mz
بهترین دکتر متخصص زانو در تهران
February 26, 2017
daghii
علت و درمان سوزش و داغ شدن کف پا
April 18, 2017
eskan

اسکنر سه بعدی ستون فقرات، سیستم ارزیابی کامپیوتری راستاهای ستون فقرات و اندام تحتانی در وضعیت استاتیک می‌باشد که در دو نمای قدامی و خلفی و جانبی با استفاده از مارکرهای فلورسنت قابل استفاده بوده و تحلیل نرم‌افزاری زوایا، محل و … با قابلیت تکرارپذیری و مقایسه وضعیت بیمار در دفعات مختلف مراجعه نیز، از دیگر امکانات این سیستم است.

 از آنجایی که بسیاری از مشکلات اسکلتی عضلانی (نظیر انحرافات ستون فقرات و زانو، صافی کف پا و … ) تا قبل از بروز عوارض در سنین جوانی و میانسالی تشخیص داده نمی شوند و یا در زمان تشخیص شخص مبتلا دچار مشکلات جدی در ستون فقرات، زانوها و سایر مفاصل بدن شده است، تشخیص زودهنگام و انجام مداخلات درمانی در سنین پائین به نحو چشمگیری می‌تواند از عوارض ثانویه و شدیدتر در آینده بکاهد. اسکن سه بعدی ستون فقرات تشخیص زودهنگام بدشکلی‌های ستون فقرات را ممکن ساخته است .متخصصان ما در کلینیک تخصصی طب فیزیکی و توانبخشی پیشگام از دستگاه سه بعدی اسکن ستون فقرات در تشخیص گودی کمر و درمان بدون جراحی دیسک کمر و بسیاری از مشکلات و بدشکلی‌های ستون فقرات استفاده می‌کنند. برای اطلاع از ساعات کاری کلینیک و یا رزرو نوبت می‌توانید با شماره‌های۰۹۱۲۸۹۴۰۳۳۱ – ۶۶۵۷۶۹۹۱-۰۲۱ تماس حاصل نمایید.

اسکن سه بعدی ستون فقرات چیست؟


eskan1

این سیستم یک دستگاه ارزیابی راستاها و بالانس بدن با استفاده از تکنولوژی تصویربرداری سه بعدی و تحلیل داده‌ها در نرم افزار جهت اندازه‌گیری میزان زوایا و انحناها می‌باشد که به راحتی برای شناسایی انحرافات ستون فقرات و بررسی محل و میزان آن‌ها می‌توان از این سیستم استفاده نمود.

با استفاده از اسکن سه بعدی ستون فقرات میتوان اطلاعات بسیار دقیق از وضعیت اسکلتی-عضلانی فرد داشته باشیم. این اطلاعات شامل ارتباطات زاویه ای بین شانه‌ها، لگن و راستای ستون فقرات می‌باشد. در نتیجه متخصص طب فیزیکی بطور دوره ای می‌تواند روند درمان را بصورت کاملا مستند بررسی نموده و به درمان هرچه بهتر بیمار بپردازد.
این دستگاه امکان اسکن در سه سطح به صورت ۳ بعدی و نیز کانتور رنگ بر اساس نواحی محدب و مقعر را دارد و نیز گزارش نهایی بر پایه ماکزیمم و مینیمم انحناها می‌باشد. بنابراین با این سیستم به راحتی می توان انحرافاتی نظیر انحراف جانبی ستون فقرات، سر خوردگی مهره‌ها، قوز کمر، گودی کمر، عدم تقارن شانه‌ها و لگن و … را به راحتی شناسایی ، ثبت و اندازه گیری نمود.

مزایای اسکن سه بعدی ستون فقرات


eskan2

  • امکان ارزیابی اثربخشی درمان بعد از چند ماه با اسکن مجدد
  •  توانایی انجام چندین اسکن در سال با توجه به بی ضرر بودن اسکنر
  •  عدم استفاده از x-ray که در نتیجه در خانم های باردار نیز قابل استفاده است.
  • طراحی وسایل اصلاحی که از لحاظ آناتومیکی کاملا منطبق بر انحرافات ستون فقرات بیمار است.

از طرفی امکان مقایسه نتایج ارزیابی در مراحل مختلف درمان با استفاده از این سیستم کمک میکند تا مراحل بهبود را پی‌گیری و در صورت لزوم تغییرات لازمه را در روند درمان اعمال کنیم. در واقع نتایج دقیق این سیستم ها می‌تواند گام نوینی در تشخیص بالینی و درمان اختلالات اسکلتی-عضلانی در مراکز درمانی محسوب شود.

عملکرد دستگاه


اسکن ستون فقرات در واقع  ارزیابی  تعادل اندام‌ها بوسیله تکنولوژی پیشرفته  عکس برداری سه بعدی و تحلیل داده‌ها در نرم افزاری در راستای تعیین زوایا و انحناهای اندام‌ها می‌باشد. این نرم افزار اقدام به ارائه گزارش به منظور مقایسه موقعیت بیمار در مراحل مختلف درمان می‌نماید.

دستگاه مذکور در یک اتاق تاریک  نصب شده و در حقیقت نیازی به کالیبرازیزاسیون ندارد و به سهولت جهت تشخیص انحرافات صورت گرفته در ستون فقرات مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین جهت بررسی ناحیه انحراف و میزان انحراف صورت گرفته کاربرد دارد. این دستگاه مجهز به پیشرفته‌ترین سیستم اسکن دنیا می باشد که قابلیت ارزیابی پوزیشن و راستاها را با استفاده از تصویربرداری سه بعدی دارا می‌باشد و اطلاعات بسیار دقیقی از وضعیت اسکلتی-عضلانی فرد ارائه می‌دهد.اطلاعاتی که توسط این دستگاه ارائه می شود شامل  زاویه ارتباطی بین شانه های فرد ، لگن بیمار و زاویه ارتباطی ستون فقرات او، زاویه واروم و والگوس زانوها می‌باشد.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *