درد پاشنه پا

درد پاشنه پا

درد در قسمت پاشنه پا دلایل مختلفی دارد. ممکن است برخی از دردها ظرف مدت کوتاهی به خودی خود بهبود یابد ولی با تداوم درد پاشنه پا، فرد مبتلا باید به متخصص رجوع نماید. متخصص طب فیزیکی و توانبخشی فردی است که در این خصوص توسط استفاده از روشهای نوین و بدون خطر و بدون جراحی به بیمار یاری می رساند تا از درد پاشنه پا رهایی یابد.

از عوامل ایجاد درد کف پا به این موارد می توان اشاره کرد:

فشرده شدن عصب

اگزوستوز پشت پاشنه

فاسئیت پلانتار

خار پاشنه

آپوفیزیت کالکانه

بورسیت

فشرده شدن عصب- گیر افتادن یک عصب کوچک عاملی است برای درد پاشنه پا و بی حسی و سوزش در این ناحیه . در بیشتر موارد این گیر افتادن عصب از پیچ خوردن پا، شکستگی پا و یا ورم کردن سیاهرگ نزدیک پاشنه پا نشات گیرد.

التهاب تاندون آشیل- این عارضه بیشتر به دلیل بیش از حد استفاده کردن از تاندون آشیل است. در افرادی که در طی فعالیت ورزشی زیاد می پرند بیشتر به این عارضه دچار می شوند. گفتنی است این عارضه نیز نظیر سایر مشکلات پاشنه پا می تواند ناشی از پوشیدن کفش نامناسب نیز باشد. همچنین تاندونیت آشیل می تواند به علت ابتلا به بیماری های التهابی نظیر آرتریت واکنشی، نقرس، آرتریت روماتوئید و اسپوندیلیت انکیلوزان  نیز بروز نماید.

در ادامه به هریک از موارد فوق که عامل ایجاد درد کف پا می باشند اشاراتی می شود.

فاسئیت پلانتار – در مواردی که غلاف کف پا با فشار و یا تحمل بار بیش از حد قرار می گیرد فرد را دچار فاسئیت پلانتار می نماید. در حقیقت فاسئیت پلانتار به التهاب ناشی از پارگی های کوچک در قسمت فیبرهای غلافی کف پا اطلاق می شود.

چه کسانی بیشتر در برابر فاسئیت پلانتار قرار دارند؟

افراد مبتلا به دیابت

زنان باردار

افراد دارای اضافه وزن

ورزشکارانی چون: والیبالیستها، دوندگان، تنیس بازان و ایروبیک کارانی که با استپ کار می نمایند

کارگرانی که وسایل و اثاثیه سنگین بلند می کنند

افرادی که از کفشهای کهنه یا فاقد استاندارد استفاده می نمایند

افرادی که کف پای تخت دارند

خار پاشنه- این عارضه زمانی رخ می دهد که یک استخوان در محل وصل شدن غلاف کف پا به استخوان پاشنه پا با رشد غیر طبیعی روبرو شود. از جمله عوامل ایجاد خار پاشنه کشیده شدن طولانی مدت غلاف کف پا و عضلان مچ پا می باشد. افراد دارای اضافه وزن و نیز دوندگان در معرض ابتلا به خار پاشنه می باشند. در بسیاری از موارد عکس رادیولوژی فرد ابتلا به خارپاشنه را تایید می کند و این در حالی است که دلیل اصلی درد پاشنه پا در این فرد، عکس العمل وی به فاسئیت پلانتار است.

آپوفیزیت کالکانه- در این عارضه درد در کف پا بروز نمی یابد بلکه در پشت پاشنه پا بروز می یابد و علت آن نیز پوشیدن کفش نو و یا افزایش تحرک می باشد. افراد زیر بیشتر در معرض ابتلا به این عارضه می باشند:

کودکان فعال و در حال رشد بین ۸ تا ۱۴ سال

افراد و بویژه کودکانی که زیاد می پرند

بورسیت- بورس به کیسه اطرف مفاصل گفته می شود که به عضلات و تاندون ها اجازه حرکت راحتتر می دهد. به التهاب کیسه اطراف مفصل پاشنه پا (بورس) بورسیت اطلاق می شود. گاهی بورسیت ناشی از برخی مشکلات ساختاری مچ پا است که راه رفتن غیر طبیعی را باعث می شود. گاهی نیز بورسیت ناشی از پوشیدن کفشهای سفت و غیر استاندارد می باشد.

اگزوستوز پشت پاشنه- این عارضه ناشی از پوشیدن کفش پاشنه بلند می باشد. در این عارضه درد پاشنه پا ناشی از رشد غیر عادی زائده ای استخوانی در پشت پاشنه پا است که عامل آن پوشیدن کفش پاشنه بلند است. این نوع درد پاشنه پا بیشتر در زنان جوان شیوع دارد.

پزشک معالج به منظور درمان درد پاشنه پا و درد کف پا باید ابتدا تشخیص صحیحی از وضعیت بیماری ارائه دهد. بهترین تشخیص از طریق ارزیابی راه رفتن، بررسی مچ پاها و معاینه عصبی توسط تست نوار عصب و عضله و نیز گرفتن شرح حال مفصل از بیمار قابل ارائه می باشد.

در کلینیک طب فیزیکی و توانبخشی، پزشک معالج بر اساس مشکل پیش آمده اقدام به ارائه روشهای درمانی مختلف می نماید. روشهای درمانی در پیش گرفته شده در این کلینیک از روشهای محافظه کارانه می باشد. بنا به نوع مشکل از تزریقات موضعی، استفاده از طب سوزنی، لیزر درمانی، تجویز کفی مناسب استفاده می شود. همچنین تجویز روشهای صحیح فیزیوتراپی نیز از جمله وظایف پزشک معالج در راه درمان بیمار مبتلا به درد پاشنه پا می باشد.