اسکن سه بعدی کف پا

kaji
درمان کجی، انحراف و جابجایی کشکک زانو
February 1, 2017
sw1
بهترین دکتر متخصص کمر و ستون فقرات
February 7, 2017
sp1

اسکنر سه بعدی کف پا تحول چشمگیری را در عرصه تشخیص و درمان مشکلات مچ و کف پا ایجاد نموده است.این تکنولوژی جدید این امکان را برای پزشکان فراهم می‌آورد تا مچ و کف پا را در وضعیت تحمل وزن کامل و در صورت لزوم  داخل کفش بررسی کنند و منشأ درد را دقیق‌تر تشخیص دهند.پزشکان در روش قدیمی از رادیوگرافی دو بعدی برای تشخیص مشکلات پا استفاده می‌کردند، البته تصاویر دوبعدی رادیوگرافی اطلاعات محدودی در اختیارشان قرار می‌داد؛ اما امروزه با اسکنر جدید می‌توانند وضعیت مچ و کف پا را با وضوح بالایی ببینند و عملکردشان را در موقعیت تحمل وزن ارزیابی کنند. درمان بیماران در مدت کوتاه‌تر و جلوگیری از بروز عوارض بلندمدت از دستاوردهای اسکن سه بعدی کف پا به شمار می‌رود.

به خود می‌بالیم که توانسته‌ایم در کلینیک تخصصی طب فیزیکی و توانبخشی پیشگام روش پیشرفته اسکن سه بعدی کف پا را به هم‌میهنان عزیز ارائه کنیم. دستگاه اسکن پیشرفته‌ی کلینیک آنالیز دقیقی را از نوع قوس کف پا، اندازه پا و چگونگی توزیع فشار به دست می‌دهد. به این ترتیب متخصصین ارتوپدی و ناراحتی‌های پا با بهره‌گیری از تکنولوژی اسکن پا بهتر می‌توانند کف پا را آنالیز کنند و کفی و کفش طبی مناسب و بهترین راه حل‌ها را برای رفع ناراحتی‌های پا توصیه کنند.
شماره های تماس برای برقراری ارتباط با مشاورین ما در کلینیک تخصصی طب فیزیکی و توانبخشی پیشگام ۰۹۱۲۸۹۴۰۳۳۱ و ۶۶۵۷۶۹۹۱-۰۲۱ میباشد.

ویژگی‌های اسکنر سه بعدی کف پا


sp2

 • ارائه تصویری سریع و دقیق از “طرح دیجیتالی” کف پا
 • متخصص ارتوپدی فنی می‌تواند وضعیت کف پا را پیش از اسکن اصلاح کند.
 • با استفاده از اسکنر سه بعدی می‌توان اندازه گیری‌های دقیقی را از شکل پا و وضعیت پوست انجام داد.
 • خطای این روش کمتر از ۰٫۵ میلی متر برای اندازه گیری هر پا است.
 • از داده‌های اسکن برای ساخت سفارشی کفی و کفش طبی استفاده می‌شود.
 • اسکنر سه بعدی با تمام دستگاه‌های اصلی CAD/CAM سازگاری دارد

سودمندی استفاده از اسکنر سه بعدی کف پا در درمان مشکلات کف پا اثبات شده است، و کفی‌ها و کفش‌های طبی ساخته شده با استفاده از نتایج اسکن در ۹۸ درصد موارد در همان بار نخست کاملاً اندازه است.

 انواع اسکنر کف پا


اسکنر کف پا انواع مختلفی دارد که عبارت‌اند از:

 • اسکنر اتوماتیک سه بعدی کف پا
 • اسکنر قابل حمل سه بعدی کف پا
 • اسکنر دو بعدی کف پا

اسکنر اتوماتیک سه بعدی کف پا  Infoot

sp3

بهره گیری از لیزرها و دوربین‌های پیشرفته، اسکنر سه بعدی INFOOT را به دستگاهی سریع، دقیق و قابل حمل با کاربری آسان تبدیل کرده است. این اسکنر تا ۱۵۰ میلی متر و ارتفاع ۲۵۰ میلی متر را اسکن می‌کند.

پس از آن که بیمار در موقعیت صحیح قرار گرفت، اسکن به طور تمام خودکار شروع می‌شود و ظرف چند ثانیه مدلی سه بعدی را از کف پا به دست می‌دهد. نرم افزار اسکنر داده‌های هر بیمار را ثبت می‌کند و نرم افزار اندازه گیری ابعاد اصلی پا را اعلام می‌کند.

از اسکنر سه بعدی خودکار می‌توان به عنوان یک دستگاه مجزا برای اندازه گیری کف پا و برآورد سایز استفاه کرد یا می‌توان آن را در آنالیز شکل و ساخت سفارشی کفی و کفش طبی به کار برد. این اسکنر برای اسکن قالب‌های کفش نیز به کار برده می‌شود.

اسکنر اتوماتیک سه بعدی Foot in 3D

sp4

اسکنر سه بعدی Foot in 3D اسکنری است که در سراسر جهان برای تهیه اسکن‌های باکیفیت و دقیق از کف پا و قالب کفش به کار برده می‌شود. این اسکنر قابلیت اسکن تا ۰٫۳ میلی متر را با سرعت ۱۶ ثانیه دارد.

این اسکنر سه بعدی از تکنولوژی تایید شده لیزر بهره می‌گیرد و از ۸ دوربین و ۴ نورافکن لیزر تشکیل می‌شود. تکنولوژی لیزر انجام اسکن را در نور محیطی ممکن می‌کند. دستگاه در بسیاری از محیط‌های مختلف دقیق و کاربرپسند است. اسکنر به نرم افزار اندازه گیری و  آنالیز کف پا و قالب کفش نیز مجهز است.

اسکنر قابل حمل سه بعدی کف پا Body Scan

sp5

اسکنر سه بعدی Body Scan یکی از سریع‌ترین اسکنرهای دستی فعلی است که از اسکنرهای استاندارد ده برابر سریع‌تر است. کاربر با استفاده از تکنولوژی ارجاع دهی دینامیک می‌تواند شیء مورد نظر را هنگام اسکن سه بعدی حرکت دهد. این اسکنر به هیچ گونه تنظیم دقیق یا صفحه نشانگر نیاز ندارد.

این اسکنر قابل حمل و به وزن فقط ۱٫۱ کیلوگرم از دقت بسیار بالایی برخوردار است و می‌تواند داده‌ها را با حساسیت ۱ میلی متر ثبت کند. کاربرد آسان رمز موفقیت این دستگاه است، استفاده از آن به هیچ نوع آماده سازی و تنظیم نیاز ندارد و هیچ محدودیت مکانیکی نیز وجود ندارد. طراحی ارگونومیک و سطح اسکن بزرگ این دستگاه را به یک اسکنر ایده‌آل تبدیل کرده است.

به علاوه این اسکنر به بسته نرم افزاری مخصوص اسکن پا و پا نیز مجهز است. با توجه به این که کدام بخش از بدن اسکن می‌شود، رابط کاربری ویژه‌ی دستگاه فرایند اسکن را به چندین مرحله تقسیم می‌کند.

سازو کار عملکرد اسکنر سه بعدی


sp6

اسکنر سه بعدی ظرف کمتر از ۴ ثانیه اسکن‌های سه بعدی دقیقی را از کف پا به دست می‌دهد. داده‌های سه بعدی ثبت شده برای طراحی کفی یا قالب کفش به نرم افزار داده می‌شود تا کفی طبی نرم، قالب کفی یا ارتز به صورت کاملاً سفارشی و اندازه پای بیمار تهیه شود.

نرم افزار اسکن به سرعت داده‌های خام را پردازش می‌کند و تصاویر دقیقی را با اندازه گیری‌های جامع به دست می‌دهد. شکل کامل سه بعدی و مجموعه اندازه گیری‌های کف پا ثبت می‌شود.

اسکنر با وضوح استاندارد ـ برای اندازه گیری کف پا

 این اسکنر برای اندازه گیری‌های کف پا استاندارد است. اسکنر با وضوح استاندارد تمام اطلاعات سطح و جزییات کف پای بیمار را در موقعیت‌های تحمل وزن کامل، جزیی یا بدون تحمل وزن اندازه گیری می‌کند

اسکنر با وضوح بالا ـ برای قالب کفش

این مدل اسکنر کف پا را اسکن و اندازه گیری می‌کند، و برای دیجیتالی کردن شکل‌های قالب کفش نیز حتماً باید از این مدل استفاده شود. اطلاعات اصلی شکل کفش مانند نقاط برجسته و لبه‌ها باید در نرم افزار اسکن نشان داده شود.

روش استفاده از اسکنر سه بعدی کف پا


 1. پای بیمار را روی کفه‌ی تحمل وزن قرار دهید و اسکنر و رایانه را روشن کنید.
 2. نرم افزار Shape Builder را باز کنید و آن را در حالت اسکن قرار دهید. این کار حدوداً ۴ ثانیه زمان می‌برد.
 3. اسکن و اندازه گیری‌های کف پا روی صفحه نمایشگر مشاهده می‌شود. با نرم افزار طراحی FootWare نتایج اسکن را تعدیل دهید و شکل‌های پیش فرض را به گونه‌ای تغییر دهید که بتوانید کفی یا قالب کفش مناسب بیمار را ایجاد کنید.
 4. پس از اتمام طراحی از فایل برای نرم افزار CAM (OrthoCAM برای کفی و ۴-Axis CAM برای قالب کفش) خروجی بگیرید.

سرعت و دقت


سرعت: اسکن سطحی سه بعدی از پای بیمار ظرف کمتر از ۴ ثانیه انجام می‌شود.

دقت: دستگاه داده‌های خام را به سرعت پردازش می‌کند و تصویری با اندازه گیری‌های جامع با دقت +/- ۰٫۵ mm به دست می‌دهد.

فشرده سازی: اطلاعات قابل انتقال به سایت‌های مختلف است.

چندکاربردی: دستگاه کف پا، قالب کفش یا شکل‌های مدل جوراب را اسکن می‌کند.

یکپارچه: از اسکنر در کنار نرم افزار طراحی کفش، برنامه‌های FootWare Carver،  OrthoCAM (برای کفی ) یا ۴-Axis CAM  (برای قالب کفش) برای تولید کفی طبی، قالب‌ کفش سفارشی و انواع ارتز استفاده می‌شود.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *