بی ثباتی کشکک زانو (نیمه دررفتگی)؛ علت و درمان با روش های بدون جراحی

1
علت زانو درد ناشی از خالی کردن زانو و درمان آن
November 27, 2016
untitlevvd-1
طب سوزنی و درمان با سوزن خشک در طب فیزیکی
November 29, 2016
27

وقتی چیزها در شیار و حفره خود قرار گیرند به راحتی کار می‌کنند. این دقیقاً آن چیزی است که برای زانو اتفاق می‌افتد. تا زمانی که کشکک زانو در جای خودش قرار گرفته باشد، شما می‌توانید راه بروید، بدوید، بنشینید، بایستید و به راحتی حرکت کنید. وقتی که کشکک زانو از جای خود خارج شود باعث ایجاد درد و مشکلات بعدی می‌شود.

وقتی کشکک زانو دچار نیمه دررفتگی می‌شود، متخصصین کلینیک تخصصی طب فیزیکی و توان‌بخشی پیشگام بلافاصله اقدامات لازم را انجام می‌دهند تا استخوان دررفته در محل خود قرار گیرد. متخصصین ما روش‌های بسیار پیشرفته و درمان‌های فیزیکی را برای بازگرداندن دامنه حرکتی زانو به کار می‌گیرند.

کلینیک تخصصی طب فیزیکی و توان‌بخشی پیشگام جهت درمان درد و التهاب ناشی از نیمه دررفتگی کشکک زانو مجهز به درمان‌های طب فیزیکی زیر می‌باشد:

 • ماساژ
 • درمان دستی
 • طب سوزنی
 • الکتروتراپی
 • فیزوتراپی
 • حرکات اصلاحی
 • اوزون تراپی

برای کسب اطلاعات بیشتر و رزرو نوبت می‌توانید با شماره‌های ۰۹۱۲۸۹۴۰۳۳۱ و ۶۶۵۷۶۹۹۱-۰۲۱ تماس حاصل نمایید.

28

نیمه دررفتگی زانو چیست؟


به طور طبیعی کشکک زانو در حفره‌ای در استخوان ران (فیمور) قرار گرفته است. در افرادی که زانوی آنها دچار نیمه دررفتگی شده، کشکک زانو از محل خود خارج می‌شود. وقتی که کشکک زانو از شیار خود خارج می‌شود، غضروفی که در انتهای آن قرار دارد از شیار فیمور جدا می‌شود. قسمت بیرونی غضروف کشکک زانو به دلیل نیمه دررفتگی زانو تحت فشار بیشتری قرار می‌گیرد. اگر این حالت در زانو باقی بماند، غضروف زیر کشکک زانو از بین می‌رود و باعث تورم شدید و حتی آرتروز زانو می‌شود.

علت‌ها و دلایل


کشکک زانو عضلات قسمت جلویی ران را به استخوان ساق پا (تیبیا) وصل می‌کند. با خم و صاف کردن پا، کشکک زانو بالا و پایین می‌رود. استخوان ران (فیمور) به شکل V است (شیار فیمورال) که در انتهای کشکک زانو می‌تواند حرکت کند. در زانوی طبیعی و نرمال، کشکک زانو با دقت در این شیار قرار دارد؛ اما وقتی که شیار ناهموار یا بسیار کم عمق می‌شود، کشکک نمی‌تواند به راحتی در آن حرکت کند و در نتیجه تبدیل به دررفتگی کامل می‌شود. ضربه شدید به زانو در اثر زمین خوردن می‌تواند کشکک زانو را از جای خود خارج کند.

علائم نیمه دررفتگی زانو


 • زانو قادر به تحمل وزن بدن نیست
 • کشکک زانو به یک سمت می‌لغزد
 • در حین حرکت زانو می‌گیرد
 • در جلوی زانو درد ایجاد می‌شود که با حرکت دادن زانو تشدید می‌شود
 • درد در هنگام نشستن
 • خشک شدن زانو
 • صدای تق تق زانو در هنگام حرکت
 • تورم و التهاب زانو

تشخیص


در خلال معاینات فیزیکی، پزشک از شما می‌خواهد تا راه بروید و زانوی خود را خم و راست کنید. پزشک به دقت اطراف کشکک زانوی شما را بررسی می‌کند تا متوجه شود که آیا زانوی شما از جای خود در رفته یا عضلات ران شما ضعیف شده‌اند یا نه.

همچنین عکسبرداری به وسیله اشعه ایکس برای تشخیص این که آیا کشکک زانو در شیار خود قرار دارد یا خیر تجویز می‌شود. پزشک همچنین علل احتمالی دیگر که می‌توانند باعث درد شوند مانند از بین رفتن غضروف یا رباط‌های زانو را نیز بررسی می‌نماید.

درمان


اگر زانوی شما دچار نیمه دررفتگی شده است، پزشک ممکن است روش‌های غیر جراحی زیر را برای درمان آن توصیه کند:

RICE

تکنیک RICE را در زانوی آسیب دیده به کار ببندید. زانو را استراحت داده، روی آن یخ قرار دهید و از کمپرس استفاده کنید و همچنین زانو را بالا نگه دارید. یخ در ابتدای آسیب‌دیدگی می‌تواند برای مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه در هر ساعت روی زانو قرار داده شود تا تورم و علائم کاهش یابند و به مرور ۲ تا ۳ مرتبه در روز کاهش یابد. از انجام فعالیت‌های ورزشی پرهیز کرده و از وسایل پزشکی استفاده کنید.

داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی

29

دررفتگی زانو در برخی موارد به دلیل وجود صداهای قابل شنیدن تق تق و احساس خالی شدن زانو می‌تواند علائمی مشابه جراحات رباط متقاطع قدامی داشته باشد. داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی با داروهای ضدالتهاب مانند ایبوپروفن می‌تواند برای کاهش درد، تورم و التهاب تجویز شود.

اوزون درمانی

ozon

تزریق اوزون به مفاصل تکنیکی شبیه به پرولوتراپی است که در آن از اوزون استفاده می‌شود. استفاده از اوزون باعث می‌شود تا مفصل بسیار سریع‌تر از زمانی که از روش پرولوتراپی قدیمی استفاده می‌شد بهبود یابد. علت این امر، فعال بودن شدید مولکول‌های اوزون است و زمانی که این ماده به درون کپسول مفصلی تزریق می‌شود می‌تواند فرایند ترمیم مفصل لیفی را تحریک کند.

رادیو فرکائونسی (RF)

ozon1

افرادی که از روش رادیو فرکوئنسی استفاده می‌کنند احتمالاً به آرتروز تخریبی متوسط تا شدید یا استئوآرتریت و یا عارضه‌های دیگری چون قفل شدن زانو و ناپایداری مفصل زانو مبتلا هستند. این افراد احتمالاً قبلاً روش‌های درمانی تزریق استروئید و دیگر روش‌های درمانی را به ‌منظور روان کردن حرکت مفصل و بی ثباتی کشکک زانو مورد استفاده قرار داده و پاسخ مناسبی دریافت نکرده‌اند. ممکن است لازم باشد تا فرد تحت عمل جراحی تعویض مفصل زانو قرار گیرد ولی افراد جوان نمی‌خواهند که این عمل جراحی را انجام داده و دوره‌ی بهبودی پس ‌از آن را بگذرانند. حتی کسانی که عمل تعویض کامل مفصل زانو را انجام داده ولی هنوز درد دارند نیز متقاضی انجام روش رادیو فرکانس بر روی زانوی خود می‌باشند.

درمان‌های دستی و ماساژ درمانی

30

با کمک درمان‌های دستی می‌توان کشکک زانو را به محل خود بازگرداند. این روش همراه با تقویت عضلات نتایج مطلوب‌تری به دنبال خواهد داشت و می‌تواند مرحله به مرحله به شما کمک کند تا سلامت زانوهای خود را بازیابید.

نیمه دررفتگی کشکک زانو می‌تواند به شدت دردناک باشد به طوری که در روند زندگی شما خلل ایجاد کند، اما با کمک روش‌های صحیح درمانی و ماساژ می‌توان بر آن غلبه کرد و دامنه حرکتی زانو را بازگرداند و به زندگی شادتر و سالم‌تر ادامه داد.

زانوبندهای طبی (بریس)

31

زانوبندهای (بریس‌ها) تثبیت کننده زانو به صورت مخصوص برای حمایت بیشتر از کشکک زانو طراحی شده‌اند. زانوبندها می‌توانند به کاهش درد و کنترل حرکت کشکک زانو کمک کنند. بریس ها کمک می‌کنند تا کشکک زانو به طور نرمال حرکت کند که فقط برای زانوهای لاغرتر قابل دستیابی است. هرچه کشکک زانو برجسته‌تر باشد احتمال بهبود عملکرد زانوبند افزایش می‌یابد.

باندپیچی

32

روش باندپیچی کشکک زانو و فیمورال می‌تواند از کشکک زانو حمایت کند، به خصوص اگر بیمار مجبور به حرکت باشد و احتمال دررفتگی‌های آتی در زانوی وی زیاد باشد.

طب سوزنی

33

طب سوزنی روش بسیار خوبی برای درمان نیمه دررفتگی کشکک زانو است؛ زیرا بدون استفاده از دارو درد از بین می‌برد، همچنین با به کارگیری این روش درمانی، گردش جریان خون بهبود یافته و گرفتگی ماهیچه‌ها کاهش می‌یابد. سوزن‌هایی که در طب سوزنی به کار برده می‌شوند تنها ابزاری هستند که به ناحیه بین کشکک زانو و استخوان فیمور دسترسی پیدا می‌کنند و باعث افزایش گردش خون در ناحیه‌ای می‌شوند که در آن گردش خون زیادی وجود ندارد.

درمان‌های فیزیکی

34

درمان‌های فیزیکی در مدیریت درد کشکک زانو مفید هستند. فیزیوتراپیست می‌تواند میزان ضعف و نامتعادلی شما را مورد ارزیابی قرار دهد. غالباً دوچرخه سواری به عنوان بخشی از درمان‌های فیزیکی توصیه می‌شود.

تمرینات ورزشی

تمرینات ورزشی می‌تواند با کمک به تقویت عضلات ران، کشکک زانو را در محل خود حفظ کند.

بلند کردن پای صاف و کشیده (عضلات چهار سر و فلکسور ران)

۳ ست ۱۵ تایی

35

در حالت نشسته، عضلات چهار سر ران را منقبض کرده و زانو را به طور کامل صاف کنید. زانو را در ارتفاع ۲ تا ۳ اینچ از زمین بالا نگه داشته و این حالت را برای مدت ۳ ثانیه حفظ کنید و سپس به صورت کنترل شده آن را پایین بیاورید.

پرس پا (عضلات چهار سر ران)

۳ تا ۴ ست

36

با استفاده از وزنه‌های ۲۰ تا ۳۰ پوندی، مشابه آنچه در عکس بالا نشان داده شده است پا و ساق پای خود را به طوری که با زانو هم راستا باشند نگه دارید. وزنف را با پاشنه پا فشار دهید. این حالت را برای ۳۰ ثانیه حفظ کنید سپس ۱۵ مرتبه این کار را تکرار کنید. این حرکت را آن‌قدر ادامه دهید تا عضلات چهار سر ران شما خسته شده و شروع به سوزش کند.

تمرین ران به صورت درازکش به پهلو (ابداکتور ران)

۳ تا ۴ ست

37

۱۰ تا ۱۵ مرتبه حرکت بالا را بدون توقف تکرار کنید. این کار را آن‌قدر ادامه دهید تا در قسمت خارجی ران خود خستگی و سوزش را احساس کنید.

ماساژ باند IT با فوم رول شده

۵ تا ۱۰ دقیقه

38

از یک فوم رول شده برای ماساژ باند IT استفاده کنید و این کار را تا زمانی که احساس ناراحتی نمی‌کنید ادامه دهید (در قسمت خارجی ران).

پل همسترینگ (عضلات همسترینگ)

39

عضلات شکم را سفت کنید، ران‌ها را از روی زمین بلند کنید و عضلات همسترینگ را با استفاده از کشش پاشنه پا به سمت ران‌ها منقبض کنید. این حالت را حفظ کنید، مراقب باشید که پا و قوس کمر خود را بیش از اندازه بلند نکنید. این حالت را به مدت ۳۰ ثانیه حفظ کنید سپس ۱۵ مرتبه آن را تکرار کنید، ران‌های خود را مطابق آنچه در تصویر فوق نشان داده شده است بالا و پایین ببرید.

حرکت جذبی پا به صورت تکی

۳ ست ۲۰ تایی

40

در حالی که برای حفظ تعادل، دست خود را به جایی گرفته‌اید پا را بالا نگه دارید. در حالی که پای خود را صاف نگه داشته‌اید، زانوی خود را به آرامی خم کنید. در حرکتی شبیه به پرش از روی یک پا، زانوی خود را صاف کنید و پاشنه پا را بدون اینکه پا از زمین جدا شود، بالا نگه دارید.

جا انداختن (جراحی)

اگر کشکک زانو به طور کامل از محل خود دررفته است، اولین اقدام، بازگرداندن کشکک به محل مناسب خود است. در برخی موارد، خیلی سریع کشکک زانو به محل خود بازمی‌گردد و در برخی دیگر از موارد، پزشک با به کارگیری فشار ملایم کشکک را در محل خود قرار می‌دهد. دررفتگی معمولاً به زیر کشکک زانو و انتهای استخوان ران آسیب می‌رساند که می‌تواند باعث ایجاد درد مضاعف و آرتروز شود. جراحی آرتروسکوپی می‌تواند این وضعیت را اصلاح کند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *