gar
انواع گردن بند طبی (بریس و ارتز گردن)
February 8, 2017
kamarb
انواع کمربند طبی(بریس کمر) برای مشکلات کمر و ستون فقرات
February 11, 2017
vb1

کفی‌های طبی و کفش‌های طبی ابزارهایی ساخته شده از مواد سبک وزن هستند که از نظر پیچیدگی از کفی‌های بسیار ساده که به صورت بدون نسخه به فروش می‌رسند تا انواع سفارشی که طراحی و ساخت آنها نیاز به قالب‌گیری، ساخت قالب و بهره‌گیری از نرم‌افزارهای رایانه‌ای دارد، متغیر می‌باشند. هدف از استفاده‌ی تمامی انواع کفش‌ها و کفی‌های طبی آن است که شرایط مساعدی برای رفع مشکلات پاها از قبیل التهاب تاندون آشیل، پینه پا، خار پاشنه، التهاب فاشیای پلانتار، سندرم تونل تارسال و غیره فراهم شود.

کفش‌ها و کفی‌های کفش طبی برای هر فرد به شکل متناسب با پاهای او طراحی و ساخته می‌شود و بر اساس وضعیت بیومکانیکی و عملکردی او، یعنی مطابق با نحوه راه رفتن او اصلاحاتی در ساختار آن انجام می‌گیرد. ما در کلینیک تخصصی طب فیزیکی و توانبخشی پیشگام برای تعیین بهترین نوع کفی‌های طبی، ابتدا ابعاد و مشخصات پا و نحوه حرکت مفصل قوزک شما را هم در حالت ایستاده و هم در حالتی که وزن بدن بر روی پا وارد نمی‌شود به طور دقیق اندازه‌گیری و ارزیابی کرده و بر اساس آن، بهترین نوع کفی‌های طبی را به شما توصیه می‌کنیم. علاوه بر آن، ما شیوه راه رفتن و الگوی خاص قدم زدن شما را بررسی می‌کنیم تا ببینیم که عملکرد پای شما چگونه است و چه نوع کفی طبی می‌تواند به رفع مشکل خاص شما کمک کند. شماره‌های تماس جهت دریافت مشاوره ۰۹۱۲۸۹۴۰۳۳۱ و ۶۶۵۷۶۹۹۱۰۲۱ می‌باشد.

کاربرد کفی‌های طبی


vb2

کفی‌های طبی از چند طریق بر سلامتی پا تأثیر می‌گذارند. این کفی‌ها با کاهش درد و ورم پا به شما کمک می‌کنند تا به راحتی راه بروید، بدوید و بپرید. همچنین کفی‌های طبی پایداری مفاصل ناپایدار پا را افزایش می‌دهند و از قوس کف پا بهتر حمایت می‌کنند. در صورتی که شما در آستانه شروع یک شغل جدید به عنوان کارپرداز یا خدمتکار هستید، شغل شما مستلزم راه رفتن و دوندگی زیادی است. بنابراین قبل از شروع کار جدید خود بهتر است یک کفی طبی مناسب برای کفش‌هایتان بخرید. کفی کفش به عنوان ضربه‌گیر در برابر نیروهای وارد بر پا و قوزک عمل می‌کند و می‌تواند از جراحت و التهاب پا جلوگیری کرده یا آن را کاهش دهد. اگر شما یک ورزشکار هستید، به ویژه اگر در رشته دو و میدانی فعالیت می‌کنید، احتمالاً به یک کفی طبی سفارشی نیاز دارید که لازم است توسط پزشک برای شما تجویز شود. اگر در هنگام راه رفتن احساس ناراحتی می‌کنید، باید از یک متخصص طب فیزیکی کمک بگیرید. این متخصصین می‌توانند در تعیین بهترین نوع کفی به شما کمک کنند. به خاطر داشته باشید که هرچقدر بیشتر نسبت به درمان مشکل پاهای خود بی‌توجه باشید، احتمال بدتر شدن این مشکل هم بیشتر می‌شود.

انواع کفی طبی


vb3

به طور کلی متخصصین، کفی‌های طبی را به دو نوع اصلی شامل کفی‌های عملکردی و کفی‌های تطبیقی تقسیم‌بندی می‌کنند. با این حال، انواع بسیار مختلفی از کفی‌های طبی وجود دارند. کفی‌های عملکردی با هدف حمایت از حرکات بیومکانیکی غیر طبیعی پا طراحی شده‌اند. این کفی‌ها معمولاً از موادی از قبیل پلیمرهای پلاستیکی ساخته می‌شوند و برای کاهش پرونیشن پا (انحراف مچ پا در اثر صافی کف پا) بسیار مفید هستند. همچنین این کفی‌ها در خنثی کردن شوک و ضربات وارد بر پاها در هنگام راه رفتن یا حرکت پا، تأثیر زیادی دارند. از کفی‌های عملکردی به منظور تصحیح انواع مختلف ناهنجاری‌های پا و نیز حمایت از قسمت‌های عقب و وسط پا استفاده می‌شود. انواع خاصی از کفی‌های طبی هم وجود دارد که هم خصوصیات عملکردی و هم تطبیقی دارند. زانوبندها، آتل‌ها، صفحات راه رفتن (Gait plate) و نایت بار، همگی مثال‌هایی از ارتزهای تطبیقی هستند. این نوع از ارتزها را هر کسی می‌تواند استفاده کند و معمولاً برای تسکین دردهای خفیف پا و اصلاح مشکلات جزئی پاها استفاده می‌شود. کفی‌های طبی از نظر نوع موادی که در ساخت آنها به کار رفته است نیز با هم تفاوت دارند. کفی‌های محکم معمولاً از جنس پلاستیک یا فیبر کربن ساخته می‌شوند. معمولاً همه وسایلی که از این جنس ساخته می‌شوند برای کنترل حرکت مفاصل پا مورد استفاده قرار می‌گیرند. کفی‌های نرم معمولاً از جنس مواد نرم و قابل فشرده شدن از قبیل سیلیکون یا فوم ساخته می‌شوند. این نوع از کفی‌ها برای افرادی مناسب است که از آرتروز یا ناهنجاری شکل پا رنج می‌برند و این عوارض باعث شده است که بخشی از بافت چربی محافظی که به طور طبیعی در کف پای آنها وجود دارد، از بین برود. کفی‌های نیمه سخت در واقع از ترکیبی از مواد نرم و انعطاف‌پذیر ساخته شده‌اند که استحکام آنها به وسیله مواد سخت‌تر افزایش داده شده است. معمولاً این نوع از کفی‌ها برای ورزشکاران بیشترین کارآیی را دارد. انواع دیگری از مواد اولیه از قبیل لاستیک، فلز، چرم و پلاستیک‌ها نیز برای ساخت کفی‌های طبی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

کاربردهای کفش طبی


به منظور کمک به رفع مشکلات و عوارضی از قبیل پا درد، درد لگن یا حتی درد پایین کمر که از ناهنجاری‌های موجود در ساختار یا عملکرد پاها ناشی می‌شوند، لازم است مشکلات و ناهنجاری‌های پا به موقع درمان شود. یکی از مؤثرترین راهکارها برای درمان بیماری‌ها و مشکلات پا، استفاده از کفش‌ها و کفی‌های طبی است. استفاده از این وسایل ارتزی باعث می‌شود که از قوس کف پاهای شما به شکل بهتری حمایت شود و فشار وارد بر نواحی خاصی از پا کاهش پیدا کند. برخی از مهم‌ترین فواید استفاده از کفش‌ها و کفی‌های طبی عبارت است از:

  • بهبود توانایی شما در دویدن، راه رفتن و حتی پریدن از طریق کاهش درد و ورم ناشی از مشکلات پا
  • تأمین حمایت بیشتر از قوس کف پای شما
  • افزایش پایداری در مفاصل ناپایدار پا و زانو
  • بهبود سلامت کلی پا و زانو
  • رفع عوارض و ناراحتی‌های به وجود آمده در سایر نواحی بدن از جمله کمر و لگن
  • حمایت مؤثرتر از بدن شما که به سلامت و تناسب اندام‌هایتان کمک می‌کند.
  • پیشگیری از بروز برخی ناهنجاری‌های پا در آینده

انواع کفش‌های طبی


vb4

کفش‌های طبی برای افرادی طراحی شده است که از نوعی بیماری‌ یا ناهنجاری پا رنج می‌برند. این کفش‌ها نه فقط درد پاها، بلکه درد سایر نواحی بدن مانند قوزک، ران و کمر را نیز تسکین می‌دهند. انواع مختلفی از کفش‌های طبی برای استفاده در موقعیت‌های مختلف و شدت‌های متفاوت درد پا وجود دارد. بعضی از رایج‌ترین انواع کفش‌های طبی شامل کفش‌های راحتی (Wide-fitting)، کفش‌های دارای پاشنه تقویت شده، کفش‌های دارای زبانی تخت، کفش‌های دارای کفی متحرک و کفش های مخصوص کف پای صاف می‌باشد. کفش‌های طبی راحتی برای افرادی مناسب است که کفش‌های معمولی پنجه پای آنها را خیلی فشار می‌دهد. گاهی اوقات تنگ بودن کفش باعث ایجاد پینه، تاول یا چکشی شدن انگشت‌های پا می‌شود. در کفش‌های طبی راحتی، پنجه پا فضای کمی بیشتر و آزادتری دارد و به طور کلی در کفش راحت‌تر خواهد بود. در نتیجه، مشکلاتی از قبیل پینه، تاول و انگشت چکشی هم کمتر اتفاق می‌افتد. کفش‌های طبی دارای پاشنه تقویت شده، اصولاً برای افرادی که به اندکی پایداری بیشتر نیاز دارند، طراحی شده است. این نوع از کفش‌های طبی برای بسیاری از افراد سالمند که برای راه رفتن مشکل دارند و خطر زمین خوردن آنها زیاد است، کارآیی بسیار خوبی دارد. پاشنه‌های تقویت شده این کفش‌ها باعث افزایش تعادل و اصلاح وضعیت بدن (پوسچر) در هنگام راه رفتن و ایستادن می‌شود و خطر زمین خوردن فرد را به حداقل می‌رساند. بنابراین سالمندان و افرادی که پایداری کافی در راه رفتن ندارند، با استفاده از این کفش‌ها می‌توانند ایمنی بیشتری داشته باشند.

کفی‌های طبی چگونه ساخته می‌شوند؟


vb5

برای طراحی کفی های طبی، معمولاً پزشک متخصص یک قالب گچی از پای بیمار تهیه می‌کند که اصطلاحاً به آن قالب نگاتیو (منفی) گفته می‌شود. سپس این قالب به انضمام دستوراتی که پزشک برای اصلاحات مورد نظر توصیه کرده است، به آزمایشگاه فرستاده می‌شود. در آزمایشگاه این قالب نگاتیو با ریختن گچ در داخل آن، به قالب پوزیتیو (مثبت) تبدیل می‌شود. وقتی که این قالب گچی در حال خشک شدن است، شکل کف پای بیمار بر روی آن تراشیده می‌شود. وقتی که گچ خشک و آماده شد، تکنسین آزمایشگاه کفی طبی را مطابق با شکل آن می‌سازد و تغییرات توصیه شده توسط پزشک را در آن اعمال می‌کند. هنگامی که اصلاحات نهایی بر روی کفی ساخته شده انجام گرفت، مجدداً از آزمایشگاه به مطب پزشک ارسال می‌شود و در آنجا بیمار آن را امتحان می‌کند. این مراحل معمولاً چند هفته زمان می‌برد. کفی ساخته شده باعث افزایش حمایت، پایداری، ضربه‌گیری و هم‌راستایی مفاصل پا، قوزک و اندام‌های تحتانی در بدن بیمار می‌شود. به این ترتیب درد و نارحتی‌های بیمار هم با استفاده از این کفی‌های طبی به تدریج برطرف خواهد شد.

قیمت کفش و کفی طبی


قیمت کفی و انواع کفش طبی شما به برند، محل خرید، نوع کفی یا کفش (ساده، سفارشی و …) و پوشش بیمه درمانی شما بستگی دارد. همچنین هزینه کفی‌های طبی بستگی به آن دارد که از انواع بدون نسخه باشد یا توسط پزشک تجویز شده باشد. هزینه‌ ساخت کفی و کفش طبی هم به دستورات پزشک شما، مواد مورد استفاده برای ساخت آن و پوشش بیمه درمانی شما بستگی خواهد داشت.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *