درد پایین کمر؛ علت،علائم ودرمان بدون جراحی

1
درمان ورم پشت زانو (کیست بیکر) بدون جراحی
December 4, 2016
1fg
کایروپراکتیک و درمان دستی در درمان کمردرد و زانو درد
December 5, 2016
dard

درد پایین کمر غالباً ناشی از پیچ‌خوردگی، کشیدگی، گرفتگی عضلات ویا تخریب دیسک‌های بین مهره‌ای است. گاهی اوقات، این دردها غیرقابل تحمل می‌شوند، البته، جای نگرانی نیست زیرا عموماً می‌توان با درمان‌های محافظه‌کارانه (غیرجراحی) مانند مصرف دارو، فیزیوتراپی، بسته‌های گرم و سرد و غیره، آن‌ها را بهبود بخشید.

درد پایین کمر می‌تواند دلایل مختلفی از جمله دیسک کمر، تنگی کانال نخاع یا سیاتیک داشته باشد. سن یا علائمتان هر چه که باشد، اگر درد پایین کمرتان ظرف چند هفته بهبود نیافت، یا با تب، لرز یا کاهش وزن غیرمنتظره همراه بود، باید به پزشک مراجعه کنید.

متخصصان ما در کلینیک طب فیزیکی و توانبخشی پیشگام با بهره‌گیری از جدیدترین تکنیک‌ها در زمینه درمان‌های غیرجراحی طب فیزیکی از جمله فیزیوتراپی، درمان دستی، بریس و طب سوزنی به درمان هرچه سریع‌تر درد پایین کمر می پردازند. برای کسب اطلاعات بیشتر و رزرو نوبت می‌توانید با شماره‌های ۰۹۱۲۸۹۴۰۳۳۱ و ۶۶۵۷۶۹۹۱-۰۲۱ تماس حاصل نمایید.

درد پایین کمر چیست؟


درد پایین کمر اختلال شایعی است که سالانه میلیون‌ها نفر به آن دچار می‌شوند. کمردرد یکی از شایع‌ترین دلایل مراجعه بیماران به پزشک است. در واقع، طبق برآوردها ۵۰ تا ۸۰% از بزرگسالان هر سال دچار درد قابل توجهی در پایین کمر خود می‌شوند.

علائم خطرناک همراه درد پایین کمر


در اکثر موارد، درد پایین ستون فقرات و کمر به جراحی نیاز ندارند. با این حال، علائم زیر می‌توانند نشانه جدی بودن مشکل باشند.

 • کمردردِ همراه با بی‌اختیاری ادرار یا مدفوع و یا بی‌حسی ناحیه نشیمنگاه (این علائم می‌توانند نشانه یک مشکل اورژانسی به نام سندرم دم اسب باشند)
 • کمردرد همراه با ضعف، بی‌حسی یا سوزن سوزن شدن پا (که می‌تواند نشانه تحت فشار قرار گرفتن نخاع باشد)
 • کمردردی که به سمت باسن، پا یا مچ پا منتشر شده و بیش از چند هفته طول بکشد (می‌تواند نشانه رادیکولوپاتی باشد)
 • کمردرد همراه با تب (می‌تواند نشانه وجود آبسه باشد)
 • کمردردی که در طول شب بدتر می‌شود.
 • کمردرد همراه با کاهش غیرمنتظره وزن
 • کمردردی که هفته‌ها یا ماه‌ها ادامه می‌یابد.
 • کمردردی که بعد از سقوط از بلندی، تصادفات رانندگی یا انواع دیگر برخوردها و ضربات رخ می‌دهد (که باید فوراً توسط یک پزشک ارزیابی شود).

علت‌ها


کمردرد می‌تواند به هر یک از دلایل زیر رخ دهد:

 • کشیدگی عضلات کمر
 • ترومای ناشی از حوادث رانندگی
 • آرتروز ستون فقرات
 • سیاتیک 
 • دیسک کمر
 • بیماری تخریب دیسک
 • بیماری مفصل ساکروایلیاک
 • تنگی کانال نخاعی در ستون فقرات کمری
 • شکستگی فشاری ستون فقرات

علل کمتر شایع درد پایین کمر نیز عبارتند از:

 • استئومیلیت (عفونت استخوان‌های ستون فقرات)
 • تومور ستون فقرات
 • فیبرومیالژی
 • اسپوندیلیت انکیلوزان

آزمایش‌ها و تشخیص


آزمایش‌های تشخیصی زیر به تعیین علت و درمان درد پایین کمر کمک می‌کنند:

 • عکس رادیولوژی: اگر چه عکس‌های رادیولوژی قادر به نشان دادن بافت‌های نرمی مثل دیسک‌ها نیستند، اما آن‌ها جزئیات ساختارهای استخوانی ستون فقرات را به خوبی نشان می‌دهند.
 • ام‌آرآی: این نوع اسکن تصویر دقیقی از بافت‌های نرم فراهم ساخته و به جراحان امکان می‌دهد هر گونه آسیب‌دیدگی اعصاب، دیسک‌ها یا درون فضای کانال نخاعی را ببینند.
 • سی‌تی‌اسکن: در مقایسه با عکس‌های رادیولوژی تصویر دقیق‌تری از ساختارهای استخوانی ستون فقرات فراهم می‌کند.
 • میلوگرام: یک آزمایش تشخیصی است که در آن از ماده رنگی متمایزکننده برای ایجاد تصویر دقیقی از نخاع و ریشه‌های عصبی ستون فقرات استفاده می‌شود.

درمان


در بسیاری از موارد می‌توان درد پایین کمر را به شکلی مؤثر و بدون هر گونه خطری با روش‌های غیرجراحی مانند مصرف داروهای مسکن و فیزیوتراپی درمان کرد.

استراحت

dard1

توقف فعالیت‌های روزمره به مدت چند روز به بافت‌ها و حتی ریشه‌های عصبی آسیب‌دیده امکان می‌دهد شروع به بهبود کرده و در نتیجه درد پایین کمر تسکین یابد. البته، استراحت بیش از چند روز می‌تواند باعث ضعیف شدن عضلات و ناتوانی آن‌ها از پشتیبانی کافی از ستون فقرات شود. بیمارانی که با ورزش مرتب قدرت و انعطاف‌پذیری ساختارهای کمرشان را افزایش نمی‌دهند بیشتر در معرض عود یا طولانی شدن درد پایین کمر قرار دارند.

بسته‌های گرم و سرد

dard2

گرما و یا سرما درمانی، با کاهش التهاب، باعث تسکین اکثر انواع درد‌های پایین کمر می‌شود.

داروها

medication-triad

انواع مختلفی از داروهای بدون نسخه و تجویزی برای کاهش درد پایین کمر وجود دارد. بسیاری از داروها التهاب، که غالباً علت درد است، را کاهش می‌دهند، در حالی‌ که سایر داروها با جلوگیری از انتقال سیگنال‌های درد به مغز باعث کاهش درد می‌شوند. هر دارویی با برخی خطر‌ها، عوارض احتمالی و تداخلات دارویی (غذایی یا با مکمل‌ها) همراه است که به همین دلیل باید توسط پزشک ارزیابی شود.

تزریق اپیدورال استروئیدها

dard4

تزریق، استروئیدها را مستقیماً به ناحیه دردناک پایین کمر انتقال داده و باعث کاهش التهاب می‌شود. استروئیدها بافت‌های کمر را التیام نداده، بلکه اغلب تا جایی تسکین می‌دهند که بیمار بتواند حرکت و ورزش کرده و بهبود بیابد.

بریس

dard5

بریس‌های پایین کمر، گاهی اوقات می‌توانند با محدود کردن حرکت ستون فقرات به کاهش دردهای مقطعی پایین کمر کمک کنند. برخی پزشکان معتقدند پوشیدن بریس کمر، خصوصاً به مدت طولانی، مشکل‌ساز است زیرا استفاده از این وسیله می‌تواند باعث ضعیف شدن عضلات شود. البته برای برخی بیماران استفاده از بریس به مدت کوتاه، یا استفاده از آن همراه با انجام برخی فعالیت‌های به خصوص، گزینه معقولی است.

تنظیم کایروپراکتیک (درمان دستی)

dard6

کایروپراکتیک می‌تواند با کاهش درد و التهاب باعث افزایش دامنه حرکتی و عملکرد فیزیکی شده و در نتیجه به بهبود عملکرد ستون فقرات کمک کند. متخصصان استئوپاتی، غالباً درمان‌های دستی را نیز انجام می‌دهند.

رادیوفرکوئنسی (RF)

ol

عمل قطع عصب‌ها با امواج رادیوفرکوئنسی (RF) با ایجاد گرما، عصب‌های حسی که به مفصل فاست درگیر منتهی می‌شوند، سوزانده شده و بنابراین ارتباط این عصب‌ها با مفصل فاست قطع می‌شود. بعد از اعمال بیحسی موضعی به پوست، پزشک با استفاده از تصاویر فلوروسکوپی (اشعه ایکس)، سوزن‌های مخصوص رادیوفرکوئنسی را در کنار عصب‌های حسی ملتهب که به مفصل متصل هستند، قرار می‌دهد. در ابتدا پزشک تست می‌کند که سوزن در جای صحیحی قرار گرفته است یا خیر و پس از اطمینان از درست بودن جای سوزن، انرژی گرمایی به عصب اعمال شده و عصب سوزانده می‌شود.

اوزون‌تراپی

ol1

 تکنیک اوزون ‌تراپی در تسکین دردهای حاد و مزمن کمر و درد سیاتیک به طور چشمگیری موثر است. تزریق گاز اوزون را می‌توان به عنوان اولین گزینه‌ی درمانی جایگزین روش تزریق استروئید در فضای اپیدورال کرد. استروئیدها دارای عوارض جانبی زیادی هستند و بنابراین پزشکان باید تعداد دفعات تزریق استروئید را محدود کرده و کنترل کنند. اما این مسئله در مورد اوزون‌تراپی صدق نمی‌کند و پزشکان یک دوره‌ی درمانی شامل ۳ الی ۶ جلسه را برای بیمار تدوین می‌کنند تا به نتایج مناسب دست پیدا کنند.

اولتراسوند

dard7

از اولتراسوند درمانی به طور گسترده‌ای در درمان درد پایین کمر استفاده می‌شود. در اولتراسوند درمانی، پزشک یک پروب را روی پوست پایین کمر حرکت می‌دهد. این وسیله ارتعاشاتی ایجاد می‌کند که از پوست عبور می‌کنند. این کار با هدف انتقال گرما و انرژی به بخش‌های زیر پوست جهت کاهش درد و سرعت دادن به بهبودی انجام می‌شود.

طب سوزنی

drad8

شواهد فراوانی در خصوص مؤثر بودن طب سوزنی برای درمان درد پایین کمر وجود دارد؛ بر اساس این شواهد، این روش با موفقیت بالینی قابل توجهی همراه بوده و برای همین بسیاری از درمانگران طب سنتی آن را ابزاری منطقی و مفید برای درمان درد پایین کمر می‌دانند.

فیزیوتراپی برای درد پایین کمر

drad9

تقریباً در تمامی برنامه‌های درمانی تجویز شده برای درد پایین کمر، ورزش یکی از عناصر کلیدی است. عموماً، برنامه درمانی توسط یک فیزیوتراپ تهیه و آموزش داده می‌شود و شامل سه بخش است: ورزش‌های هوازی، حرکات کششی و حرکات قدرتی. بهترین حالت برای انجام این ورزش‌ها گنجاندن آن‌ها در یک برنامه کنترل شده و پیشرونده است که هدف آن افزایش قدرت و انعطاف‌پذیری ستون فقرات است. برخی از این حرکات ورزشی عبارتند از:

dard10

تمرینات هوازی کم فشار

اغلب، علاوه بر تمرینات مخصوص پایین کمر، هر گونه تمرین هوازی کم‌فشار، مانند راه رفتن، نیز می‌تواند تمرین مناسبی برای پایین کمر باشد زیرا چنین تمریناتی با کمک به ورود اکسیژن به بافت‌های نرم کمر به بهبود آن سرعت می‌بخشند. شنا یا ورزش‌های آبی نیز همین تأثیر را داشته، و اگر راه رفتن بیش از حد دردناک است، جایگزین بی نظیری برای آن خواهند بود.

جراحی

جراحی در مواردی انجام می‌شود که درد شدید باشد، یا علائم به درمان‌های غیرجراحی جواب ندهند، و یا عارضه‌ای جدی وجود باشد که سلامت نخاع یا اعصاب اطراف آن را به خطر بیندازد. جراحی‌های مورد استفاده برای این مشکل انواع مختلفی داشته و استفاده از هر یک به دلیل اصلی کمردرد بستگی دارد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *