soozeshh
علت سوزش زانو و درمان آن
January 30, 2017
kaji
درمان کجی، انحراف و جابجایی کشکک زانو
February 1, 2017

ستون فقرات کمری شامل ۵ مهره متحرک است که از L1 تا L5 نامگذاری شده‌اند. ساختار پیچیده ستون فقرات کمری یک ترکیب شگفت‌انگیز از مهره‌های قوی و مستحکم، اجزای استخوانی چندگانه متصل به کپسول مفصل، رباط‌ها / تاندون‌های انعطاف‌پذیر و عضلات بزرگ و عصب‌های بسیار حساس است. این ناحیه از بدن شامل منابع عصبی و عروقی پیچیده است.

ستون فقرات کمری بسیار قوی طراحی شده است و یکی از وظایف آن حفاظت از نخاع و ریشه‌های عصبی که بسیار حساس‌اند، می باشد. با وجود استحکام بالا، ستون فقرات بسیار انعطاف‌پذیر است و با وجود آن می‌توان در جهت‌های مختلف حرکت کرد و کارهایی مانند خم شدن، کشش، خم شدن به طرفین و چرخش را انجام داد.

متخصصین ما در کلینیک تخصصی و طب فیزیکی پیشگام با بهره‌گیری از بهترین درمان‌های طب فیزیکی به درمان مشکلات کمر و ستون فقرات می‌پردازند که برخی از آنها عبارتند از:
۱- کمر درد
۲- دیسک کمر
۳- گردن درد
۴- آرتروز گردن
۵-دیسک گردن
۶- گودی کمر
۷- قوز کمر
۸- گرفتگی کمر
۹- سرخوردگی مهره‌های کمر
۱۰-رماتیسم ستون فقرات
۱۱- رگ به رگ شدن کمر
در صورت بروز هر یک از این مشکلات و عارضه‌ها با مراجعه به متخصص طب فیزیکی به طور مؤثری از درد و عوارض آن رهایی یابید.
جهت دریافت مشاوره و رزرو نوبت در زمینه انواع مشکلات اسکلتی عضلانی می‌توانید با شماره‌های ۰۹۱۲۸۹۴۰۳۳۱۶۶۵۷۶۹۹۱-۰۲۱  حاصل فرمایید.

قسمت‌های مختلف ستون فقرات


ستون فقرات از چهار قسمت گردنی، سینه‌ای، کمری و خاجی تشکلیل شده است. همچنین هرکدام از قسمت های ستون فقرات از بخش های مختلفی تشکیل شده است. به عنوان مثال آناتومی گردن شامل ناحیه چهارگوش و ستون فقرات سرویکال است. در ادامه در مورد قسمت های مختلف، وظایف آنها و همچنین آناتومی ستون فقرات توضیحات بیشتری ارائه می گردد.

استخوان‌ها

13

ارتفاع عمودی مهره‌های کمر از شماره L1 تا L5 کمتر از قطر افقی آنها است. این مهره‌های از سه بخش عملکردی زیر تشکیل شده است:
• بدنه مهره، طراحی شده برای تحمل وزن
قوس (عصبی) مهره، طراحی شده برای حفاظت از اجزای عصبی
• زوائد استخوانی (خاردار و عرضی) برای افزایش بازدهی حرکات عضلانی
بدنه مهره‌های کمری با فقدان فاست های دنده از قفسه سینه جدا شده‌اند. بدنه مهره‌ها سنگین‌ترین اجزایی هستند که به وسیله دیسک‌های بین مهره‌ای به یکدیگر وصل شده‌اند. اندازه مهره‌ها از L1 تا L5 افزایش می‌یابد و نشان دهنده میزان باری است که هر مهره کمری باید جذب کند. توجه داشته باشید که مهره L5 سنگین‌ترین بدنه، کوچک‌ترین خار و ضخیم‌ترین عرض را دارد.
سطح دیسک‌های بین مهره‌ای در مهره‌های بزرگسالان شامل حلقه استخوانی کورتیکال محیطی که به آن حلقه اپیفوزیال گفته می‌شود. این حلقه در حالی که در بزرگسالان فیبرزوهای حلقوی را نگه می‌دارد به عنوان ناحیه رشد عمل می‌کند. یک صفحه غضروفی شفاف در محدوده حلقه اپیفوزیال نهفته است.

مفاصل مهره‌های کمری

تحرک ستون مهره‌ها به وسیله مفاصل سیمفیزیال بین بدنه مهره‌ها انجام می‌شود و از غضروف‌های شفاف در بدنه هر مهره و دیسک‌های بین مهره‌ای بین لایه‌ها تشکیل شده است.
مفاصل سینوویال بین مفاصل فوقانی و تحتانی مجاور مهره به مفاصل فاست معروف هستند. این مفاصل به حرکات لغزشی ساده کمک می‌کنند. حرکت ستون فقرات کمری به خمش و کشش و چرخش‌های جزئی محدود می‌شود. ناحیه بین مفاصل فوقانی و لامینا پارس اینترارتیکولاریس است.

14

دیسک‌های بین مهره‌ای

دیسک‌ها مهم‌ترین اتصال دهنده بین مهره‌ها هستند. آنها به تحمل وزن در هنگام اعمال فشار محوری کمک کرده و باعث حرکت بین مهره‌ای می‌شوند. سایز آنها متناسب با اندازه مهره مجاور متفاوت است و تقریباً یک‌چهارم طول ستون فقرات را تشکیل می‌دهند.

هر دیسک شامل پالپوزوس هسته‌ای – یک ماده مخاطی مرکزی خلفی جاسازی شده در فیبرهای رتیکولار و کلاژنی – محاط شده با فیبورزهای انالئوس – یک لامینای فیبروکارتیلیج – است. فیبروز های انالئوس به فیبرهای داخلی، فیبرهای میانی و فیبرهای خارجی تقسیم می‌شود. فیبرهای قدامی با رباط‌های طولی قدرتمند تقویت می‌شوند.

15

رباط‌های مهره‌ای کمری

رباط طولی قدامی، سطح شکمی بدنه مهره‌های کمری و دیسک را می‌پوشاند. این رباط به فیبرهای دیسک آنولار قدامی متصل شده و در قسمت‌های پایینی ستون فقرات عریض‌تر می‌شود. رباط طولی قدامی به ثبات مفاصل کمک کرده و کشش را محدود می‌کند.
رباط طولی خلفی در کانال مهره‌ای روی سطح خلفی بدنه مهره و دیسک‌ها قرار دارد. این رباط خمش ستون فقرات را محدود کرده و در قسمت ستون فقرات L باریک و ضعیف می‌شود.
رباط سوپراسپینس نوک‌های زوائد خاری شکل مهره‌های L1 تا L3 را کنار هم قرار می‌دهد.
رباط اینتراسپینس زوائد خاری شکل را از انتها تا نوک خارهای مجاور به هم پیوند می‌دهد.

16

ساختمان عضلانی ستون فقرات کمری

چهار گروه عملکردی از عضلات، ستون فقرات کمر را مدیریت کرده که عبارتند از اکستنسورها، فلکسورها، فلکسورهای جانبی و روتاتورها. عضلات سینرژیک از سمت چپ و سمت راست گروه‌های عضلانی در خلال خمش و کشش ستون فقرات L خارج می‌شوند.

18

عروق ستون فقرات صدری

شریانی

مهره‌های کمری از جلو به یک جفت آئورت کمری که از آئورت منشعب شده‌اند و در کنار بدنه مهره‌های L1 تا L5 قرا گرفته‌اند متصل است. هر جفت عروق از جلوی بدنه مهره عبور کرده و از ناحیه جانبی کانال بین مهره‌ای گذشته و به شاخه‌های مختلفی تقسیم می‌شود. شاخه پروپوستئال و اکوتریال بدنه مهره‌ها را تغذیه می‌کنند. شاخه‌های ستون فقرات شریان‌های کمری در هر سطح وارد سوراخ‌های بین مهره‌ای می‌شوند. آنها به شریان‌های کوچک‌تر در انشعابات خلفی تقسیم می‌شوند که از بدنه مهره عبور کرده و به ترتیب به قوس مهره‌ای، مننژ و نخاع می‌روند.

وریدی

تخلیه وریدی به موازات خونرسانی شریان‌ها انجام می‌شود. شبکه وریدی از سیاهرگ‌هایی که از کنار ستون فقرات از هر دو طرف داخلی و خارجی کانال مهره‌ای می‌گذرند تشکیل شده است. هر دو شبکه از طرفین پراکنده شده ولی در قسمت‌های خلفی و قدامی متراکم هستند. سیاهرگ تنه مهره‌ای در طول بدنه مهره قرار می‌گیرد، از فورامن سطح خلفی مهره شروع شده و به سمت شبکه وریدی بین مهره‌ای می‌رود که ممکن است سینوس بزرگ طولی را شکل دهد.

کانال مهره‌ای

کانال مهره‌ای لوله‌ای است که نخاع، مننژها، ریشه‌های عصب و عروق خونی تغذیه کننده نخاع، مهره، مفاصل و رباط‌ها از میان آن می‌گذرند. هر دو فضای واقعی و بالقوه بین نخاع، مننژها و دیواره کانال استئولیگامنتس قرار گرفته است. این کانال توسط ستون فقرات محصور شده و از همسایگی فورامن مهر ه ای که به صورت سری پشت سر هم قرار دارند تشکیل شده است. در حالی که لامینا و رباط فلاویوم قسمت خلفی کانال را تشکیل داده‌اند، بدنه مهره و دیسک‌ها دیواره قدامی را تشکیل می‌دهند (رباط طولی خلفی روی آن را پوشانده است). عصب‌های ستون فقرات و عروق از دو طرف فورامن بین مهره‌ای عبور می‌کنند.

مننژها و فضای مرتبط با آنها

مننژها سه لایه دارند: نرم‌شامه، سخت‌شامه و عنکبوتیه. این لایه‌ها از نخاع و ریشه‌های عصب محافظت می‌کنند. سخت‌شامه سطحی‌ترین لایه مننژ است که البته منعطف هم هست. نرم‌شامه که به آن لپتومننژ هم گفته می‌شود نرم و ضعیف است. نخاع، ریشه‌ها و انشعابات عصب به نرم‌شامه نزدیک هستند. سخت‌شامه و عنکبوتیه یک غلاف شل را تشکیل می‌دهند و به وسیله فضای اپیدورال در اطراف این ساختار از دیواره کانال جدا شده است.

نخاع

به غیر از مغز، نخاع یکی از دو جزء آناتومیک سیستم مرکزی عصب است. نخاع یک مرکز مهم واکنش و هدایت بین مغز و بدن است. همان طور که قبلاً توضیح داده شد، نخاع به صورت طبیعی به کونوس مدولاریس در کانال ستون فقرات کمری در حاشیه پایین مهره L2 ختم می‌شود.

19

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *