درمان کمر دردهای پس از عمل جراحی کمر (سندروم جراحی ناموفق)

untitled-1
علت و درمان گرفتگی،خشکی و اسپاسم عضلات کمر
December 11, 2016
untitled-1
قولنج کمر و گردن چیست؟علت،درمان و عوارض شکستن آن
December 11, 2016
k1

سندرم جراحی کمر ناموفق یک اصطلاح عمومی است که اغلب برای توضیح شرایطی که بیماران پس از عمل جراحی کمر یا ستون فقرات با درد و ناراحتی مواجه شده و این شرایط پس از عمل جراحی ادامه یابد، مورد استفاده قرار می‌گیرد. توجه داشته باشید اصطلاح معادل برای سندروم جراحی کمر ناموفق در سایر انواع عمل‌های جراحی وجود ندارد (برای مثال اصطلاحی تحت عنوان سندروم جراحی قلب ناموفق، سندروم جراحی زانوی ناموفق، و سایر موارد مانند آن وجود ندارد).

سندروم جراحی کمر ناموفق در واقع یک سندروم نیست و الگوی مشخص برای ایجاد آن وجود ندارد. در حقیقت هر بیمار دارای شرایط منحصر به فرد است و به همین خاطر برنامه درمان طراحی شده برای بیمار به شرایط و موقعیت خاص وی بستگی دارد. با توجه به این شرایط متخصص طب فیزیکی با استفاده از روش‌های فیزیوتراپی غیرجراحی و تمرین‌های حرکتی سعی می‌کند از روش‌های مناسب برای موارد عمل جراحی غیر موفقیت‌آمیز کمر استفاده کرده و به این ترتیب با کاهش درد و ناراحتی فرد، سلامت فرد را بازیابی نمایند.

روش‌های درمان مورد استفاده توسط متخصصین طب فیزیکی به شرح زیر هستند:

برای کسب اطلاعات بیشتر و هماهنگی جلسه ملاقات لطفاً از طریق شماره‌های ۰۹۱۲۸۹۴۰۳۳۱ و ۶۶۵۷۶۹۹۱-۰۲۱ با همکاران ما تماس حاصل فرمایید.

سندرم جراحی کمر ناموفق چیست؟


k2

سندروم جراحی کمر ناموفق اشاره به درد کمر یا درد گردن دارد که در عمل در مواردی ایجاد می‌شود که جراحی انجام شده بر روی ستون فقرات نتواند به نتایج مطلوب دست پیدا کند. به هر حال، در برخی موارد استفاده از اسکن ام آر آی فقط می‌تواند ایجاد بافت زخم را در محل درمان نشان داده و به همین خاطر احتمالاً بیان می‌شود ایجاد بافت زخم دلیل ادامه یافتن درد در ناحیه کمر و یا پا پس از عمل جراحی است. با این وجود دلایل مختلف می‌تواند با موفقیت‌آمیز نبودن این جراحی ارتباط داشته باشد. بهترین روش برای اجتناب از عمل جراحی کمر که می‌تواند باعث ایجاد نتایج غیررضایت‌بخش برای فرد شود، استفاده از سایر روش‌های درمان با سطح موفقیت بالا و اطمینان از تشخیص دقیق مشکل ایجاد شده قبل از انجام عمل جراحی می‌باشد.

دلایل ایجاد درد و ناراحتی پس از جراحی کمر ناموفق


عوامل مهم تاثیرگذار بر بازگشت درد و ناراحتی پس از جراحی ستون فقرات به شرح زیر هستند:

 • عود مجدد دیسک کمر: در این حالت برعکس شرایط ایجاد درد سیستماتیک که به خاطر بافت زخم در محل مشاهده شده (فیبروز محیطی) و به صورت تدریجی نمایان می‌شود، علائم عود فتق دیسک به صورت یکباره ظاهر می‌شوند.
 • اشتباهات تکنیکی در طول عمل جراحی ستون فقرات: برای مثال در این رابطه می‌توان به از قلم افتادن یک بخش از فتق دیسک یا یک تکه استخوان که باعث وارد شدن فشار به عصب می‌شود، اشاره کرد. در هر دو حالت، فشار وارد شده به ریشه عصب می‌تواند باعث ایجاد درد و ناراحتی پس از عمل جراحی شود.
 • نامناسب بودن عمل جراحی کمر برای فرد و عدم تشخیص مناسب این شرایط توسط پزشک
 • وارد شدن فشار به یک عصب در ناحیه ستون فقرات
 • ایجاد مشکل برای حرکت‌های مفصل
 • ایجاد بافت زخم
 • تغییر شرایط مفصل
 • از بین رفتن و وارد شدن آسیب به مفصل فاست
 • از بین رفتن مفصل خاجی خاصره‌ای یا ساکروایلیاک

علائم مربوط به سندرم جراحی کمر ناموفق


علائم عادی مربوط به سندرم جراحی کمر ناموفق شامل درد و ناراحتی در ناحیه کمر و/ یا پاها است. علاوه بر این بیماران ممکن است با درد شدید، احساس سوزش، سوختگی یا درد به صورت تیر کشیدن در پاها یا دست‌های خود در این شرایط مواجه شوند.

معاینه وضعیت بیمار و تشخیص مشکل


به منظور معاینه وضعیت بیمار سابقه درمانی وی بررسی شده و به‌طور خاص نوع جراحی انجام شده بر روی بیمار و علت انجام آن مورد توجه قرار می‌گیرد. در ادامه نتایج عمل جراحی و نحوه تغییر علائم مشکل پس از عمل جراحی بررسی می‌شود. در این شرایط پزشک ممکن است از معاینات فیزیکی نیز استفاده کرده و از بیمار بخواهد از محل آسیب‌دیدگی عکس رادیولوژی، اسکن ام آر آی، یا سی تی اسکن تهیه کند.

روش‌های درمان برای سندروم جراحی کمر ناموفق


روش‌های درمان قابل استفاده به این منظور به شرح زیر هستند:

دارودرمانی

گاهی اوقات ممکن است برای کاهش درد و ناراحتی بیمار از دارو استفاده شود. این داروها شامل داروهای مسکن و داروهای ضدالتهاب همچون داروهای ضدالتهاب غیراستروئید (NSAIDs) است. علاوه بر این، ممکن است برای برخی بیماران داروهای مخدر برای یک دوره زمانی کوتاه‌مدت به منظور کاهش درد استفاده شود. همچنین از داروهای ضدافسردگی نیز به این منظور می‌توان استفاده کرد.

تزریق دارو

k4بلوک‌های عصبی

در این حالت برای رفع مشکل بیمار داروهای مسدود کننده سیگنال‌های عصبی به نقاط حساس تزریق می‌شود. این روش در بسیاری از مواقع می‌تواند به کاهش درد و ناراحتی بیمار کمک کند. به این منظور لازم است داروهای مسدود کننده سیگنال‌های عصبی به صورت مستقیم به ریشه عصب یا نواحی نزدیک به آن تزریق شود. به این ترتیب در بسیاری از مواقع درد و ناراحتی بیمار از بین خواهد رفت.

پولوتراپی

پولوتراپی یک روش درمان طراحی شده برای تقویت بافت نرم ضعیف در ناحیه ستون فقرات و بازیابی پایداری ناحیه تحت درمان از طریق تزریق است که در آن نیازی به عمل جراحی نیست. این روش می‌تواند پایداری بیشتر، حرکت‌های غیرعادی کمتر، و درد کمتر را برای فرد به همراه داشته باشد. در حقیقت پولوتراپی به درمان ناحیه آسیب‌دیده در محل کمک کرده و باعث توقف علائم مشکل نمی‌شود. این روش معمولاً زمانی به بیمار توصیه می‌شود که استفاده از روش‌های دیگر نتواند به نتایج موفقیت‌آمیز دست پیدا کند. با وجودی که پولوتراپی یک روش درمان جایگزین برای جراحی دیسک است، این روش همچنین می‌تواند زمانی سودمند باشد که جراحی دیسک قبلاً بر روی بیمار انجام شده و نتایج حاصل از آن موفقیت‌آمیز نبوده باشد.

تزریق پلاسمای غنی شده با پلاکت

مطالعات اخیر نشان می‌دهند تزریق پلاسمای غنی شده با پلاکت یا پی آر پی (PRP) می‌تواند یک روش درمان مناسب برای افرادی باشد که مشکل آن‌ها به خاطر فساد و از بین رفتن استخوان و سایر شرایط مربوط به آن باشد. به این ترتیب تزریق پلاسمای غنی شده با پلاکت به عضلات ضعیف شده می‌تواند یک روش ایمن و موثر برای کاهش درد و بی‌ثباتی در ناحیه کمر بوده و نسبت موفقیت‌آمیز بودن آن در بلند مدت در بین افراد در حدود ۷۱٫۲% می‌باشد.

سایر روش‌های درمان طب فیزیکی

سایر روش‌های درمان طب فیزیکی برای سندروم جراحی کمر ناموفق به شرح زیر هستند:

 • فیزیوتراپی

k5

k6

 • تحریک الکتریکی عصب از روی پوست یا الکتروتراپی

k8

این روش‌ها احتمالاً به عنوان روش‌های درمان تکمیلی برای بیمارانی استفاده می‌شود که دچار سندروم جراحی ناموفق کمر شده‌اند.

حرکت‌های ورزشی کششی

k7

ایجاد کشش در ریشه عصب در هنگام ترمیم بدن پس از جراحی کمر می‌تواند مشکل فیبروز محیطی را محدود کرده و از تبدیل شدن آن به یک مشکل جدی جلوگیری کند. در حقیقت استفاده از این روش باعث می‌شود عملکرد مناسب عصب در طول فرآیند بهبود زخم ادامه یافته، عصب در نقاط دارای چسبندگی و زخم گیر نیفتاده و بافت زخم به یک مشکل جدی برای بیمار تبدیل نشود. برای مثال، انجام حرکت‌های منظم در ناحیه قوزک با ایجاد کشش در عضله زردپی (عضله بلندی که در طول پشت هر ران امتداد یافته است) باعث آزادسازی عصب در محل تحت درمان در ناحیه کمر شده و از ایجاد بافت زخم در محل جلوگیری می‌کند.

تکرار عمل جراحی

در صورتی که بررسی‌های پزشک نشان دهد مشکلاتی در محل تحت درمان وجود داشته که امکان اصلاح آن‌ها وجود دارد، احتمالاً از عمل جراحی برای رفع مشکلات ایجاد شده در ارتباط با سندروم جراحی کمر ناموفق استفاده می‌کند. این روش معمولاً شامل جراحی ریزوتومی (بریدن ریشه) برای مفصل فاست یا مفصل خاجی خاصره‌ای است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *