آرتروز کمر و ستون فقرات: علائم و درمان

پرولوتراپی
پرولوتراپی چیست
September 17, 2016
حرکات اصلاحی و ورزش برای درمان کمر درد
November 9, 2016

33

آرتروز ستون فقرات یکی از شایع‌ترین دلایل کمر درد است: آرتروز دیژنراتیو که به آن استئوآرتریت هم گفته می‌شود، عمومی‌ترین نوع آرتروز است که بر ستون فقرات تأثیر می‌گذارد. آرتروز ستون فقرات لزوماً به معنای درد کشیدن مادام العمر نیست.

هدف ما در کلینیک تخصصی پیشگام ارائه خدمات مراقبتی با برترین کیفیت به افرادی است که به آرتروز ستون فقرات مبتلا شده‌اند. ما همگام با آخرین پیشرفت‌ها، خدمات خود را با مهارت بالا به بیماران ارائه می‌کنیم. هدف ما علاوه بر تشخیص بیماری، ارائه برنامه‌های درمانی مناسب با وضعیت شما نیز هست.

 • درمان‌های فیزیکی
 • درمان‌های کایروپرکتیک
 • طب سوزنی
 • ماساژ درمانی
 • مگنت تراپی
 • پرولو تراپی
 • ازن تراپی

متخصصین ما در کلینیک تخصصی پیشگام می‌توانند هر یک از روش‌های تشخیصی و درمانی مذکور را متناسب با نیاز شما به کار بگیرند. شما می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر و رزرو نوبت با شماره های ۰۹۱۲۸۹۴۰۳۳۱ –۶۶۵۷۶۹۹۱-۰۲۱ تماس حاصل فرمایید.

آرتروز قسمت تحتانی کمر چیست؟


آرتروز کمر بیشتر در قسمت تحتانی کمر و ستون فقرات ایجاد می‌شود زیرا قسمت تحتانی ستون فقرات نسبت به قسمت‌های دیگر ستون فقرات وزن بیشتری را تحمل می‌کند. این بدان معناست که دیسک بین مهره‌ای (در قسمت جلو) و مفاصل ستون فقرات (در قسمت پشت) بار سنگینی را تحمل می‌کنند که منجر به استئو آرتریت می‌شود.

آرتروز ستون فقرات در هر سنی ممکن است رخ دهد اما در افراد ۵۰ سال یا بالاتر، افراد چاق، کارگرانی که کارهای سنگین انجام می‌دهند، ورزشکارانی که از مفاصل خود بیش از اندازه استفاده می‌کنند و افرادی که در خانواده خود سابقه ابتلا به این عارضه را داشته‌اند، بیشتر دیده می‌شود. این عارضه هم در مردان و هم در زنان ایجاد می‌شود (زنان دو برابر بیش از مردان در معرض ابتلا به آرتروز ستون فقرات هستند) و در افراد مبتلا به بیماری‌های مزمن مانند دیابت، سرطان یا بیماری‌های کلیوی و همچنین افرادی که در گذشته ستون فقرات آنها دچار آسیب دیدگی شده است نیز دیده می‌شود.

 • درد در قسمت تحتانی کمر که تا باسن، ران‌ها یا ناحیه لگن کشیده می‌شود.
 • درد یا حساسیت در ناحیه شانه‌ها، ران‌ها، زانو یا پاشنه‌های پا
 • احساس خرد شدگی یا صدای سایش استخوان‌ها روی هم
 • احساس ضعف و بی‌حسی در پاها و دست‌ها
 • کاهش دامنه حرکتی، اختلال در خم شدن یا راه رفتن
 • تغییر شکل ستون فقرات

تشخیص آرتروز کمر


آرتروز می‌تواند با مراجعه به یک پزشک حاذق تشخیص داده شود.

پزشک علاوه بر شنیدن سوابق درد و اقدامات درمانی انجام شده، کمر شما را به صورت فیزیکی معاینه می‌کند. از آنجا که علایم آرتروز ستون فقرات و کمر مشابه بیماری‌های دیگر ستون فقرات می‌باشد، برای پزشک رد احتمال وجود عوارض جدی دیگر از اهمیت زیادی برخوردار است. برای این منظور شما باید یک یا چند آزمایش از آزمایش‌های زیر را انجام دهید:

 1. آزمایش خون: این آزمایش برای تعیین نوع آرتروز کمر انجام می‌شود.
 2. عکس برداری به وسیله اشعه ایکس: این عکس برداری برای مشخص کردن ساختار مهره و تشریح مفاصل انجام شده و همچنین در این عکس میزان زوال و از بین رفتن غضروف هم مشخص می‌شود.
 3. ام آر آی: با این عکس تصویری سه بعدی از قسمت آسیب دیده کمر، نخاع، ریشه عصب‌ها و فضای پیرامون آنها گرفته می‌شود.
 4. سی‌ای تی اسکن (توموگرافی محوری کامپیوتری): این آزمایش اندازه و سایز کانال نخاع و ساختار اطراف آن را نشان می‌دهد. در این آزمایش استخوان‌ها بهتر از بافت‌های عصبی دیده می‌شود.
 5. اسکن استخوان: در این آزمایش با تزریق مواد رادیواکتیو که به استخوان متصل می‌شوند انجام می‌شود. اسکن استخوان آرتروز را مشخص می‌کند اما قادر به تشخیص اختلاف این بیماری با اختلالات دیگر نیست؛ بنابراین آزمایش اسکن استخوان همراه با دیگر آزمایش‌ها انجام می‌شود.
 6. مایلوگرام: مایعی رنگی است که در ستون فقرات تزریق می‌شود و در عکس گرفته شده به وسیله اشعه ایکس به رنگ سفید روی استخوان دیده می‌شود. مایلوگرام فشار وارده بر نخاع یا عصب‌ها را نشان می‌دهد. این فشار ممکن است به دلیل فتق دیسک کمر، خار استخوانی یا تومور بر نخاع یا عصب وارد شده باشد.

درمان آرتروز کمر


درمان آرتروز کمر متناسب با علائم به وجود آمده برای هر بیمار، همیشه با اقدامات درمانی اولیه شروع شده و در صورتی که بهبودی حاصل نشد، اقدامات بعدی انجام می‌شود.

داروهای ضد التهابی

34

داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی می‌تواند باعث کاهش تورم اطراف مفصل مبتلا به آرتروز شود. معمولاً با کاهش تورم درد هم کاهش می‌یابد. استفاده از داروهای ضد التهابی تحت نظر پزشک، برخی عوارض جانبی مثل خونریزی در دستگاه گوارش را ایجاد می‌کند؛ بنابراین افرادی که معده‌ای حساس یا با زخم فعال دارند باید از عوارض جانبی این داروها مطلع باشند.

درمان های دستی یا کایروپراکتیک

35

درمان‌های دستی یا کایروپراکتیک برای تنظیم ستون فقرات با فرایندی به نام منیپولیشن انجام می‌شود. در این روش درمانی محل مهره‌ها تغییر نمی‌کند اما می‌تواند تا حد چشمگیری از درد و علائم آرتروز کمر بکاهد.

پلاسمای غنی از پلاکت (پی آر پی)

36

پلاسمای غنی از پلاکت می‌تواند در درمان آرتروز به خصوص درمراحل ابتدایی بیماری بسیار مؤثر عمل کند. ممکن است با افزایش سن، غضروف بین مفاصل جمع شده و نازک شود، با نازک شدن غضروف، اصطکاک بین استخوان‌ها ایجاد می‌شود. خارهای استخوانی رشد کرده و تورم‌های ایجاد شده به مرور افزایش یافته و باعث ایجاد درد و اختلال آرتروزی می‌شود. پی آر پی می‌تواند درد و تورم را کاهش دهد. این روش درمانی می‌تواند تولید دوباره غضروف را نیز تحریک کند، اثرات تخریبی افزایش سن را بازسازی کرده و روند پیشروی آرتروز را کاهش دهد.

طب سوزنی

37

طب سوزنی می‌تواند در درمان برخی از دردهای شدید ناشی از آرتروز کمر و ستون فقرات مفید واقع شود. این روش کاملاً ایمن و بی‌خطر بوده و اثرات آن بلند مدت است. طب سوزنی درد را با آزاد کردن، کاهش گرفتگی و اسپاسم عضلات کاهش می‌دهد. این روش درمانی با آزاد کردن اندورفین به کاهش طبیعی درد کمک می‌کند.

ماساژ درمانی

38

ماساژ درمانی به افزایش انعطاف‌پذیری و گردش جریان خون کمک می‌کند. این کار باید توسط افراد آموزش دیده که در درمان افراد مبتلا به آرتروز دارای تجربه هستند انجام شود.

پرولوتراپی

39

در پرولوتراپی از یک سرنگ برای تزریق مایع در محل دردناک استفاده می‌شود. در این روش با ایجاد یک جراحت جزئی واکنش بهبودی را تحریک کرده که به نوبه خود باعث کمک به بهبودی آرتروز کمر می‌شود. هدف از استفاده از این روش درمانی، تقویت بافت و کاهش درد کمر است.

مگنت تراپی

40

همه انواع آرتروزها به مگنت تراپی واکنش نشان می‌دهند زیرا بیماری‌های آرتروز باعث ایجاد تورم می‌شوند. مگنت تراپی یک روش کاملاً مؤثر برای درمان علائم آرتروز کمر و ستون فقرات بوده که در آن نیازی به مصرف دارو نیست.

لمس تمامی نواحی آسیب دیده به وسیله ابزار مگنتی بسیار مهم است. مگنت‌ها باید در هر قسمت از ناحیه آسیب دیده قرار داده شود تا علائم آرتروز از بین برود.

اولتراسوند تراپی

41

در این روش درمانی با استفاده از امواج صوتی تدریجاً در بدن گرما ایجاد می‌شود و در بافت‌های عمیق، گردش جریان خون افزایش می‌یابد. اولترا سوند به کاهش تورم، چوب شدگی و درد کمک می‌کند. این روش درمانی، دامنه حرکتی اندام‌ها که به دلیل ابتلا به آرتروز حرکت دادن آنها محدود شده را افزایش می‌دهد.

ازن تراپی

42

تزریق اوزون، اکسیژن را مستقیماً به محل آسیب دیده می‌رساند. در این روش کم تهاجمی، ازن که خاصیت ضد التهابی و بازسازی کننده دارد به طور مستقیم به بافت‌های متورم ارسال می‌شود و به درمان بیماری کمک می‌کند. ازن، درد را حتی در بیمارانی که آسیب دیدگی انها بسیار شدید است کاهش داده و بافت را بازسازی می‌کند. این کار به وسیله فعال کردن سلول‌های بنیادی که قدرت ‌ترمیم کنندگی و بازسازی آسیب سلولی را دارد، انجام می‌شود. ازن همچنین سیستم آنتی اکسیدانی طبیعی بدن را فعال کرده که باعث به تعویق انداختن حمله رادیکال‌های آزاد می‌شود. این رادیکال‌های آزاد باعث تورم‌های مزمن و ایجاد درد می‌شوند.

تمرینات ورزشی

43

درمان‌های فیزیکی برای تقویت ماهیچه‌های اطراف ستون فقرات در کمر بسیار مفید هستند. با نگهداشتن ستون فقرات به کمک ماهیچه‌های قوی‌تر، فشار کمتری بر مفاصل فاست وارد می‌شود.

استفاده از یخ و گرما

44

استفاده از یخ و گرما می‌تواند در کاهش درد ناشی از آرتروز کمر بسیار مؤثر باشد

بریس ها

45

بریس­ها و کمربندها با ثابت نگه‌داشتن کمر به کاهش درد در این ناحیه کمک می‌کنند. کمربندهای مخصوص ستون فقرات با کاهش دامنه حرکات و کاهش فشار وارده بر مهره‌های ستون فقرات به کنترل درد کمر کمک می‌کنند.

جراحی ستون فقرات

جراحی ستون فقرات برای حذف حرکات بین مهره‌های مجاور انجام می‌شود. وقتی که تمام روش‌های درمانی قبلی در کاهش علائم تاثیری نداشت، جراحی ستون فقرات می‌تواند گزینه منطقی برای درمان آتروز کمر و ستون فقرات باشد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *