درمان ازگود اشلاتر (درد و تورم زیر برجستگی زانو)

varz
ورزش برای درمان گردن درد، دیسک گردن، آرتروز گردن
January 28, 2017
ragggardann
رگ‌به‌رگ شدن گردن
January 29, 2017
ez

بیماری ازگود اشلاتر (درد و تورم زیر برجستگی زانو)، التهاب دردناکی در قسمت بالایی درشت‌نی  تقریبا به فاصله یک اینچی زیر کاسه زانو می‌باشد. این بیماری می‌تواند باعث زانو درد، ورم و آب آوردن زانو، تورم و به ندرت آهکی شدن آن گردد. این بیماری با بررسی کاملی بر روی سابقه سلامت شما و آزمایشات مختلف قابل تشخیص است. این عارضه توسط تجویز دارویی و ورزش درمانی قابل بهبود است. ورزش‌های مربوط به تقویت ماهیچه‌های چهارسر و زردپی زانو  نیز در این زمینه کمک زیادی به بیمار می‌کنند.

بیماری ازگود اشلاتر معمولا هنگامی‌که سن رشد ورزشکاران جوان به اتمام می‌رسد و تاندون‌های آن‌ها قوی می‌شود به طور خودبخود برطرف می‌گردد اما  گاهی این بیماری تا بزرگسالی ادامه پیدا می‌کند. در درمان این عارضه هدف کاهش درد و تورم آن، سپس بررسی وضعیت ماهیچه‌ها برای اینکه در شرایط صحیح قرار داشته باشند و آموزش‌های لازم جهت جلوگیری از بروز مجدد بیماری می‌باشد.

معمولا درمان بیماری ازگود اشلاتر نیاز به عمل جراحی ندارد. متخصصان ما در کلینیک تخصصی طب فیزیکی و توانبخشی پیشگام با داشتن تجربه‌های مفید در درمان نابهنجاری‌های مختلف عضلانی آماده کمک‌رسانی جهت کنترل و درمان بیماری فوق در شما و فرزندانتان می‌باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید با شماره‌های ۰۹۱۲۸۹۴۰۳۳۱ – ۶۶۵۷۶۹۹۱-۰۲۱ تماس حاصل نمایید.

ازگود اشلاتر چیست؟


ez1

بیماری ازگود اشلاتر(درد و تورم زیر برجستگی زانو) بیماری تاندون بالای استخوان قلم پا (درشت‌نی) است، یعنی جایی که تاندون کاسه زانو (کشکک) به استخوان درشت‌نی  وصل می‌شود. اغلب اوقات فقط یک زانو دچار آن می‌شود .این بیماری معمولا در کودکان در سن رشد و در پسران  نوجوانان  ورزشکاری  که زیاد می‌دوند و یا زیاد می‌پرند دیده می‌شود. با توجه به اینکه تعداد دخترانی که در اینگونه ورزش‌ها شرکت می‌کنند رو به افزایش است، گاها دخترانی را مشاهده می‌کنیم که به همین مشکل دچار شده‌اند. این بیماری معمولا بین سن ۱۰-۱۵ اتفاق می‌افتد.

دلایل بروز این بیماری و عوامل پرخطر در آن چیست؟


به نظر می‌رسد فشار بر روی استخوان درشت‌نی توسط کشکک زانو در محل اتصال آن در حین فعالیت‌هایی که ماهیچه‌های چهار سر را درگیر می‌کند عامل ایجاد این بیماری در فرد می‌باشد. بنابراین فعالیت‌هایی که با پرش همراه هستند و دویدن‌های طولانی‌مدت از جمله عوامل پرخطر در ابتلا افراد به بیماری ازگوداشلاتر می‌باشند.

نشانه‌های بیماری ازگوداشلاتر چیست؟


این بیماری به دلیل کشش تاندون کاسه زانو توسط ماهیچه بزرگ جلوی ران (ماهیچه چهارسر) می‌باشد. از عوارض این کشش، زانو درد، ورم زانو، تورم و در موارد پیشرفته ،آهکی شدن و بزرگ شدن بخشی از تاندون در جایی که به استخوان درشت‌نی وصل می‌شود می‌باشد. این وضعیت معمولا در هر دو زانو رخ می‌دهد.

چگونه این بیماری تشخیص داده می‌شود؟


این بیماری توسط متخصصین در کلینیک‌های پزشکی با کمک علائم و آزمایشات ورزشی تشخیص داده می‌شود. برخی اوقات تصویربرداری اشعه ایکس جهت بررسی وضعیت آهکی شدن (استخوان‌سازی) تاندون استخوان درشت‌نی تجویز می‌شود. گاهی قسمت کوچکی از ناحیه رشد یافته اتصال استخوان درشت‌نی توسط تاندون ملتهب شده کشیده می‌شود.

درمان بیماری ازگود اشلاتر


روش رایس (RICE)

چهار درمان اصلی در این روش ارائه شده است:

ez2

  • Rest: از انجام فعالیتهایی که باعث درد زانو می‌شود خودداری کنید.
  • Ice: سه بار در روز و هر بار به مدت ۲۰ دقیقه محل درد را کمپرس یخ کنید.
  • Compress : توسط باند کشی محل درد را ببندید.
  • Elevate : پاها را بالا نگه دارید.

ممکن است پزشک از فرزند شما بخواهد فعالیت‌های ورزشی را تا زمانی که درد از بین برود متوقف کند. این زمان می‌تواند بین ۲ تا ۴ ماه طول بکشد. ممکن است فرزند شما از فعالیت‌هایی که در آن لازم است زانوها به طور کامل خم شود  تا مدتی منع شود. همچنین شاید از کودک شما خواسته شود از دویدن با سرعت بالا خودداری کرده و یا کمتر بدود و کمتر بپرد.

استراحت کلید حل مشکل درد زانو است. متاسفانه کودکان فعال، مستعد مبتلا شدن به این بیماری می‌باشند و متعاقبا کمترین تمایل را به استراحت دارند. آن‌ها ممکن است تا زمانی که دردشان ملایم است به ورزش ادامه بدهند. اما هنگامی‌که علائم تشدید می‌شود لازم است یک وقفه کوتاهی در فعالیت‌های بدنی و ورزشی آن‌ها ایجاد شود.

پس از بازگشت فرزندتان به فعالیت‌های ورزشی، استفاده از کفی کفش جاذب شوک می‌تواند کمک موثری جهت کاهش فشار وارد شده به زانو باشد. بخار آب گرم به مدت ۱۵ دقیقه قبل از فعالیت‌های ورزشی  یا کمپرس آب سرد به مدت ۲۰ دقیقه پس از فعالیت‌های ورزشی می‌تواند تورم زانو را کاهش دهد. پدهای ژلی کشتی‌گیران و یا زانوبندهای بسکتبالیست‌ها که در فروشگاه‌های لوازم ورزشی موجود است می‌تواند ساق پای فرزند شما را از ضرب‌دیدگی و کبودی محافظت کند.

بریس

ez3

چنانچه مراحل درمان ازگود اشلاتر فوق پاسخگو نبودند پزشک استفاده از بریس را به شما پیشنهاد خواهد داد. بریس‌ها باعث کاهش فشار بر روی تاندون استخوان درشت‌نی و ماهیچه چهار سر می‌شوند.

تجویز دارویی

ez4

مسکن‌های درد مانند استامینوفن و ایبوپروفن در کاهش درد و التهاب می‌توانند کمک کننده باشند. ممکن است نیاز باشد فرزند شما برای مدت کوتاهی جهت تکمیل مراحل درمانی از عصا استفاده کند.

ورزش درمانی

ez5

پس از گذشت مدت زمان طولانی، نیاز است کودک شما با احتیاط  به فعالیت‌های فیزیکی بپردازد. معمولا این فعالیت‌ها باید با روش‌های فیزیوتراپی جهت آموزش تمرینات مربوط به کشش و تقویت زانو همراه باشد. ممکن است چندین هفته یا ماه طول بکشد که درد به طور کامل از بین برود. هنگامی‌که درد به طور کامل درمان شد کودک شما می‌تواند به آرامی ‌فعالیت‌های قبلی خود را از سر بگیرد.

شاک‌ویو تراپی

ez6

متخصص طب فیزیکی از ترکیب شاک‌ویو تراپی و ماساژ برای شل کردن لایه‌های ماهیچه بزرگ چهارسر ران استفاده می‌کند. بدن به سرعت در مقابل آن واکنش نشان داده و بافت‌های جدیدی در آن ناحیه تولید می‌کند. برای این کار لازم است بیمار دراز کشیده و پزشک قسمت‌های آسیب‌دیده ماهیچه‌ها را شل می‌کند. همچنین چنانچه  زانو و یا مفصل ران نیز دارای مشکل شده باشد آن را نیز تحت درمان قرار می‌دهد.

عمل جراحی

برخی از بزرگسالان که به مشکل ازگود اشلاتر (درد و تورم زیر برجستگی زانو) دچار هستند ممکن است در قسمت اتصال تاندون استخوان درشت‌نی دارای برجستگی استخوان گردند. چنانچه این تکه استخوان باعث ایجاد درد در بزرگسالی گردد نیاز است که از طریق عمل جراحی برداشته شود.

آیا می‌توان از بروز بیماری ازگود اشلاتر پیشگیری کرد؟


بله با محدود کردن فعالیت‌هایی که بر روی زانو ایجاد فشار می‌کند می‌توان از بیماری فوق دوری کرد. ورزش‌هایی مانند بسکتبال، والیبال، باله، ژیمناستیک و پرش ارتفاع ورزش‌هایی هستند که زانو را تحت فشار قرار می‌دهند. تمامی ‌ورزش‌های فوق باعث فعال‌سازی ناگهانی ماهیچه چهارسر می‌گردند. انجام مداوم ورزش‌های کششی مناسب بر روی ماهیچه‌های چهارسر و پشت زانو می‌تواند عامل موثری جهت جلوگیری از مبتلا شدن به این بیماری باشد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *