آرتروز گردن؛ علت، علایم و درمان بدون جراحی

ds1
آرتروز و ساییدگی مفصل زانو: درمان های جدید با ورزش و بدون جراحی
November 19, 2016
9
گزگز، مورمور، سوزش، بی‌حسی، خواب رفتن و سوزن‌سوزن شدن دست و پا
January 9, 2017
ll2

آرتروز گردن یکی مشکلات شایع در سنین بالا است که مفاصل و دیسک‌ها ی بین مهره‌ای در گردن را درگیر می‌کند. این بیماری بر اثر فرسایش غضروف و ساییدگی استخوان‌ها در ستون فقرات گردنی ایجاد می‌شود. هر چند آرتروز گردن اغلب به علت بالا رفتن سن ایجاد می‌شود اما عوامل دیگری نیز می‌توانند در بروز آن نقش داشته باشند.

هر چند آرتروز گردن یک بیماری مزمن است اما به ندرت پیش می‌آید که علائم ناشی از آن به حدی شدت پیدا کنند که نیاز به انجام جراحی باشد. در اغلب موارد، آرتروز گردن به خوبی به روش‌های غیرجراحی مانند دارودرمانی و روش‌های فیزیوتراپی، پاسخ می‌دهد. در بیمارانی که علائم آن‌ها خفیف یا متوسط است، تکنیک‌های گوناگونی برای درمان فیزیوتراپی آن‌ها تجویز می‌شود. متخصصین ما بعد از معاینه دقیق بیمار و ارزیابی کامل وضعیت گردن او، یک برنامه‌ی درمانی اختصاصی برای او در نظر می‌گیرند. متخصصان ما در کلینیک تخصصی طب فیزیکی و توانبخشی پیشگام از متد‌های درمانی گوناگونی استفاده می‌کنند ازجمله:

جراحی‌ها ی بسته
تراکشن (کشش ستون فقرات)
ورزش
ماساژ درمانی و کایروپراکتیک (درمان دستی)
طب سوزنی
گردنبند‌ها ی طبی

در صورت داشتن هر گونه سوالی در مورد روش‌ها ی درمانی و یا برای تعیین وقت قبلی جهت ملاقات با متخصصین ما، با شماره‌ ۶۶۹۱۳۷۸۸-۰۲۱ تماس حاصل فرمایید.

علت بروز آرتروز گردن


تشکیل خارهای استخوانی

بدن ما سعی می‌کند که علی‌رغم روند فرسایشی، ستون فقرات را قوی نگه دارد و در نتیجه استخوان‌ها رشد بیش از حد خواهند داشت و خار یا زائده‌ی استخوانی تشکیل می‌شود. اما این زائده‌ها ی استخوانی می‌تواند بر نقاط بسیار حساس در ستون فقرات مانند طناب نخاعی و شاخه‌ها ی عصبی فشار وارد کند و موجب بروز درد شود.

دی هیدراته (کم‌آب) شدن دیسک‌های بین مهره‌ای

در بین مهره‌های ستون فقرات، دیسک‌های بین مهره‌ای قرار دارند، این دیسک‌ها ضخیم هستند و حالتی مدور و پهن دارند و وظیفه‌ی آن‌ها جذب فشار‌های وارد شده به ستون فقرات در هنگام بلند کردن اجسام، چرخیدن و انجام فعالیت‌های مختلف است. درون این دیسک‌ها ماده‌ی ژله‌مانندی قرار دارد که ممکن است به مرور زمان خشک شود و رطوبت خود را از دست بدهد. این موضوع موجب نزدیک شد استخوان‌ها به هم و ساییدگی آن‌ها می‌شود که این حالت دردناک است.

بیرون‌زدگی دیسک‌ها

ممکن است دیسک‌های بین مهره‌ای تحت فشار قرار بگیرند و در سطح خارجی آن‌ها ترک‌ها یی ایجاد شود. در این صورت ماده‌ی نرم داخلی دیسک به سمت بیرون می‌آید. این ماده می‌تواند بر روی طناب نخاعی و شاخه‌های عصبی فشار وارد کند و موجب بروز علائمی مانند بی‌حسی دست و پا و درد عصب سیاتیک شود.

آسیب‌دیدگی

اگر بر اثر زمین خوردن یا تصادف کردن، گردن شما آسیب جدی ببیند، این موضوع موجب تسریع روند فرسایش ستون فقرات گردنی می‌شود.

خشکی رباط‌ها

ممکن است رباط‌ها ی محکمی که استخوان‌های ستون فقرات را در کنار یکدیگر نگه می‌دارند، به مرور زمان قابلیت ارتجاعی خود را از دست بدهند و حالتی غیر‌منعطف و خشک پیدا کنند. این موضوع بر انعطاف‌پذیری گردن تاثیر می‌گذارد و موجب محدود شدن دامنه حرکتی گردن و احساس خشکی و بی‌حرکتی در گردن و نیاز به درمان گردن درد شدید می‌شود.

فشار بیش از حد به گردن

انجام برخی کار‌ها یا داشتن برخی مشاغل خاص موجب می‌شود که شخص مرتبا اجسام سنگین بلند کند و به گردن خود فشار وارد کند. این موضوع موجب می‌شود روند فرسایش ستون فقرات گردنی تسریع شود.

علائم


اغلب افرادی که به آرتروز گردن مبتلا هستند، علائم شدیدی ندارند. در صورت بروز  این علائم می‌توانند خفیف، متوسط یا شدید باشند و همچنین ممکن است علایم آرتروز گردن به صورت تدریجی یا به صورت ناگهانی بروز کنند.

 •  درد در اطراف کتف: این درد ممکن است در هنگام ایستادن، نشستن، عطسه یا سرفه کردن و یا خم کردن گردن به سمت عقب، بیشتر شود.
 • احساس ضعف در ماهیچه‌ها: ممکن است احساس کنید بلند کردن اجسام یا در دست گرفت آن‌ها برایتان دشوار است.
 •  احساس خشکی و بی‌حرکتی گردن که به مرور زمان بدتر می‌شود.
 •  سردردهایی که اغلب در پشت سر احساس می‌شود.
 •  گزگز و بی حسی در شانه‌ها، بازوها و حتی پاها

ممکن است درد و ناراحتی شما موجب اختلال در انجام کارهای روزانه‌ی شما شود و به همین خاطر به پزشک مراجعه کنید.هر چند این وضعیت معمولا بر اثر بالارفتن سن ایجاد می‌شود و راهی برای متوقف کردن پیری وجود ندارد، اما راه‌هایی برای کاهش درد و خشکی گردن وجود دارد.

تست و تشخیص


معاینه فیزیکی

معاینات معمول عبارتند از: تست کردن رفلکس‌های شما، بررسی ضعف عضلانی یا اختلال در کار عصب‌های حسی و ارزیابی دامنه‌ی حرکتی گردن.

در صورتی که پزشک حدس بزند که مشکل شما آرتروز گردن است، در مرحله‌ی بعدی انجام عکسبرداری تشخیصی و تست‌های بررسی عملکرد عصب‌ها را تجویز می‌کند تا این تشخیص خود را تایید و قطعی کند.

عکسبرداری

 •  رادیوگرافی با اشعه ایکس برای بررسی خار‌های استخوانی و سایر اختلالات در استخوان‌ها
 •  عکس‌های سی تی اسکن تصاویری با جزئیات بیشتر از گردن شما در اختیار پزشک قرار می‌دهد.
 •  اسکن MRI که با استفاده از میدان‌های مغناطیسی و امواج صوتی، تصاویر واضح‌تری ایجاد می‌کند و به پزشک کمک می‌کند مسائلی مانند تحت فشار بودن عصب‌ها را تشخیص دهد.
 •  تست میلوگرام که در آن یک ماده‌ی کنتراست رنگی در ستون فقرات تزریق می‌شود تا نواحی خاصی از آن‌ها هایلایت شوند و سپس با کمک اشعه ایکس، سی تی اسکن یا اسکن MRI، عکسبرداری از کمر انجام می‌شود تا تصاویر دقیق‌تر و واضح‌تری به دست بیاید.
 •  تست نوار عصب و عضله برای بررسی نحوه‌ی عملکرد عصب‌ها در هنگام کنرل عضلات استفاده می‌شود. تست نوار عصب و عضله در واقع فعالیت الکتریکی عصب‌ها را اندازه‌گیری می‌کند.
 • تست هدایت عصبی برای بررسی سرعت و قدرت انتقال سیگنال‌های عصبی انجام می‌شود. برای این کار، الکترودهای مخصوصی روی پوست و در محل حضور عصب‌ها قرار داده می‌شود.

روش‌های درمانی


هدف از انجام درمان‌های مختلف برای آرتروز گردن، تسکین درد، کم کردن خطر آسیب و کمک به بیمار در داشتن زندگی طبیعی می‌باشد. روش‌ها ی درمان غیرجراحی معمولا بسیار موثر هستند

گردن‌بندهای طبی نرم

a1m

در بیمارانی که به آرتروز شدید گردنی مبتلا هستند، یکی از روش‌های مهم درمانی، استفاده از گردن‌بند طبی برای بی‌حرکت کردن گردن و پیشگیری از تحریک عصب‌ها در گردن می‌باشد. گردن‌بندهای طبی نرم  تنها برای استفاده در روز تجویز می‌شوند. در حالی که گردن‌بند طبی گردن را بی‌حرکت نگه می‌دارد، انجام تمرینات ایزومتریک برای تقویت عضلات گردن موجب جلوگیری از تحلیل رفتن این عضلات بر اثر استفاده از کلار گردنی می‌شود.

دارودرمانی

در صورتی که داروهای غیرتجویزی برای شما موثر نباشند، ممکن است پزشک برخی داروهای دیگر را تجویز کند از جمله:

 • داروهای شل‌کننده‌ی عضلات مانند cyclobenzaprine برای رفع اسپاسم عضلانی
 •  داروهای مخدر مانند hydrocodone برای تسکین درد
 •  داروهای ضدصرع مانند گاباپنتین، برای از بین بردن درد ناشی از آسیب‌ها ی عصبی
 •  تزریق داروهای استروئیدی مثل پردنیزون (prednisone)، به منظور کاهش التهاب بافت و آن کاهش درد

اوزون‌تراپی

ozon

از روش تزریق اکسیژن اوزون در دیسک‌ها و در عضلات برای درمان بیمارانی استفاده می‌شود که از درد ناشی از بیرون‌زدگی دیسک، گیرافتادگی عصب و بسیاری از مشکلات دیگر گردن رنج می‌برند. موفقیت‌آمیز بودن روش تزریق اوزون، به عنوان یک روش جایگزین و غیرجراحی برای تسکین درد، هنوز به اثبات نرسیده است اما این روش ارزش امتحان کردن را دارد چرا که هیچ عوارض جانبی و یا تداخل درمانی با سایر روش‌ها ندارد.

رادیوفرکوئنسی

ozon1

روش نوروتومی (قطع عصب) با رادیوفرکوئنسی (RF) نیز روش موفق دیگری برای تسکین درد گردن است. تابش امواج رادیویی موجب تولید گرما می‌شود و از این انرژی گرمایی برای سوزاندن برخی عصب‌های خاص استفاده می‌شود. این کار موجب می‌شود که این عصب‌ها به طور موقتی نتوانند سیگنال‌های درد را به مغز منتقل کنند. برای تاباندن امواج رادیویی به عصب‌های مورد نظر، سوزن مخصوصی از روی ستون فقرات و از طریق پوست وارد بدن می‌شود و در مجاورت عصب مورد نظر قرار می‌گیرد. برای آن که پزشک بتواند سوزن را دقیقا به محل مورد نظر هدایت کند از تصاویر رادیوگرافی که به طور همزمان مشاهده می‌کند، استفاده می‌کند و سپس از طریق این سوزن، امواج به عصب‌ها تابانده می‌شوند.

فیزیوتراپی

a12

انجام فیزیوتراپی و حرکات اصلاحی به شما کمک می‌کند که عضلات گردن و شانه‌ی خود را کشش دهید. این کار موجب قوی شدن عضلات گردن شده و نهایتا به تسکین درد کمک زیادی می‌کند. همچین ممکن است از روش‌ تراکشن (کشش ستون فقرات گردنی با کمک وزنه‌ها ی مخصوص) برای بیشتر کردن فضای بین مفاصل گردن و کم کردن فشار وارد شده به دیسک‌های بین مهره‌ای در گردن و آزادسازی شاخه‌ها‌ی عصبی استفاده شود.

ورزش برای درمان آرتروز گردن

در نظر داشته که باشید انجام خودسرانه هر گونه ورزش بدون مشورت با پزشک متخصص برای درمان آرتروز می‌تواند بسیار خطرناک باشد. قبل از شروع هر گونه برنامه ورزشی حتما با متخصص طب فیزیکی و حرکات اصلاحی صحبت کنید.

 • چرخاندن سر در چهارجهت

13a1

 • بالا آوردن شانه

gerakanpostur1

در ابتدا بنشینید و کمر خود را صاف کنید یا بیایستید و پاها را به اندازه عرض شانه باز کنید و سپس شانه‌ها ی خود را بالا ببرید، کمی نگه دارید و سپس شانه‌ها ی خود را به سمت پایین و جلو بیاورید. این حرکت را ۱۰ بار تکرار کنید.

 • کشش عضلات با استفاده از چهارچوب در

df2

دست خود را در دو طرف چهارچوب در بگذارید و به آرامی به سمت جلو خم شوید تا جایی که کشش را در قفسه‌ی سینه‌ی خود احساس کنید. این حالت را برای ۱۵ ثانیه نگه دارید و سپس به حالت اولیه بازگردید. این تمرین را ۵ بار تکرار کنید.

 • تقویت عضلات گردن

dfh2

دستان خود را روی پیشانی خود بگذارید و فشار دهید و از طرف دیگر سعی کنید با عضلات گردن خود در جهت مخالف فشار دست، نیرو وارد کنید و سر خود را به سمت جلو خم کنید. اما باید با فشار دست از خم شدن سر جلوگیری کنید. بنابراین در این تمرین گردن هیچ حرکتی نمی کند.

ماساژ

یک متخصص ماساژ درمانی می‌تواند با ماساژ دادن آرام گردن شما، عضلات گردنی را شل کند و بافت‌ها ی نرم را به صورت لایه‌به‌لایه آزاد کند. متخصص ماساژ از تکنیک‌های مختلفی مانند ماساژ چرخشی برای افزایش گردش خون، حرکات عرضی و طولی دست روی بافت‌ها و ماساژ نقاط ماشه‌ای (تریگر پوینت) و اعمال فشار کم یا متوسط به عضلات، برای شل کردن عضلات و افزایش دامنه‌ی حرکتی گردن شما استفاده کند.

تراکشن (درمان دستی)

انجام تراکشن (کشش ستون فقرات) و یا جااندازی به روش کایروپراکتیک (درمان دستی) به تسکین علام ناشی از آرتروز مزمن کمک می‌کند و در زمان شدت گرفتن دوره ای درد‌ها ی آرتروزی، موجب فروکش کردن درد شدید می‌شود.
درمان دستی توسط فیزیوتراپیست انجام می‌شود و برای انجام آن با کمک دست، در محدوده‌ی حرکتی گردن، فشار وارد می‌شود. برخی از بیماران تراکشن گردن با کمک دست را بهتر از تراکشن مکانیکی (به کمک دستگاه) می‌توانند تحمل کنند.
طب‌سوزنی

طب‌سوزنی یکی از روش‌ها ی درمانی محبوب برای آرتروز گردن است. در این روش، سوزن‌های بسیار باریکی به باریکی موی سر انسان، در نقاط خاصی از گردن فرو برده می‌شوند. تصور می‌شود که طب‌سوزنی موجب تحریک بدن برای تولید مواد شیمیایی می‌شود که درد و التهاب را کاهش می‌دهند.

sdfجراحی

در صورتی که آرتروز گردن شما بسیار شدید باشد و به سایر روش‌های درمانی پاسخگو نباشد، احتمالا به انجام جراحی نیاز دارید. در طی انجام جراحی ممکن است خارهای استخوانی بریده شوند و یا دیسک‌های بیرون‌زده برداشته شوند تا فضای کافی برای طناب نخاعی و ریشه‌ها ی عصبی ایجاد شود. به طور کلی، به ندرت پیش میاید که برای درمان آرتروز گردن نیاز به انجام جراحی باشد. با این حال ممکن است در صورتی که درد شما بسیار شدید باشد و در توانایی حرکت دادن بازو‌ها اختلال ایجاد کرده باسد، پزشک روش جراحی را تجویز کند.

به منظور درمان آرتروز گردن روش های دیگری ازجمله تزریق پی آر پی و لیزردرمانی نیز وجود دارد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *