درمان درد و آزادسازی سیاتیک با تزریق اپیدورال (تزریق داخل کانال)

untitl%d8%b1ed-1
درمان و رفع قوز کمر و پشت (کیفوز) با طب فیزیکی و حرکات ورزشی
November 13, 2016
ju
درمان اسکولیوز (انحراف و کجی ستون فقرات) بدون جراحی
November 13, 2016
untit%db%8cled-1

تزریق استروئید در فضای اپیدورال (ESIs) روش متداولی برای درمان التهاب ناشی از کمردردهای از لگن تا پا مانند سیاتیک یا تیر کشیدن از گردن تا بازو محسوب می‌شود. عصب‌های نخاعی در صورت تیر کشیدن از لگن تا پا یا از گردن تا بازو به دلیل تنگ شدن گذرگاه‌هایی ملتهب می‌شود که عصب در آنها در امتداد نخاع پایین می‌رود یا از آن خارج می‌شود .

هدف ما در کلینیک تخصصی طب فیزیکی و توانبخشی پیشگام  این است که درد بیماران را بدون عمل جراحی تسکین دهیم و کیفیت زندگی را با بهبود عملکرد ارتقاء بخشیم. متخصصین ما رویکردی مکمل و جامع را برای مدیریت درد سیاتیک ارائه می‌دهند که درد را با بهره‌گیری از روش‌های متعدد برای همیشه آرام می‌سازد.

یکی از راههای درمان درد و آزادسازی عصب سیاتیک وکاهش درد، تزریق اپیدورال است. پس از تزریق ممکن است متخصصان ما از درمانهای تکمیل کننده‌ای چون حرکات اصلاحی، فیزیوتراپی، درمان دستی و طب سوزنی برای بهبود سریع‌تر و نتیجه بهتر استفاده کنند.

 از جمله مزایای تزریق اپیدورال:

 • تسکین موقت یا طولانی مدت درد
 • کاهش التهاب موقت یا طولانی مدت در ناحیه‌ای از ستون فقرات که مولد درد است.
 • افزایش توانایی بیمار در انجام فعالیت‌های روزمره به دلیل برطرف شدن محدودیت‌های ناشی از تحمل درد
 • کمک به تایید یا تعیین محل دقیق مولد درد. تعیین محل عامل درد غالباً در صورتی که درد بیش از یک علت داشته باشد، دشوار است.

برای درمان سریع‌تر و تسکین درد سیاتیک خود می‌توانید با رزرو نوبت از طریق شماره‌های ۰۹۱۲۸۹۴۰۳۳۱۶۶۵۷۶۹۹۱-۰۲۱ با متخصصین کلینیک طب فیزیکی و توانبخشی پیشگام مشاوره کنید.

تزریق اپیدورال چیست؟


21

در این عمل دارویی در فضای اطراف نخاع تزریق می‌شود تا درد یا التهاب موقتاً یا برای مدتی طولانی تسکین یابد. فضای اپیدورال خارجی‌ترین بخش کانال نخاع است که بیرون غشاء دورال (سخت شامه) قرار دارد. تزریق داخل کانال، درد و ورم داخل و اطراف ریشه‌های عصب‌های نخاعی و پیرامون عصب‌های آسیب دیده‌ای را کاهش می‌دهد که به مرور زمان التیام می‌یابند.

کاربردهای تزریق اپیدورال


عارضه‌های زیر با تزریق استروئید در فضای اپیدورال قابل درمان است:

 • کمر درد: تحت فشار بودن و ملتهب بودن ریشه عصب عبور کننده یا خارج شونده از نخاع باعث کمر درد می‌شود.
 • سیاتیک
 • دیسک کمر : این عارضه همراه با کمر درد است.
 • پارگی حلقه دیسک که همراه با کمر درد است.
 • سندرم‌های پس از جراحی ناموفق کمر
 • دیگر آسیب‌ها یا صدمه‌های عصب‌های نخاعی، مهره‌ها و بافت‌های اطراف

ساز و کار تاثیرگذاری تزریق اپیدورال


دارو در این تزریق مستقیماً وارد فضای اپیدورال می‌شود و در طول آن حرکت می‌کند و ریشه‌های عصب ملتهب یا تحریک شده را پوشش می‌دهد. بنابراین تزریقی که در کمر انجام شود، بر کمر و عصب‌های مرتبط با کمر مانند عصب‌های سیاتیک اثر می‌گذارد. به همین نحو اگر تزریق در گردن انجام شود، دارو در سراسر فضای اپیدورال گردن پخش می‌شود و ریشه‌های عصبی گردن را تسکین می‌دهد.

تزریق اپیدورال برای آزادسازی سیاتیک


آمادگی پیش از عمل

 • از بیمار خواسته می‌شود از چند ساعت قبل از عمل چیزی نخورد تا از آشفتگی معده پس از تزریق جلوگیری شود، به علاوه بیمار در بعضی مراکز داروی آرام بخش دریافت می‌کند.
 • از بیمار خواسته می‌شود، گان مخصوص عمل را به تن کند.
 • از بیمار خواسته می‌شود مثانه و روده را قبل از عمل تخلیه کند.
 • از بیمار خواسته می‌شود روی شکم یا به پهلو روی تخت مخصوص سی تی اسکن یا فلوئوروسکوپی دراز بکشد تا پزشک بتواند به راحتی به محل(های) تزریق دسترسی داشته باشد. پرستار و یا متخصص به بیمار کمک می‌کند تا حد امکان در طول عمل و پس از آن راحت باشد.

چگونگی انجام تزریق اپیدورال

22

این عمل غالباً به صورت سرپایی انجام می‌شود، البته برخی بیماران پس از عمل بستری می‌شوند. تزریق داخل کانال معمولاً ظرف چند دقیقه انجام می‌شود، اما قرار گرفتن در موقعیت مناسب روی یونیت سی تی یا فلوروسکوپی زمان بیشتری می‌برد.

پرستار یا متخصص، سرم را به بازوی بیمار وصل می‌کند تا چنانچه لازم شد، در طول عمل از راه سرم داروی آرام بخش دریافت کند. بیمار روی شکم یا به پهلو روی تخت اتاق فلوئوروسکوپی یا اتاق سی تی اسکن به گونه‌ای خوابانده می‌شود تا کاملاً راحت باشد.

پزشک محل تزریق را مشخص می‌کند و پوست را با محلول ضدعفونی، تمیز و استریل می‌کند، سپس داروی بی‌حسی موضعی را پیش از تزریق استروئید در فضای اپیدورال تزریق می‌کند.

پزشک سوزن را پس از بی‌حس شدن ناحیه با استفاده از تصاویر فلوئوروسکوپی دقیقاً در محل مناسب وارد می‌کند. ماده حاجب پس از قرار گرفتن سوزن در محل مناسب تزریق می‌شود تا پزشک دقیق‌تر بتواند عصب‌ها را برای توزیع مناسب دارو هدف قرار دهد. سپس پزشک دارویی را به آهستگی تزریق می‌کند که معمولاً ترکیبی از داروهای بی‌حسی و ضدالتهاب (کورتیزون/ استروئید) است.

بیمار پس از اتمام تزریق به صندلی یا تخت منتقل می‌شود و چند دقیقه‌ تا یک ساعت استراحت می‌کند. پرستار یا متخصص پیش از ترخیص بیمار اطمینان حاصل می‌کند که او واکنش ناخوشایندی به دارو نشان نمی‌دهد.

پس از عمل

تاثیر استروئید معمولاً پس از ۱ تا ۳ روز مشخص می‌شود، البته گاهی بیش از یک هفته طول می‌کشد تا درد تسکین یابد. به ندرت پیش می‌آید که درد سیاتیک تا چند روز پس از عمل شدیدتر ‌شود. بیماران معمولاً تزریق در فضای اپیدورال را به خوبی تحمل می‌کنند.

چنانچه عمل موفقیت‌آمیز باشد، می‌توان تزریق را به صورت دوره‌ای تکرار کرد تا نتایج به دست آمده حفظ شود. در کنار تزریق معمولاً از درمان‌های دیگری مانند دارو درمانی یا فیزیوتراپی نیز به منظور بهینه سازی نتیجه یا طولانی‌تر کردن اثر به دست آمده استفاده می‌شود.

ماندگاری نتایج

مدت بهبود سیاتیک ناشی از تزریق اپیدورال متغیر است. درد برخی بیماران برای همیشه تسکین می‌یابد، حال آن که بهبود عده‌ای دیگر مدت زیادی طول نمی‌کشد. درد پس از مدتی (از چند روز تا چند ماه) آرام می‌شود، اما معمولاً در نهایت عود می‌کند و باید یا تزریق مجدد انجام شود یا درمان جایگزین دیگری انتخاب شود.

عوارض تزریق اپیدورال


تزریق استروئید داخل کانال نخاعی در کل عملی ایمن و موثر است که ممکن است عوارض  زیر را به دنبال داشته باشد:

 • افزایش موقت درد
 • سر درد یکی از عوارض نادر تزریق اپیدورال است.
 • واکنش نشان دادن به دارو مانند گر گرفتگی یا حساسیت پوست
 • عفونت محل تزریق
 • خونریزی در صورت آسیب دیدن تصادفی رگ
 • صدمه دیدن عصب‌های محل تزریق
 • فلج موقت عصب‌های مرتبط با مثانه و روده
 • فلوئوروسکوپی یا سی تی اسکن با تشعشع، البته در سطح پایین و مقدار ناچیز همراه است.
 • اضطراب
 • اختلال‌های خواب
 • تغییر سیکل قاعدگی

بانوانی که احتمال می‌دهند باردار باشند باید پزشک معالج و متخصص رادیولوژی را از این موضوع آگاه کنند. بسیاری از آزمایش‌های تصویربرداری در دوران بارداری انجام نمی‌شود تا جنین در معرض تشعشع قرار نگیرد.

اثرهای جانبی تزریق اپیدورال معمولاً خفیف است و غالباً ظرف چند روز از بین می‌رود. چنانچه متخصص مجرب با استفاده از فلوئوروسکوپ این تزریق را انجام دهد، احتمال بروز عوارض جدی بسیار پایین خواهد بود. تزریق داخل کانال نخاعی در مجموع عملی است که اکثر بیماران به خوبی آن را تحمل می‌کنند و از مزایای آن برخوردار می‌گردند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *