درمان تریگرپوینت یا نقاط ماشه‌ای دردناک (سندروم درد میوفاسیال)

dardsaghpa
درد ساق پا: علت و درمان
April 30, 2017
pookiostokhan
پوکی استخوان: علائم، علل و درمان با روش های طب فیزیکی
May 27, 2017
miyofasial

درد عضلانی، حساسیت به لمس، و گرفتگی عضلات از مشخصه‌های سندرم درد میوفاسیال هستند. این عارضه به‌طورمعمول عضلات نواحی نامتقارن بدن را تحت تأثیر قرار می‌دهد و به درد موضعی در بافت عضلات منتهی می‌شود. سندرم درد میوفاسیال به ‌سادگی و بر اساس نواحی درد عضلانی تشخیص داده می‌شود و با حساسیت به لمس پس از معاینه در ارتباط است.

سندرم درد میوفاسیال می‌تواند به عوارض جسمی و روحی منتهی شود که نیازمند درمان صحیح می‌باشد. پزشك با به‌کارگیری یك رویكرد درمان چندجانبه و ترکیبی و بررسی واكنش به درمان‌های مختلف می‌تواند بهترین پیش‌آگهی را به بیمار ارائه دهد. درمان می‌تواند شامل دارو، تزریق و درمان فیزیکی باشد. برای آگاهی بیشتر از روش‌های درمانی می‌توانید با شماره‌های ۰۹۱۲۸۹۴۰۳۳۱ – ۶۶۵۷۶۹۹۱-۰۲۱ تماس حاصل نمایید.

سندرم درد میوفاسیال چیست؟


miyofasial1

سندرم درد میوفاسیال یک اصطلاح علمی برای توصیف درد عضلانی است و به درد و التهاب در بافت‌های نرم بدن اشاره دارد. سندرم درد میوفاسیال یک بیماری مزمن است که فاسیا (بافت همبند پوشش‌دهنده عضلات) را تحت تأثیر قرار می‌دهد. این بیماری ممکن است یک عضله یا گروهی از عضلات را درگیر سازد. در برخی موارد، ممکن است ناحیه‌ای که  فرد در آن احساس درد می‌کند، ناحیه‌ای نباشد که عامل درد میوفاسیال در آن واقع‌شده است. کارشناسان معتقدند که نقاط واقعی آسیب‌دیده یا تحت‌فشار، شروع درد تریگر پوینت و نقاط ماشه‌ای را تسریع می‌کنند که این به‌نوبه‌ی خود باعث بروز درد در سایر نواحی می‌شود. این وضعیت به‌عنوان درد ارجاعی شناخته می‌شود.  (سندروم تریگر پوین

علل


علت سندرم درد میوفاسیال ناشناخته است. با این‌وجود، آسیب قبلی، الگوی خواب نامناسب، زندگی پراسترس و افسردگی از علل اصلی شایع هستند که ممکن است در تحریک و تشدید سندرم درد میوفاسیال نقش داشته باشند.

علل دیگر عبارت‌اند از:

 • آسیب‌دیدگی دیسک‌های بین مهره‌ها
 • خستگی عمومی
 • حرکات تکراری
 • عارضه‌های پزشکی (از جمله حمله قلبی، التهاب معده)
 • عدم فعالیت (مانند بازوی شکسته‌ای كه در آتل قرار دارد)

علائم و نشانه‌ها


miyofasial2درد

سندرم درد میوفاسیال باعث درد موضعی عضلات می‌شود. این درد ممكن است در اثر فعالیت یا فشار تشدید شود. عضلات مبتلا موجب درد گردن، کمردرد، و درد پایین کمر شوند، كه به‌طورمعمول یک طرف از بدن را درگیر ساخته و یا درد در یك طرف بدن بسیار بیشتر از طرف دیگر است.

اسپاسم و گرفتگی عضلات

حساسیت به لمس و اسپاسم به‌طور شایع در نواحی درد وجود دارد و ممكن است حساسیت به لمس در مناطقی که درد مزمن احساس نمی‌شود، نیز وجود داشته باشد.

اختلال خواب

الگوی خواب نامناسب در بیماران مبتلا به سندرم درد میوفاسیال شایع است. این عارضه با بیداری همراه با احساس خواب‌آلودگی و خستگی روزانه مرتبط است. خشكی بدن پس از عدم فعالیت شایع است.

افسردگی

علاوه بر درد موضعی یا منطقه‌ای كه با سندرم درد میوفاسیال در ارتباط است، افراد مبتلابه این اختلال ممكن است از افسردگی و اختلالات رفتاری نیز رنج ببرند.

عوارض


عوارض مرتبط با سندرم درد میوفاسیال ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • مشکلات خواب: علائم و نشانه‌های سندرم درد میوفاسیال ممکن است موجب اختلال در خواب شبانه گردد. شما ممکن است نتوانید در یك حالت راحت بخوابید و هر گونه تكان در هنگام خواب ممکن است موجب ضربه به یك نقطه ماشه‌ای و بیدار شدن شما شود.
 • فیبرومیالژیا: شماری از تحقیقات حاكی از آن است كه سندرم درد میوفاسیال ممکن است در برخی از افراد به فیبرومیالژیا تبدیل شود. فیبرومیالژیا یک بیماری مزمن است که با درد گسترده همراه می‌باشد. گمان می‌رود که مغز افراد مبتلا به فیبرومیالژیا با گذشت زمان نسبت به سیگنال‌های درد حساسیت بیشتری پیدا می‌کند. برخی از پزشکان بر این باورند كه سندرم درد میوفاسیال ممکن است در شروع این روند نقش داشته باشد.

تشخیص


هیچ‌گونه تغییرات ظاهری (قرمزی، گرمی، تورم، و غیره) در نواحی درگیر وجود ندارد. ظاهر این نواحی دقیقاً با ظاهر نواحی طرف دیگر بدن یكسان است.  پزشکان در طول معاینه بالینی سندرم درد میوفاسیال را بر اساس نواحی شکایت درد عضلانی و حساسیت به لمس مرتبط با آن تشخیص می‌دهند.

در واقع تشخیص این سندرم مستلزم درک دقیق نقاط ماشه‌ای و تریگر پوینت بدن است. نقاط ماشه‌ای می‌تواند از طریق درد ناشی از فشار یك نقطه از بدن بیمار تشخیص داده شود. در تشخیص سندرم درد میوفاسیال، می‌توان چهار نوع نقطه ماشه‌ای را از یكدیگر متمایز ساخت:

 • نقطه ماشه‌ای فعال: ناحیه دارای حساسیت به لمس شدید كه به‌طور معمول درون ساختار اسكلتی عضلانی واقع‌ شده و با درد موضعی یا منطقه‌ای همراه است.
 • نقطه ماشه‌ای نهفته: ناحیه‌ای نهفته (غیرفعال) بوده كه این پتانسیل را دارد كه مانند نقطه ماشه‌ای عمل كند.
 • نقطه ماشه‌ای ثانویه: نقطه‌ای بسیار تحریک‌پذیر در عضلات است كه می‌تواند به دلیل یك نقطه ماشه‌ای و بار اضافی عضلانی در سایر عضلات، فعال شود.
 • نقطه ماشه‌ای ماهواره‌ای: نقطه‌ای بسیار تحریک‌پذیر در یك عضله كه به دلیل اینكه آن عضله در ناحیه نقطه ماشه‌ای دیگری قرار دارد، غیرفعال می‌شود.

درمان سندرم درد میوفاسیال چیست؟


بهترین درمان سندرم درد میوفاسیال می‌تواند یک درمان ترکیبی باشد. تمامی درمان‌ها توسط یك پزشك برنامه‌ریزی شده و متناسب با شرایط هر بار در طول زمان اجرا می‌شود.

رفتاردرمانی

این درمان می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

 • آموزش بیمار
 • کاهش استرس و
 • بهبود خواب

دارو

داروهای مورد استفاده برای درمان سندرم درد میوفاسیال متناسب با شرایط خاص هر بیمار تجویز شده و ممکن است به‌طور موقت یا بلندمدت استفاده شود. اغلب داروها به‌طور آزمایشی استفاده می‌شوند تا بهترین درمان برای هر بیمار خاص تشخیص داده شود. به‌عنوان‌مثال، ترازودون (سرزون) یا آمی تریپتیلین (الاویل) ممكن است برای بهبود خواب و نیز كاهش درد در موقع خواب استفاده شود؛ سیكلوبنزاپرین (فلكسریل) یا ارفنادرین (نورفلكس) می‌تواند در موقع خواب به‌ منظور شل شدن عضلات و تسهیل خواب استفاده شود؛ و داروهای ضدافسردگی مانند سرترالین (زولوفت)، فلوکستین (پروزاك)، دولوکستین (سیمبالتا) و نیز گاباپنتین (نورونتین)‌ و پرگابالین (لیریكا) را می‌توان برای کمک به کنترل درد استفاده كرد.

فیزیوتراپی

miyofasia3

مدیریت پزشکی اغلب از طریق یك متخصص توان‌بخشی و بازتوانی انجام می‌شود. فیزیوتراپی درمانگران دستی همواره به‌عنوان یك درمان مؤثر توصیه می‌شود. درمانگر فیزیكی متخصص شما سابقه‌ای كامل از شرایط فیزیکی و پزشکی شما را دریافت می‌کند. درک چگونگی تأثیر این بیماری بر عملكرد شما از اهمیت بسیاری برخوردار است. درمان فیزیکی با یك الگوی حركتی وضعیتی کامل، و تجزیه ‌و تحلیل شیوه راه رفتن آغاز می‌شود. سپس نواحی درد از نظر طیف حركتی، انعطاف‌پذیری، تحرک مفصل ارزیابی می‌شوند، و تست‌های ارتوپدی خاص به منظور تست پیوندی و رد سایر تشخیص‌های ارتوپدی. انجام می‌شوند.

تكنیككشش و اسپری

این درمان شامل اسپری یك خنک‌کننده به نقطه ماشه‌ای (تریگر پوینت) و سپس کشش آرام عضله است.

ماساژ درمانی

 miyofasia4

اگرچه علل فیبرومیالژیا و سندرم درد میوفاسیال ناشناخته هستند، آنچه ما را در درك بهتر این بیماری كمك می‌کند چگونگی تأثیر ماساژ درمانی بر کنترل درد در افراد مبتلا به این عارضه است.

تزریق به نقطه ماشه‌ای

miyofasia5

تزریق به نقاط ماشه ای شامل تزریق مستقیم این تقطه به ‌منظور مدیریت درد است. تزریق ممکن است یک بی‌حس‌کننده، مخلوطی از بی‌حس کننده‌ها یا یک کورتیکواستروئید (داروی کورتیزون) به ‌تنهایی یا در فرم مخلوط با لیدوکائین باشد. گاهی اوقات، تنها یك سوزن به نقطه ماشه‌ای وارد می‌شود و هیچ دارویی تزریق نمی‌گردد. این روش می‌تواند مفید باشد و به طب سوزنی معروف است. تزریق موجب غیرفعال شدن نقطه ماشه‌ای و تسكین درد خواهد شد.

ورزش

Capture111

ورزش یکی از مهم‌ترین روش‌های درمان برای رهایی از علائم و نشانه‌های سندرم درد میوفاسیال محسوب می‌شود. هنگامی‌که یك برنامه ورزشی با دقت و با احتیاط كافی انجام شود، می‌تواند موجب بهبود الگوی خواب، تقویت عضلات و در نهایت كاهش فشار بر نواحی مبتلابه خشکی مزمن گردد. برنامه‌های ورزشی و كششی و نیز توان‌بخشی فیزیکی می‌تواند به كاهش درد كمك كند. در برخی از موارد درد مزمن میوفاسال، ترکیبی از درمان‌های فیزیکی، تزریق به نقطه ماشه‌ای، و ماساژ مورد نیاز است.

پیش‌آگهی سندرم درد میوفاسیال چیست؟


سندرم درد میوفاسیال از طریق برنامه‌های درمانی مناسب قابل ‌درمان است. با این‌حال، بسیاری از بیماران مبتلا به سندرم درد میوفاسیال برای سال‌ها علائم را به همراه خواهند داشت. بهترین نتایج زمانی حاصل می‌شود كه یک رویکرد درمانی چندجانبهتوسط تنها یک پزشک كه بر واكنش بدن بیمار به درمان‌های مختلف نظارت دارد، هدایت شود.

پیشگیری


در حالی‌که سندرم درد میوفاسیال قابل ‌پیشگیری نمی‌باشد، قطعاً اجتناب از پاره‌ای از عوامل می‌تواند از تشدید این بیماری ممانعت كند. این عوامل عبارتند از؛ اجتناب از آسیب، كاهش فشار، افزایش خواب مناسب، و درمان هر گونه افسردگی زمینه‌ای.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *