sw1
بهترین دکتر متخصص کمر و ستون فقرات
February 7, 2017
vb1
انواع کفش و کفی‌های طبی (ارتز)
February 8, 2017
gar

گردن بند طبی، پس از آسیب‌دیدگی، سر شما را در حالت مناسب حفظ می‌کند. انواع مختلفی از گردنبندهای طبی وجود دارد که شامل طیفی از مدل‌های که به سادگی دور گردن پیچیده می‌شوند تا مدل‌های سخت می‌شود. این که کدام یک از انواع گردن بند طبی مناسب شما است به علت گردن درد شما بستگی دارد.

به دلایل زیر ممکن است شما نیاز به استفاده از گردنبندهای طبی پیدا کنید:

  1. شایع‌ترین دلیل برای استفاده از گردن بند طبی، رهایی از گردن درد است. گردنبند طبی زمانی که بافت نرم گردن در دوران بهبودی است برای حفظ وزن سر از گردن حمایت می‌کند.
  2. پس از انجام عمل جراحی ستون فقرات گردنی ممکن است شما نیاز به استفاده از گردنبندهای طبی داشته باشید تا استخوان‌های گردن را در حالت مناسب نگه داشته تا بهبود یابند.
  3. اگر شما تصادف شدیدی کرده‌اید، ممکن است گردن بند به عنوان یک اقدام احتیاطی مورد استفاده قرار گرفته تا میزان جراحت و رگ به رگ شدن گردن مورد ارزیابی و معاینه قرار گیرد.

متخصصین ما در کلینیک طب فیزیکی و توانبخشی پیشگام با بررسی دقیق وضعیت شما گردنبند مناسب را تجویز خواهند کرد و دستورالعمل‌های لازم را ارائه می‌دهند. در کنار آن ممکن است از درمان‌های دیگری از جمله جراحی‌های بسته (تزریق اوزون، پی آر پی (PRP) و اپیدورالشاک‌ویو، فیزیوتراپی، ورزش، ماساژ، الکتروتراپی، اولتراسوند و طب سوزنی برای بهبود هرچه سریع‌تر استفاده نمایند. جهت دریافت اطلاعات بیشتر می‌توانید با شماره‌های ۰۹۱۲۸۹۴۰۳۳۱ و ۶۶۵۷۶۹۹۱۰۲۱ تماس حاصل نمایید.

انواع بریس‌های گردن


انواع بریس‌های قابل ‌استفاده برای مشکلات گردن به شرح زیر هستند:

گردنبند طبی نرم و سخت

gard1

 گردنبند طبی نرم یک محافظ انعطاف‌پذیر بوده و از مواد مخصوص پلاستیکی ساخته می‌شود. این نوع گردنبندها به سادگی دور گردن پیچیده و مهره‌های گردن را تثبیت می‌کنند. هدف اصلی استفاده از این گردنبندها کمک به بهبود تدریجی شرایط مشکل به صورتی است که بیمار دیگر نیازی به استفاده از بریس نداشته باشد. گردنبندهای طبی سخت ظاهری شبیه به گردنبندهای طبی نرم دارند، اما این نوع گردنبندها از مواد پلی‌اتیلن سخت ساخته می‌شوند. این نوع گردنبندها می‌توانند حمایت مناسب از گردن بیمار ایجاد کرده و باعث کاهش درد برای مجموعه‌ای از مشکلات ستون فقرات همچون درد شدید در گردن و مهره‌های آن شوند.

گردنبند طبی فیلادلفیا

gard2

گردنبند طبی فیلادلفیا یک گردنبند فوم تشکیل شده از دو تکه است که این تکه‌ها از پهلو به یکدیگر متصل می‌شوند. بخش بالای گردن بند طبی فیلادلفیا از استخوان فک حمایت کرده و بریس آن به سمت پایین به منظور پوشاندن مهره‌های ستون فقرات در ناحیه گردن امتداد پیدا می‌کند. در حقیقت این نوع گردنبند طبی بخش بیشتری از مهره‌ها را در مقایسه با گردنبندهای طبی نرم یا سخت می‌پوشاند و به همین خاطر محدودیت بیشتری برای حرکت‌های گردن ایجاد می‌کند. به خاطر مؤثر بودن این نوع از گردنبندها در محدود کردن حرکت‌های گردن، گردنبند طبی فیلادلفیا اغلب پس از عمل جراحی مهره‌ها در ناحیه گردن به منظور بهبودی سریع مورد استفاده قرار می‌گیرد. علاوه بر این، استفاده از این نوع از گردنبندهای طبی می‌تواند شکستگی‌های محدود در ناحیه ستون فقرات را تثبیت کرده و منجر به کاهش درد مربوط به کشیدگی عضلات در ناحیه گردن شود.

ابزار بی‌حرکت کردن دنده‌ای- استخوان پس‌سری- آرواره‌ای (SOMI)

gard3

این ابزار یک نوع بریس گردنی خشک است که باعث صاف نگه‌داشتن گردن در راستای ستون فقرات می‌شود. به این ترتیب استفاده از این نوع بریس می‌تواند از گردن در برابر حرکت‌های مختلف حمایت کند. این نوع بریس‌ها دارای یک صفحه سینه‌ای در قسمت جلو به همراه میله‌هایی است که به سمت شانه امتداد پیدا کرده‌اند. به این ترتیب این بریس‌ها با استفاده از بندهای مخصوص در نقطه مقابل صفحه سینه‌ای در محل محکم می‌شوند. در عمل این بریس‌ها در درمان آسیب‌دیدگی‌های شدید گردن یا درد مهره‌های ناحیه گردن در نتیجه یک آسیب‌دیدگی مزمن همچون آرتروز نقش مؤثر دارند.

بریس هاله‌ای دور سر

gard4

بریس هاله‌ای دور سر یکی از خشک‌ترین انواع بریس‌های گردن است که از حرکت سر و گردن جلوگیری می‌کند. بریس هاله‌ای در اکثر مواقع برای بی‌حرکت کردن ستون فقرات پس از عمل جراحی مناسب بوده یا به منظور تثبیت محل دچار شکستگی در ستون فقرات ناحیه گردن و یا قفسه سینه استفاده شود. بریس هاله‌ای دور سر یک نوع از ابزارهای کششی ستون فقرات است. استفاده از این ابزارها باعث می‌شود ستون فقرات در دو جهت مختلف کشیده شود. این کشیدگی در ادامه می‌تواند به کاهش انحنای غیرعادی ستون فقرات در نتیجه شرایط مختلف همچون قوز کمر (اسکولیوز) کمک کند.

گردن بند طبی: پوشش و مراقبت


این که متخصص طب فیزیکی استفاده از گردن بندهای نرم یا گردنبندهای طبی نیمه سخت را برای شما تجویز کند به شدت آسیب‌دیدگی گردن و مدت زمانی که شما باید از گردنبند طبی استفاده کنید بستگی دارد. اگر پزشک، استفاده از گردنبند طبی را برای شما تجویز کرد، به شما دستورالعملی برای پوشش و مراقبت نیز خواهد داد. اما به طور معمول باید موارد زیر را رعایت کنید:

  • گردنبندهای طبی باید به اندازه کافی راحت باشند و در عین حال با وجود آنها شما نتوانید سر خود را حرکت دهید و چانه شما هم نباید به داخل آنها رفته یا از لبه آن جلوتر بیاید.
  • لبه پایین گردنبند طبی نباید ناراحت‌کننده باشد و فقط از طریق یک پد با پوست شما در تماس باشد.
  • اگر شما ریش یا موی بلند دارید، باید موهای شما از گردن بند بیرون باشد.
  • شما باید پوست خود را در زیر گردن بند طبی تمیز و خشک نگه دارید. از لوسیون یا پودر استفاده نکنید زیرا ممکن است باعث آسیب‌دیدگی پد گردن بند شوند.
  • وقتی که شما گردن بند طبی خود را برمی‌دارید، همیشه دقت کنید که پوست شما آسیب نبیند.
  • پدهایی که پوست شما را لمس می‌کند باید با صابون‌های ملایم تمیز شوند. اگر گردنبند طبی شما ساپورت پلاستیکی دارد، باید این ساپورت‌ها یک مرتبه در هفته با یک حوله خیس و صابون ملایم تمیز می‌شوند. هرگز از مواد شوینده قوی یا ساینده‌ها استفاده نکنید.

گردن‌بند طبی یک وسیله موقتی است که کمک می‌کند تا گردن درد شما بهبود یابد. باید حتماً این گردنبندهای طبی را به طرز صحیح استفاده کنید تا بتوانید از حداکثر مزایای آن استفاده کنید. یک گردنبند طبی خوب باید حرکات را کاهش دهد اما نباید ناراحت‌کننده باشد. بنابراین به پزشک بگویید که گردنبند مورد استفاده راحت است یا نه.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *