خار پاشنه پا: درمان با شاک ویو و رادیوفرکوانسی

gard
گردن درد: درمان،علت و علائم
January 24, 2017
varz
ورزش برای درمان گردن درد، دیسک گردن، آرتروز گردن
January 28, 2017
150

خار پاشنه می‌تواند در نتیجه انجام فعالیت‌های تکراری همچون رقص یا دویدن ایجاد شده یا می‌تواند با پلانتار فاشئیت که یک نوع التهاب غلاف (رباط) کف پا است، ارتباط داشته باشد. هنگامی که غلاف کف پا سفت شده و به سمت استخوان پاشنه کشیده می‌شود، این شرایط باعث آزاد شدن کلسیم از استخوان برای رفع مشکل می‌شود. به این ترتیب تجمع بیش از حد کلسیم در این ناحیه گاهی اوقات می‌تواند تشکیل خار پاشنه را برای فرد به همراه داشته باشد.

در صورت احساس درد در ناحیه کف پا نزدیک به پاشنه، ایجاد درد در هنگام انجام فعالیت‌های ورزشی یا حرکتی، یا احساس درد در هنگام بیدار شدن از خواب یا پس از یک دوره طولانی نشستن، احتمالاً دچار مشکل خار پاشنه شده‌اید. خار پاشنه روش درمان بسیار موثر ندارد، اما امکان استفاده از اقدامات خاص به منظور کاهش درد و خلاص شدن از مشکلات مربوط به آن وجود دارد.متخصصان ما در کلینیک تخصصی طب فیزیکی و توان‌بخشی پیشگام با بهره‌گیری از درمان‌های جدید به رفع سریع مشکل خار پاشنه می‌پردازند. از جمله این درمان‌ها می‌تواند به تزریق، شاک ویو، رادیوفرکوانسی، کفش و کفی طبی، فیزیوتراپی و ورزش اشاره کرد.جهت دریافت اطلاعات بیشتر می‌توانید با شماره‌های ۰۹۱۲۸۹۴۰۳۳۱ ۶۶۵۷۶۹۹۱-۰۲۱ تماس حاصل نمایید.

خار پاشنه چیست؟


2 (7)

خار پاشنه یک زائده غیر عادی در محل استخوان پاشنه است. این مشکل می‌تواند درد شدید در ناحیه پا به همراه داشته و این ناراحتی و درد بطور خاص در هنگام ایستادن یا راه رفتن ایجاد می‌شود.

چه عواملی باعث تشکیل خار پاشنه می‌شود؟


خار پاشنه اغلب در نتیجه ترکیبی از عوامل همچون موارد زیر ایجاد می‌شود:
• مشکلات مربوط به نحوه عملکرد ناحیه پا (مشکلات بیومکانیک)
• دویدن روی سطح سفت
• راه رفتن به صورت پابرهنه
• اضافه وزن یا چاقی
تمام این عوامل باعث ایجاد کشیدگی در استخوان پاشنه، رباط‌ها، غلاف کف پا و عضلات آن می‌شوند. به این ترتیب غلاف کف پا سفت شده و باعث کشیده شدن استخوان پاشنه می‌شود. این شرایط در نهایت می‌تواند با تشکیل خار پاشنه برای فرد همراه باشد.

علائم خار پاشنه


تشکیل خار پاشنه باعث ایجاد درد مزمن یا گاه و بی گاه در هنگام ایجاد التهاب در محل اتصال بافت‌های نرم در محل پاشنه به پا می‌شود. در این شرایط فرد ممکن است احساس درد در هنگام راه رفتن یا دویدن داشته و این درد و ناراحتی بطور خاص در هنگام راه رفتن یا دویدن روی سطوح سخت ایجاد می‌گردد.

درد پاشنه معمولاً به خاطر آسیب‌دیدگی و التهاب بافت‌های نرم همچون غلاف کف پا ایجاد شده و ارتباطی با خود استخوان پاشنه ندارد. به این ترتیب احتمالاً فرد با درد شدید در هنگام وارد شدن فشار به این ناحیه از بدن در هنگام ایستادن یا خارج شدن از رخت خواب مواجه می‌شود. پس از گذشت مدت زمان مشخص، این درد ممکن است به احساس گرفتگی عضلات مزمن در این ناحیه از بدن تبدیل شود.

تشخیص خار پاشنه


تشخیص خار پاشنه از طریق تهیه عکس رادیولوژی از ناحیه پا امکان‌پذیر است.

درمان خار پاشنه


روش‌های درمان قابل استفاده برای مشکل خار پاشنه به شرح زیر هستند:

استراحت

2 (13)

در این رابطه احتمالاً لازم است برای مدت حداقل یک هفته تا حد ممکن از وارد کردن فشار به ناحیه پا خودداری شود.

استفاده از بسته یخ

2 (1)

برای حداقل دو بار در روز یک بسته یخ بر روی پاشنه خود برای مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه قرار دهید.

مصرف داروهای قابل تهیه از داروخانه‌ها بدون نسخه پزشک

2 (5)

در این زمان احتمالاً پزشک به شما توصیه می‌کند برای کنترل درد و ناراحتی خود داروهای استامینوفن یا ایبوپروفن مصرف کنید.

تزریق

2 (6)

پزشک ممکن است از تزریق داروی کورتیکو استروئید به همراه یک ماده بی‌حسی همچون زيلوكايين به ناحیه ملتهب استفاده کند. علاوه بر این برخی پزشکان ممکن است از تزریق بوتاکس به ناحیه پا برای ریلکس کردن غلاف کف پا استفاده کنند.

شاک ویو تراپی

2 (11)

در روش شاک ویو تراپی از امواج صوتی برای تسکین آسیب‌دیدگی بافت‌های اطراف پاشنه که می‌توانند علت ایجاد درد و ناراحتی در ناحیه پاشنه باشند، استفاده می‌شود. امروزه از دو روش اصلی برای درمان خار پاشنه از طریق امواج صوتی به شرح زیر استفاده می‌شود:

۱٫ روش مستقیم یا درمان ساکن: این روش برای بهبود مشکل خار پاشنه موثر بودن و سرعت تاثیرگذاری آن زیاد است. با این وجود روش مستقیم می‌تواند بیشترین درد را برای بیمار به همراه داشته و به سادگی باعث وارد شدن آسیب به پوست شود. این روش برای درمان موارد خار پاشنه بزرگ به افراد توصیه نمی‌شود، زیرا در این حالت ممکن است یک حفره در خار پاشنه ایجاد گردیده و خار پاشنه از بین نرود.

۲٫ ارسال امواج به صورت نقطه‌ای از زوایای مختلف: این روش از اثربخشی کمتر برخوردار بوده و به همین خاطر نیاز به تعداد جلسات بیشتر برای دستیابی به نتایج مورد نظر دارد. به هر حال استفاده از این روش بر روی پوست ساده‌تر بوده و از طریق آن امکان درمان موارد خار پاشنه بزرگ نیز وجود دارد. این روش همچنین در مجموع درد کمتری برای بیمار به همراه دارد.

رادیوفرکوانسی

2 (4)

در یک تکنیک درمانی جدید از رادیو فرکانسی برای درمان درد پاشنه و غلاف کف پا استفاده می‌شود. به این منظور ناحیه تحت درمان به صورت موضعی بی‌حس شده و الکترودها از طریق پوست به ناحیه پاشنه و در نقاطی که بیشترین درد در آنها احساس می‌شود، وارد می‌گردد. معمولاً برای این درمان لازم است چهار تا پنج نقطه مجزا تحت درمان قرار گیرد.علاوه بر این گاهی اوقات از امواج مافوق صوت برای تایید موقعیت مناسب وارد شدن الکترودها به بدن استفاده می‌شود. الکترودهای مورد استفاده به این منظور از نظر اندازه و ظاهر شبیه به سوزن‌های تزریق عادی هستند.

به این منظور امواج رادیویی به ناحیه پا ارسال شده و در هر بار یک الکترود به این ناحیه از بدن وارد می‌شود تا به این ترتیب بر نواحی خاص دارای بیشترین سطح درد تمرکز شود. به این ترتیب انتهای اعصاب با استفاده از این روش در نقاط خاص آسیب دیده و درد و ناراحتی بیمار از بین می‌رود. توجه داشته باشید این روش یک درمان طب سوزنی نیست، بلکه در واقع یک تکنیک درمانی تایید و ثابت شده است که توسط یک متخصص طب فیزیکی برای درمان درد مزمن در ناحیه پاشنه پا مورد استفاده قرار می‌گیرد.

پوشیدن اسپلینت شبانه

2 (10)

استفاده از اسپلینت می‌تواند باعث ایجاد کشیدگی در ناحیه غلاف کف پا در هنگام خوابیدن شود. برای مثال، در این شرایط فرد می‌تواند از یک ابزار کمکی ساخته شده از مواد فایبرگلاس استفاده کرده و نوارهای آن را به ناحیه دور پا متصل کند تا به این ترتیب اسپلینت در طول مدت خواب در محل مناسب باقی بماند.

خریداری کفش‌های جدید با اندازه مناسب

در این رابطه لازم است فرد دقت مناسب برای انتخاب کفش داشته و سایز کفش دقیقاً مناسب برای پای خود انتخاب کند. برای اطمینان از مناسب بودن اندازه کفش، بهتر است جوراب‌های مناسب در هنگام امتحان کردن کفش پوشیده شود.

استفاده از کفی طبی کفش

2 (9)

در صورت نیاز می‌توان کفش و کفی طبی را بدون نسخه پزشک تهیه کرد یا به این منظور از کفی‌های طبی سفارشی تجویز شده توسط متخصص پا استفاده نمود. به این منظور می‌توان یکی از ابزارهای طبی زیر را مورد استفاده قرار داد:

نیم کفی پاشنه: این ابزار می‌تواند به تنظیم موقعیت استخوان‌ها پا و ایجاد حمایت لازم از پاشنه کمک کند. به هر حال استفاده از نیم کفی پاشنه می‌تواند باعث تعریق بیشتر پا شود و به همین خاطر لازم است جوراب‌ها و کفش‌های فرد بیشتر از حالت عادی در هنگام استفاده از آنها عوض شود.

کفی طبی: با وجودی که امکان تهیه کفی‌های طبی از داروخانه‌ها وجود دارد، گاهی اوقات بهتر است این ابزارها از فروشگاه‌های کفش ورزشی خریداری شود. در این حالت لازم است به کفی طبی از ناحیه وسط فشار وارد شود تا از عدم وجود آسیب‌دیدگی در آن اطمینان حاصل گردد. در صورتی که کفی طبی را نتوان به راحتی استفاده کرد، امکان مراجعه به مطب پزشک متخصص برای ایجاد تغییرات سفارشی در آن با توجه به شرایط پا وجود خواهد داشت.

تمرین‌های حرکتی

2 (8)

تمرین‌های حرکتی که باعث تقویت و ایجاد کشیدگی در غلاف کف پا می‌شوند، می‌توانند برای خار پاشنه نیز بسیار موثر باشند. در اکثر موارد، در این حالت بیمار به قدری درد در ناحیه پای خود دارد که امکان استفاده از تمرین‌های حرکتی شدید که باعث وارد شدن فشار به پاشنه و ایجاد تغییر در شرایط آن می‌شود را ندارد. به این ترتیب لازم است فرد به صدای بدن خود گوش داده و از ورزش‌های مختلف همچون شنا یا دوچرخه سواری تا هنگام بهبود شرایط خار پاشنه استفاده نماید. علاوه بر این برای بهبود شرایط خار پاشنه می‌توان تمرین‌های حرکتی زیر را انجام داد:

حرکت کششی ساق پا: برای انجام این حرکت دست‌های خود را بر روی دیوار قرار دهید. یک پای خود را به مقدار ۳۰ سانتی‌متر پشت بدن قرار داده و زانوی خود را صاف کنید. در این شرایط پای دیگر در ناحیه جلو قرار گرفته و زانوی آن خم خواهد بود. ناحیه لگن خود را به سمت دیوار فشار داده و این موقعیت را برای ۱۰ ثانیه حفظ کنید.

حرکت کششی غلاف کف پا: این حرکت را در هنگام بیدار شدن از خواب قبل از ایستادن یا راه رفتن انجام دهید. به این منظور پای آسیب دیده خود را از محل زانو از روی پای دیگر عبور دهید. انگشتان پای خود را با وارد کردن فشار به آرامی به سمت خود حرکت دهید. این وضعیت را برای ۱۰ ثانیه حفظ کرده و ۲۰ مرتبه با هر پا تکرار کنید.

عمل جراحی

2 (12)

در صورتی که پزشک به علت درد پاشنه پا و رفع مشکل خار پاشنه از عمل جراحی استفاده می‌کند که سایر روش‌ها برای رفع مشکل از اثربخشی لازم برخوردار نباشند. به این ترتیب قبل از عمل جراحی پزشک از درمان‌های خانگی و کفی‌ها و کفش‌های طبی برای مدت حدود یک سال برای بیمار استفاده خواهد کرد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *