دیسک کمر
علائم دیسک کمر و درمان های غیر جراحی آن
February 5, 2016
%d8%b2%d8%a7%d9%86%d9%881
کاربرد پی ار پی prp در درمان دردهای زانوو ستون فقرات
February 22, 2016
درد دنبالچه

درد دنبالچه یا کوکسیدینی چیست

شایعترین علت درد دنبالچه، نیمه دررفتگی یا دررفتگی استخوان دنبالچه  است که به دنبال زمین خوردن می باشد. بسیاری از دیگر علل درد دنبالچه نامشخص است اما بعضی دیگر از علل درد دنبالچه تحرک زیاد دنبالچه به صورت ژنتیکی به عفونت و تومور دنبالچه می باشد. زایمانهای لگنی و بیماری تحت عنوان سینوس پایلونیدال هم ممکن است عامل دیگری برای درد دنبالچه باشد. درد دنبالچه در زنان بسیار بیشتر از مردان می باشد که شاید علت آن زایمان و اصولا بارداری و همچنین فرمت استخوانهای لگن در خانم ها باشد. بعضی از منابع انجام سکس معقدی را هم به عنوان علت درد دنبالچه معرفی می کنند.

درد دنبالچه که در اصطلاح پزشکی کوکسیکودینیا و در زبان عام درد دنبالچه هم نامیده می شود دردی است که بیمار آنرا در قسمت پایینی ستون فقرات و در بین باسن احساس می کند. این درد با نشستن و خصوصا نشستن روی سطح سفت تشدید می شود. درد دنبالچه می تواند از یک ناراحتی جزئی که گاهی بیمار را اذیت می کند تا دردی که کلا زندگی بیمار را مختل می کند و اجازه نشستن حتی بر روی سطوح نرم را به بیمار نمی دهد متغیر می باشد.

درد دنبالچه با هر علتی که باشد اغلب تا ۹۹% اگر به صورت صحیحی درمان شود به صورت غیر جراحی قابل درمان می باشد.

همانگونه که عنوان شد شایعترین علت درد دنبالچه زمین خوردن با باسن یا حالتی است که فرد با باسن و از روی چند پله افتاده می باشد. در بسیاری از موارد بیماران این زمین خوردن را به یاد نمی آورند چون مدت زمان طولانی از آن گذشته است.

درد دنبالچه

ضربات ورزشی هم ممکن است سبب ایجاد درد دنبالچه شوند مثلا بیماری که در یک ورزش رزمی یا نزاع دچار درد دنبالچه شده است. دوچرخه سواری هم به دلیل فشار طولانی که روی استخوان دنبالچه وارد می کند می تواند یک عاملی برای درد استخوان دنبالچه باشد.

تلفن کلینیک تخصصی دکتر سپهریان: ۶۶۵۷۶۹۹۱

علائم درد دنبالچه :

درد دنبالچه علاوه بر شایعترین علامت آن که درد درهنگام نشستن در پایین ترین استخوان ستون فقرات می باشد ممکن است سبب درد شدید در پاها شود. گاهی درد در هنگام رابطه جنسی یا درد هنگام دفع مدفوع احساس می شود. توجه شود که از طرف دیگر ممکن است درد در ناحیه دنبالچه احساس شود ولی درد ارجاعی از منطقه دیگر می باشد یعنی درد مثلا دیسک های پایینی کمر به ناحیه دنبالچه تیر بکشد و این معاینه یک پزشک حاذق در کنار سایر تست های پاراکلینیک است که نشان می دهد درد استخوان دنبالچه واقعا مرتبط به التهاب در این استخوان می باشد یا درد منشا مناطق دورتری دارد. گاهی سینوس پایلونیدال می تواند علتی برای درد دنبالچه باشد. در این موارد معمولا یک ترشح خفیف هم ممکن است در انتهای شیار پایینی کمر نیز وجود داشته باشد.

درد دنبالچه در بارداری بسیار شدید می شود و باید سعی شود تا با روشهای محافظتی درمان درد استخوان دنبالچه از جمله جااندازی دنبالچه را به تعویق انداخت. تمام موارد درد دنبالچه با نشستن زیاد می شود و دردی که با نشستن زیاد نمی شود تقریبا درد مربوط به دنبالچه نمی باشد.

همانگونه که عنوان شد شایعترین علت درد دنبالچه ناپایداری یا نیمه در رفتگی و دررفتگی استخوان دنبالچه می باشد که در اثر زمین خورد یا ضربه ایجاد می شود. در این حالت استخوان دنبالچه نسبت به استخوان بالای آن یعنی استخوان خاجی یا ساکروم جابجایی بیشتری دارد. در بسیاری از موارد و با زیاد نشستن بر روی باسن درد دنبالچه به دلیل دوباره جابجا شدن آن تشدید می شود.

تلفن کلینیک تخصصی دکتر سپهریان: ۶۶۵۷۶۹۹۱

درمان دنبالچه

درمان دنبالچه

چه کاری می توانیم انجام دهیم که درد دنبالچه درمان شود و یا شدت آن کم شود

مهمترین نکته در درمان درد دنبالچه این است که فشار روی این استخوان کم شود. پس بهتر است روی سطوح سفت ننشینید. استفاده از تیوپ می تواند درد دنبالچه را کم کند. در صورتیکه یبوست دارید حتما آنرا درمان کنید و مقدار زیادی فیبر را در غذای خود بگنجانید تا درد دنبالچه و جابجایی دنبالچه به هنگام دفع مدفوع کم شود.

در شرایطی که مجبور هستید در جایی بنشینید سعی کنید به صورت متناوب فشار را روی یک باسن خود بیندازید. توجه کنید که راه رفتن و خوابیدن روی شکم نمی تواند درد دنبالچه را زیاد کند.

بهترین درمان درد دنبالچه چنانچه صرفا درد مربوط به دررفتگی آن باشد جااندازی آن می باشد. دکتر سپهریان که سالها در جااندازی دنبالچه تجربه دارد معتقد است اگر جااندزای دنبالچه به شیوه درستی انجام شود موجب کاهش دراماتیک درد و بهبود سریع بیماری می شود و از یک جراحی غیر ضروری جلوگیری می کند.

در مرحله بعد از استفاده از داروهای ضدالتهابی در منطقه مشکل دار که توسط پزشک حاذق انجام می شود ممکن است به بیمار کمک کند تا التهاب ناحیه سریعتر فروکش کند.

تکنیکهای تخصصی که در کلینیک پیشگام توسط دکتر سپهریان جهت درمان درد دنبالچه انجام می شود سبب بهبودی عمده بیماران شده و از بسیاری از جراحی های غیر ضروری و پرعارضه کاسته است.

تلفن کلینیک تخصصی دکتر سپهریان: ۶۶۵۷۶۹۹۱

Summary
Review Date
Author Rating
5

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *