درمان درد شانه

علت و درمان درد شانه

درد شانه عموما از التهاب تاندونهای ناحیه چرخنده شانه و بازو منشا می گیرد. دلایل مختلفی ممکن است باعث این عارضه شود که از وارد آمدن ضربه تا فرسودگی و پیر شدن بافت را شامل می شود. شایان ذکر است این عارضه  درجات مختلفی را شامل می شود و بر اساس درجه ابتلا، روش های درمان شانه درد نیز متفاوت است. درجات مختلف التهاب تاندونی شانه از التهاب تا پارگی کامل تاندون درمان های جدایی را می طلبد.

بسیاری از بیماران درد شانه چپ را مهمتر از درد شانه راست می دانند. در حالیکه درد شانه و کتف چپ  از نظر پاتولوژی و پیش آگهی تفاوتی با درد شانه راست ندارد. البته بسیاری از مردم درد شانه و کتف چپ را به درد قلبی مرتبط می کنند و به آن اهمیت بیشتری می دهند. درد شانه چپ اگر مرتبط با درد قلبی باشد اغلب در استراحت کم می شود و با فعالیت بیشتر می شود و همراه با علایم دیگر مانند تنگی نفس و دیگر علایم می باشد.

در مواقعی که بافت با التهاب و قرمز شدن همراه باشد عنوان می شود که تاندونیت التهابی رخ داده است ، التهاب در درد شانه بسیار برجسته می باشد و بهترین دکتر متخصص شانه  تا خود بیمار می توانند این تورم ظاهری را در شانه درک کنند.

درمان درد مفصل شانه در مراحل اولیه می تواند از بسیاری از عوارض طولانی شانه مانند شانه یخ زده بکاهد. بهترین متخصص شانه پزشکی است که بتواند درمان درد شانه را در مراحل اولیه و با استفاده از روش های کم عارضه بکاهد.

توجه داشته باشید صرفا تزریق شانه نمی تواند تنها عامل درمان درد شانه باشد. و اصولا توانبخشی شانه حتما باید به عنوان جز لاینفک درمان درد شانه انجام شود

در مواقعی که بیمار مبتلا به درد شانه راست یا درد شانه چپ امکان حرکت بازوی خود را دارد ولی این حرکت با درد همراه است، ممکن است درد شانه به علت التهاب یا پارگی ناکامل تاندون شانه باشد. پارگی ناکامل تاندون های شانه را می توان به شیوه غیر جراحی درمان کرد. روش های نوین طب فیزیکی که دکتر سپهریان انرا در کیلنیک پیشگام انجام میدهد می تواند موجب ترمیم تاندون شانه و درمان درد شانه در این بیماران شود.

در مواقع ناشایع نیز فرد دچار پارگی کامل تاندون می شود و در این حالت فرد امکان بالا بردن دست خود را ندارد و نمی تواند بازوی خود را خیلی از بدن دور نماید و مفصل شانه تا میزان کمی باز می شود.  در این موارد جز سنین خیلی بالا اغلب نیاز به گرافت و درمان جراحی می باشد.

درمان درد شانه

تلفن تماس با دکتر سپهریان: ۶۶۵۷۶۹۹۱ – ۰۹۱۲۸۹۴۰۳۳۱

 

چرا تاندون های شانه دچار آسیب می شود:

با گذر زمان و فرسودگی بافت اسکلت و عضله و همچنین با تکرار فعالیت های خاص بدنی، تاندول در خونرسانی خود دچار اختلال می شود و این مسئله ضعیف شدن تاندون را به دنبال دارد. این امر سبب می شود که تاندون ضعیف شده راحتتر در معرض التهاب یا پارگی قرار بگیرد.

در برخی موارد نیز فرد به دلیل عدم تحرک و به طبع آن ضعف عضلانی ناشی از کم تحرکی، توان بافت همبند کاهش یافته و بیشتر در معرض آسیب های وارده آسیب پذیر بوده و احتمال پارگی دارد.

در افراد ورزشکار نیز احتمال ایجاد این صدمه وجود دارد. ورزشکارانی که به ورزشهای تنیس، وزنه برداری، بیسبال و قایقرانی می پردازند از جمله افرادی هستند که در معرض ابتلا به درگیری تاندون می باشند.

شانه درد

در افرادی هم کم بار سنگینی را به یکباره از زمین بلند می نمایند به علت فشار ناگهانی که به عضله وارد می شود در معرض پارگی تاندون قرار می گیرند.

گاهی با ادامه دار شدن بیماری در افرادی که نسبت به مداوای خود بی تفاوت می باشند تکثیر بافت همبند که ناشی از تورم و تحریک آن می باشد باعث زیاد شدن ضخامت تاندون می شود و این امر در هنگام بالا انداختن شانه و یا گردش بازو با گیر کردن تاندون همراه بوده که سبب درد و التهاب در ناحیه شانه می شود و حتی ممکن است تاندون با آسیب و یا پارگی نیز همراه باشد.

بی توجهی به مشکلات ایجاد شده در شانه، عدم رعایت اصول کار با دستها و شانه ها و عدم توجه به فشارهای وارده به اندام مذکور از جمله علل ایجاد این مشکلات می باشد.

سندرم روتاتور کاف  یا درد شانه به دلیل مشکلات عضلات چرخاننده شانه

گاهی افراد با بلند کردن و حمل کردن بار با یک دست به صورتی که دست فرد به صورت آویزان قرار می گیرد، در ناحیه شانه با درد و ضعف روبرو می شوند. این امر ممکن است تا بدانجا نیز کشیده شود که فرد توانایی خود را جهت بالا بردن دست خود از دست می دهد و در هنگام گردش بازو نیز با درد شدید مواجه می شود. حتی این درد ممکن است خواب شبانه فرد را نیز مختل نموده و در هنگام غلط زدن شدت درد به حدی باشد که او را از خواب بیدار نماید. این امر در حقیقت ناشی از التهاب بوجود آمده در تاندون عضلات شانه می باشد. گاهی التهاب مزبور ناشی از زمین خورد بر روی شانه و سپس درد و تورم در ناحیه شانه و کتف فرد روی می دهد.

هشدار: چنانچه در ناحیه شانه احساس درد و خستگی خصوصا شب هنگام داشتید که به قسمت فوقانی بازو نیز کشیده می شد باید سریعا موضوع را با متخصص درمیان بگذارید. در این حالت معمولا با لمس کردن نوک شانه درد احساس می شود.

چنانچه مشکل ایجاد شده مربوط به آسیب تاندون فوق خاری باشد، احتمال تحلیل عضله وجود داشته و فرد با محدودیت حرکتی در ناحیه شانه روبرو می باشد. در این حالت فرد در بالا آوردن و چرخاندن بازوی خود احساس درد نموده و فرد توانایی بردن دست به پشت را ندارد. در این وضعت به مرور عضلات را تحلیل می برد و موجب روندی می شود که به اضمحلال عضلات می انجامد.

درد شانه به دلیل مشکلات گردن

در بسیاری از موارد درد شانه ممکن است به دلیل دیسک  گردن یا به دلیل آرتروز گردن باشد . چه بسا ممکن است علت درد کتف و شانه در گردن باشد و بیمار هیج دردی را در گردن نداشته باشد . در این موارد معاینه پزشک حاذق و فوق تخصص شانه یا نوار عصب و عضله متخصص طب فیزیکی و توانبخشی می تواند به تمایز این دو منشا متفاوت درد شانه بیانجامد.

درمان درد شانه

درمان درد شانه پس از مشخص شدن علت آن توسط متخصص طب فیزیکی و توانبخشی در ۵ فاز درمانی انجام می شود. ابتدا بیمار بدون درد شده و سپس مراحل توانبخشی شانه با دست و درمان های دستی آغاز می شود . بهترین متخصص شانه کسی است که بتواند موجب  تقویت عضلات تضعیف شده و عضلات سفت را تضعیف کند.  برگشت تدریجی به فعالیت های روزانه باید تحت نظر متخصصین  طب فیزیکی و شانه انجام شود. انچه ممکن است در درمان شانه توسط متخصص شانه و متخصص طب فیزیکی و توانبخشی به کار رود شامل فیزیوتراپی شانه ، طب سوزنی ، لیزردرمانی ، درمان دستی با تمرکز بر تکنیک های ریلیز و ماسل انرژی  باشد. پی آر پی شانه و پرولوتراپی شانه از دیگر مواردی است که امروزه در درمان بسیاری از دردهای شانه استفاده می شود و بسیاری از بیمارا را از جراحی شانه نجات می دهد.

تلفن تماس با دکتر سپهریان: ۶۶۵۷۶۹۹۱ – ۰۹۱۲۸۹۴۰۳۳۱

مطب های طب فیزیکی و توانبخشی دکتر سپهریان غرب تهران :

۱ _ ستارخان بین فلکه اول و دوم صادقیه پلاک ۱۱۶۶ جنب بانک آینده طبقه ۴

۲_ ستارخان بعد از باقرخان ابتدای پاتریس لومومبا پلاک ۱۴