علائم دیسک کمر و درمان های غیر جراحی آن

سیاتیک
سیاتیک
February 5, 2016
درد دنبالچه
درد دنبالچه
February 7, 2016
دیسک کمر

به طور طبیعی تمامی انسانها در بین مهره‌های ستون فقرات خود ماده‌ای ژلاتینی تحت عنوان دیسک دارند که ۹۰% آن از آب پوشیده شده و ۱۰% بافت کلاژنی بسیار سفتی دارد و به طور طبیعی موجب ایحاد استحکام در بخش محیطی دیسک می‌شود. از نظر کارکرد دیسک‌ها موجب انعطاف‌پذیری و خاصیت ارتجاعی در ستون فقرات می‌شوند. به علل مختلف که در ذیل به تفصیل توضیح داده خواد شد قسمتی از بافت و حلقه دور دیسک پاره شده و این موارد ژلاتینی به همراه آب از دیسک‌ها خارج شده و در معرض عناصر آناتومیک دیگر مانند عصب‌ها و لیگامان‌ها قرار می‌گیرد که به این حالت فتقدیسک گفته می‌شود. فتق دیسک در کمر و در مرحله بعد در گردن شایع‌‌تر می‌باشد و به دلیل قامت راست انسان و قابلیت انعطاف‌پذیری ستون فقرات در نواحی پایینی کمر و گردن دیسک‌ها دچار فتق می‌شوند.

آنچه مسلم است در مراحل ابتدایی ابتلا به این مشکل نیاز به مداوای تهاجمی و یا جراحی وجود نداشته و می‌توان با برخی حرکات ورزشی، استفاده از طب سوزنی، لیزر درمانی و درمان دستی نسبت به مداوای بیماران اقدام نمود. متخصصین طب فیزیکی با تجمیع تمامی راه‌های بی‌خطر درمانی مطرح شده فوق می‌توانند بیماران مبتلا به دیسک کمر را به سمت بهبودی کامل هدایت نمایند. شایان  ذکر است انجام جراحی آخرین قدم جهت درمان بیماران مبتلا به دیسک کمر است که عوارض و خطرات مختص خود را نیز دارا می‌باشد و بهتر آن است که افراد تا حد امکان نسبت به مداوای غیر تهاجمی یا غیر جراحی بیماری‌های خود اقدام نمایند. در کیلنیک‌های تخصصی پیشگام تمام شیوه های نوین غیر جراحی جهت درمان دیسک کمر زیر نظر دکتر سپهریان انجام می‌شود و موجب کنترل علایم دیسکوپاتی در ۹۰ درصد بیماران با حداقل هزینه‌ها می‌شود.

علت فتق دیسک کمر


دیسک‌ها معمولا در ناحیه خلفی و خارجی خود ضعیف هستند و لذا اغلب از این محل دچار آسیب می‌شوند. هر چند که نقش ژنتیک را در ایجاد دیسک کمر نمی‌توان انکار کرد اما عمده علت ایجاد دیسک کمر فشارهای مکانیکی وارد شده بر آن می‌باشد. این فشارها ممکن است به صورت ناگهانی و در یک لحظه ایجاد شود و یا اینکه به تدریج و آهسته در طی زمان پدیدار شوند. برداشتن اچسام سنگین و حمل و نقل اجسام سنگین از دیرباز به عنوان علت اصلی دیسک کمر مطرح بوده است. اما امروزه اپیدمیولوژی دیسک کمر تغییر کرده و با پیشرفت زندگی شهری و پشت میز نشینی، نشستن طولانی به عنوان یک علت مهم و در حال پیشرفت دیسک کمر مطرح می‌باشد.

افرادی که خم شدن و چرخش را بیش از حد در کمر خود انجام می‌دهند به مراتب راحت تر دچار دیسک کمر می‌شوند. به علت فشاری که وزن بدن بر روی مهره‌های پایینی بدن وارد می‌کنند دیسک کمر در نواحی پایینی کمر شایعتر می‌باشد به گونه‌ای که اغلب در ایران به دلیل فرم لگن برجسته‌تر دیسک کمر در بین مهره‌های چهارم و پنجم شایعتر می‌باشد در حالی که در کشورهای اروپایی و آمریکا، در بین مهره پنجم و اول خاجی شایع‌تر می‌باشد. از نظر شیوع دیسک کمر در خانم‌ها شایع‌تر می باشد و افرادی که درست می‌نشینند، راه می‌روند و درست می‌خوابند کمتر به دیسک کمر دچار می‌شوند.

علت ایجاد درد در دیسک کمر چیست؟


هر چند دیسک ماده خارج شده از قسمت مرکزی کمر به صورت مکانیکال می‌تواند روی عصب فشار بیاورد، اما به دلیل خاصیت تحریک‌پذیری بسیار زیاد مواد آزاد شده، واکنش‌های شیمیایی منطقه فتق دیسک علت اصلی تحریک عصب و ایجاد دردهای شدید در فرد دچار دیسکوپاتی می‌باشد. به همین دلیل است که ما در بعضی افراد علیرغم خروج ماده ژلاتینی که در ام آر آی و عکس‌ها مشاهده می‌شود علائم دردی نداریم. در واقع در این افراد تحریک شیمیایی و واکنش به ماده خارج شده کم می‌باشد یا ممکن است به دلیل کشادی کانال نخاع، موارد حاصله از تورم و موارد تحریک کننده عصب مستقیما نتوانند روی عصب تحریک و فشار ایجاد کنند.

به نوعی دلیل اصلی اینکه عمده افراد دارای کمردرد ناشی از دیسک کمر بدون درمان جراحی و با روش‌های نوین طب فیزیکی قابل درمان هستند این است که با این روش‌ها می‌توان التهاب حاصله را خنثی کرد و تحریک مواد آزارنده عصب را برداشت.

روش‌های درمانی دیسک کمر


در مرحله حاد دیسک کمر در کلینیک‌های دکتر سپهریان پیشگام سعی می‌شود با روش‌های نوین غیر جراحی، التهاب عصب و التهاب اطراف دیسک کم شود. این هدف با استفاده از دستگاه‌های پیشرفته، لیزرهای تخصصی اوزون درمانی و داروهای مناسب برای بیمار حاصل می‌شود. در این مرکز، کلیه خدمات غیر جراحی متناسب با پیشرفت روز دنیا در جهت کاهش التهاب دیسک و خارج کردن عصب از شرایط حادش تجویز می‌شود.

لیزر درمانی دیسک کمر

 اوزون درمانی به عنوان یک تکنیک جدید و پیشرفته اروپایی در کنترل و درمان دیسک کمر و سیاتیک در کلنیک پیشگام توسط دکتر سپهریان انجام می‌شود. در این روش گاز اوزون به شیوه خاصی در کنار یا داخل دیسک کمر درگیر تزریق می‌شود و موجب درمان دردهای شدید و مزمن بیماران سیاتیک و دیسک کمر می‌شود.اوزون درمانی

در این کلینیک بلافاصله بعد از کاهش اولیه درد برای بیماران ورزش‌های متناسب با میزان بیرون زدگی دیسک و شرایط بیماری فرد تجویز می‌شود. در مرحله حاد دیسک کمر استراحت الزامی می‌باشد اما در اغلب موارد تنها عامل درمان نیست و گاها استراحت‌های طولانی که در حد چند ماه برای بیماران تجویز می‌شود نه تنها به بیماران کمک نمی‌کند بلکه در برخی موارد به دلیل ایجاد ضعف عضلات اطراف کمر مشکل را تشدید می‌کند.

در مرحله اول درمان دیسک کمر باید استراحت به صورت مطلق در حد سه تا پنج روز باشد اما در مرحله بعد استراحت به صورت نسبی می‌باشد. استفاده از دارو قطعا در درمان بیماری دیسک کمر نقش دارد اما اتکا تنها به دارو و استفاده از صرفا از داروهایی در جهت تسکین درد کمکی نخواهد کرد و معمولا با قطع آنها درد بیمار بازگشت پیدا خواهد کرد.

استفاده از ماساژ یخ در مرحله ابتدایی و استفاده متناوب از گرما درمانی و ماساژ یخ برای بیماران کمک کنند است. کرست‌ها و بریس‌ها در صورت شروع درمان و بعد از گذشت مرحله حاد چند روزه توصیه می‌شود. تصحیح راستای ستون فقرات و انجام درمان دستی مانیپولاسیون توسط متخصصین طب فیزیکی و توانبخشی در صورت لزوم و بعد از معاینات دقیق ممکن است بسیار کمک کننده باشد. به هر طریقی توسط پزشک زبده التهابات ناشی از فتغ دیسک کمر بخوابد، قسمت اصلی و نگهداری درمان متناسب با شرایط فرد می‌باشد. انجام آب درمانی و استخر و هر نوع ورزش دینامیک دیگر در مرحله درد توصیه نمی‌شود. برنامه آب درمانی و شروع ورزش‌های دینامیک باید با نظر متخصصین تا صدمه دیسک کمر فرد تشدید نشود.

در صورتی که ورزش‌های فعال از جمله پیاده‌روی، استخر و دوچرخه سواری در زمان مناسب تجویز شود برای بیمار کاملا موثر خواهد بود و مانع از بازگشت بیماری وی می‌شود. بیمارانی که با هر شدت درد دارای علائم بی اختیاری ادرار یا مدفوع شوند و یا ضعف پیش رونده عصبی پیدا کنند (مثلا مچ پای آنها ضعیف یا دچار افتادگی شود باید به صورت ارژانس جراحی شوند. همچنین بیمارانی که بعد از دو ماه درمان صحیح و فشرده توسط متخصصین طب فیزیکی و توانبخشی پاسخ نگیرند باید بر اساس شواهد رادیولوژیک جراحی دکامپرسیون شوند.

توجه داشته باشید که معیار جراحی میزان درد فرد نیست. چه بسا افراد با دردهای بسیار شدید و ناتوان کننده که در مراحل اولیه چندین روز قادر به کوچکترین حرکت نیستند نیاز به اقدامات جراحی نداشته باشند و با درمان‌های طب فیزیک کاملا بهبود یابند. اما بیمارانی با دردهای کم که توسط متخصص معاینه می‌شوند و شواهد اختلالات پیشرونده عصب در آنها مشاهده می‌شود نیاز به جراحی پیدا می کنند.

علائم دیسک کمر


با گذشت زمان دیسک بین مهره‌ای نیز نظیر سایر اعضای بدن دچار فرسایش می‌شوند. این امر باعث می‌شود فرد با انجام کوچکترین حرکت سنگین و یا تصادف و یا خم  راست شدن با پارگی دیسک بین مهره‌ای مواجه شود. در چنین شرایطی درد مبهمی در قسمت آسیب دیده تجربه می‌شود و بنا به درجه پارگی ممکن است فرد تجربه فلجی نیز داشته باشد و یا حتی ممکن است با بی اختیاری ادرار مواجه شود.

بیماران مبتلا به بیرون‌زدگی دیسک کمر اغلب در ناحیه کمر و به همراه ایستادن و راه رفتن دچار درد می‌شوند و به همراه استراحت از درد آنها کاسته می‌شود. شایان ذکر است عوامل وراثتی نیز در ابتلای افراد به بیرون زدگی دیسک کمر بی تاثیر نمی باشد.

  • داشتن درد تیر کشنده به سمت جلو پا
  • داشتن درد تیر کشنده به کناره های ساق پا
  • داشتن درد تیر کشنده به عقب ساق پا
  • داشتن کمردرد که به همراه تحرک شدت بیشتری نیز پیدا کند
  • شدت درد در شب بیشتر شود
  • شدت درد با نشستن های طولانی مدت یا رانندگی طولانی مدت بیشتر شود
  • احساس گزگز و مور مور شدن و یا ضعف در پای فرد به همراه درد

تشخیص بیماری


پس از ایجاد درد، با مراجعه به پزشک متخصص، فرد بیمار مورد ویزیت قرار می‌گیرد و با استفاده از عکس ساده، ام آر آی، سی تی اسکن و نوار عصب و عضله نسبت به شدت آسیب و محل آن تشخیص تخصصی داده شده و بر آن اساس اقدامات درمانی جهت بهبود فرد صورت می‌گیرد. نوار عصب و عضله با تشخیص میزان درگیری عصب کنار دیسک می‌تواند پیش اگهی و شدت درگیری، قدیمی و جدید بودن و بسیاری از موارد دیگر را تعیین کند.

پیشگیری از کمردرد


  • انجام حرکات ورزشی در کنار زندگی ماشینی نظیر شنا، پیاده روی و دوچرخه‌سواری
  • تقویت عضلات شکم
  • کاهش وزن در افراد مبتلا به اضافه وزن

پرهیز از بلند کردن و برداشتن اجسام سنگین یکی از اساسی‌ترین پیشگیری‌ها برای بیماری دیسک کمر است. (در صورتی که ناچار به بلند کردن آن هستید تا حد امکان سعی کنید با تکه تکه کردن و حمل جدا جدا از سنگینی جسم مورد نظر بکاهید و در هنگام بلند کردن جسم باید کمر به صورت عمود بر زمین قرار گیرد و جسم در حالی که نزدیک بدن است از زمین به همراه اعمال فشار بر زانو بلند شود.)

جلو گیری از دیسک کمر

نشستن پشت فرمان یکی از عواملی است که افراد را به دیسک کمر دچار می‌کنند نشستن صحیح و تنظیم درست صندلی بخصوص برای افرادی که قد کوتاهی دارند یکی از راهکار های پیشگیری از این بیماری می‌باشد.

نشستن صحیح پشت فرمان

درصد سلامتی کمر به صورتی که به محض ایجاد درد مسئله پیش از حاد شدن با یک متخصص در میان گذاشته شود.

رژیم غذایی در افراد مبتلا به دیسک کمر

بر اساس نظر متخصصین تغذیه و نیز متخصصین طب فیزیکی و توانبخشی، استفاده از مواد غذایی که طبع سرد دارند برای بیماران مبتلا به دیسک کمر توصیه نمی‌شود. چنانچه مصرف لبنیات و گوشت قرمز (علی ‌الخصوص گوشت گاو)، بادمجان، گوجه فرنگی، گیلاس، آلبالو، آلو و دیگر مواد غذایی با طبع سرد در این افراد بهتر است محدودتر شود.

Summary
Review Date
Author Rating
5

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *