دیسک گردن: علت،علائم و درمان بدون جراحی

1
علت درد و التهاب جلوی زانو و زیر کشک (زانوی دوندگان)و درمان آن
November 24, 2016
kl9
درمان پارگی و آسیب رباط های متقاطع صلیبی زانو (خلفی و قدامی)
November 24, 2016
op6

دیسک گردن می‌تواند باعث احساس درد و ناراحتی در ناحیه گردن و بازو شود. دیسک گردن از نظر پزشکی در اصطلاح «لغزش یا سر خوردن مهره‌های گردن» نامیده می‌شود. این مشکل در اکثر موارد در گروه سنی ۳۰ تا ۵۰ سال مشاهده شده و کمتر در بین افراد خارج از این گروه سنی ایجاد می‌گردد. علاوه بر این، ایجاد مشکل دیسک در ناحیه گردن کمتر از ناحیه کمر اتفاق می‌افتد.

دیسک‌ها از یک لایه سخت فیبری خارجی تشکیل شده که هسته ژله مانند آن را دربر گرفته‌اند. به هر حال، وارد شدن فشار مکرر به دیسک و استفاده بیش از حد آن در هنگام حرکت‌های گردن در هنگام کار کردن با ماشین‌آلات و استفاده از صفحه کلید، در عمل می‌تواند باعث از بین رفتن لایه خارجی دیسک شود.

علاوه بر این در هنگام ایجاد مشکل دیسک گردن احتمالاً فرد با احساس سوزن سوزن شدن در ناحیه دست‌ها مواجه می‌شود. به این ترتیب حرکت‌های گردن ممکن است برای فرد با درد همراه بوده و این درد به سمت بازوها کشیده شود. این شرایط به این دلیل ایجاد می‌شود که ریشه‌های عصب در هر سطح از مهره‌های ستون فقرات مسئولیت انتقال احساس از نواحی مختلف بدن به مغز را بر عهده دارند.

برخی افراد مبتلا به دیسک گردن تصور می‌کنند با استراحت کردن امکان بهبود شرایط آن‌ها وجود دارد. با این وجود باید توجه داشته باشید بررسی شرایط مشکل و استفاده از روش‌های درمان مناسب می‌تواند به تسریع فرآیند بهبودی و پیشگیری از بازگشت مشکل کمک کند. متخصصین ما در کلینیک تخصصی طب فیزیکی و توانبخشی پیشگام می‌توانند ارزیابی‌های کامل را از وضعیت مشکل انجام داده و بر اساس شرح حال بیمار و علائم وی، علت ایجاد مشکل را تشخیص دهند. برای شروع فرآیند درمان، متخصصین ما احتمالاً از تکنیک آزادسازی فعال (active release technique) برای کاهش گرفتگی عضلات و نیز کاهش درد و ناراحتی بیمار استفاده خواهند کرد. این تکنیک‌ها شامل لیزردرمانی، درمان با امواج شوکی، و سایر درمان‌های مانند آن است. علاوه بر این معمولاً از بیمار خواسته می‌شود به‌طور موقت از انجام فعالیت‌هایی که باعث تشدید شرایط مشکل می‌شود، خودداری نماید. این فعالیت‌ها می‌توانند شامل بلند کردن اجسام سنگین یا قرار گرفتن در موقعیت نامناسب در هنگام نشستن باشند.

برای اطلاع از سایر روش‌های طب فیزیکی ما برای درمان دیسک گردن و نیز رزرو نوبت می‌توانید با مشاورین و دستیاران ما تماس حاصل فرمایید.

چه عواملی باعث ابتلا به دیسک گردن می‌شود؟


op5

با بالا رفتن سن، فرسایش تدریجی (زوال) دیسک باعث ایجاد مشکل پارگی و بیرون‌زدگی (فتق) دیسک در ناحیه گردن می‌شود. با گذشت زمان، دیسک‌های بین مهره‌ای بخشی از آب خود را از دست می‌دهند. به این ترتیب انعطاف‌پذیری دیسک کم شده و آسیب‌پذیری آن حتی در برابر یک نیروی کم نیز افزایش می‌یابد. با وجودی که تعیین علت دقیق ایجاد فتق دیسک در ناحیه گردن دشوار است، اغلب این مشکل به سادگی به خاطر استفاده از عضلات کمر به جای عضلات پا در هنگام بلند کردن اجسام سنگین، یا به خاطر پیچ خوردن و تغییر جهت دادن به صورت همزمان ایجاد می‌شود. علاوه بر این، نشستن نامناسب پشت میز کامپیوتر نیز می‌تواند برای فرد مسئله‌ساز شود. در موارد حاد، آسیب‌دیدگی‌های مشخص همچون زمین خوردن علت فتق دیسک هستند.

علائم معمول پارگی و بیرون‌زدگی دیسک گردن چیست؟


در این شرایط بیمار ممکن است احساس درد خفیف تا شدید در ناحیه گردن یا کمر خود داشته باشد یا اصلاً در این رابطه درد احساس نکند. در حقیقت، تشخیص این مشکل از طریق آزمایش‌های تصویربرداری در افرادی که دچار علائم خاص در این رابطه نیستند، امکان‌پذیر است. هنگامی که دیسک دچار پارگی یا بیرون‌زدگی می‌شود، ممکن است دیسک به کانال نخاعی یا اعصاب موجود در آن فشار وارد کرده یا این اعصاب را گاز بگیرد. این شرایط که در اصطلاح به آن رادیکولوپاتی (radiculopathy) گفته می‌شود، در عمل باعث وارد شدن فشار به اعصاب و ایجاد درد، ضعف یا بی‌حسی در ناحیه گردن، کمر و پاها گردد. به همین خاطر در صورتی که فرد دچار مشکل پارگی یا بیرون‌زدگی دیسک در ناحیه گردن شود، احتمالاً به خاطر این شرایط با درد، ضعف، بی‌حسی، احساس سوزش یا ترکیبی از این شرایط در نواحی خاص بدن همچون گردن، دست، یا شانه مواجه خواهد شد. در صورتی که فرد دچار مشکل پارگی یا بیرون‌زدگی دیسک در ناحیه کمر باشد، احتمالاً به خاطر این شرایط علائم مشابه در ناحیه کمر، پاها یا باسن احساس می‌کند. در این شرایط معمولاً علائم مشکل فقط در یک طرف بدن مشاهده می‌شود.

چگونه پارگی یا بیرون‌زدگی دیسک در ناحیه گردن تشخیص داده می‌شود؟


op1

متخصص طب فیزیکی برای تشخیص مشکل شرح حال بیمار را به‌طور دقیق و کامل ارزیابی کرده و از روش‌های تصویربرداری برای بررسی این مشکل در ناحیه گردن استفاده می‌کند. در این شرایط تشخیص علت هر گونه ضعف، بی‌حسی یا درد شدید در عضله ممکن است نیازمند استفاده از روش‌های آزمایش خاص همچون عکس‌برداری رادیولوژی، سی تی اسکن، اسکن ام آر آی (MRI)، میلوگرافی یا آزمایش هدایت عصبی باشد. به این ترتیب پزشک با بیمار به صورت نزدیک کار می‌کند تا به این ترتیب از تشخیص دقیق مشکل و استفاده از روش‌های درمان دیسک گردن برای آن مطمئن شود.

بهترین روش درمان برای مشکل دیسک گردن چیست؟


روش‌های درمان محافظه‌کارانه برای دیسک گردن همچون اجتناب از قرار گرفتن در موقعیت‌های دردناک، انجام تمرین‌های حرکتی، و مصرف داروهای مسکن، در عمل می‌توانند علائم این مشکل را در بین ۹ مورد از هر ۱۰ مورد ابتلای افراد به آن کاهش داده و از بین ببرند. علاوه بر روش‌های ذکر شده فوق، امروزه از روش‌های غیر جراحی دیسک گردن مختلف می‌توان برای کاهش درد ناشی از بیرون زدگی یا پارگی دیسک گردن به شرح زیر استفاده کرد:

تزریق استروئید اپیدورال (ESI)

تزریق استروئید به شکل کورتیکو استروئید (برای مثال، تریامکینولون، متیل- پردنیسولون، دکسامتازون) و یک ماده بی‌حسی (برای مثال لیدوکائین یا بوپیواکاین) انجام می‌شود. این داروها در ناحیه اپیدورال ستون فقرات تزریق می‌شوند.

فیزیوتراپی و تمرین‌های حرکتی

متخصص طب فیزیکی می‌تواند از تمرین‌های حرکتی و آموزش نحوه صحیح قرار گرفتن بدن برای کاهش درد در ناحیه پارگی و بیرون‌زدگی دیسک استفاده کند. به این ترتیب با کاهش درد و ناراحتی بیمار، از یک برنامه توان‌بخشی برای تقویت و پایداری عضلات گردن و کمر استفاده شده و در نتیجه از آسیب‌دیدگی بعدی پیشگیری می‌شود. توجه داشته باشید فقط تعداد بسیار کمی از افراد دچار دیسک گردن نیازمند استفاده از روش جراحی هستند.

تمرین‌های توان‌بخشی گردن

op22

مشابه تمرین‌های حرکتی در ستون فقرات، تمرین‌های توان‌بخشی را می‌توان به منظور کاهش درد در ناحیه بازو نیز مورد استفاده قرار داد. در دوره‌های فیزیوتراپی همچنین ممکن است برای بیمار از روش‌های درمان مودالیتی همچون گرما یا سرما درمانی، درمان با امواج مافوق صوت، لیزردرمانی، مگنت‌تراپی، تزریق پلاسمای غنی شده با پلاکت (پی آر پیاوزون‌تراپی، و درمان با امواج شوکی برای کاهش گرفتگی و درد عضلات استفاده شود.

ترکشن مهره‌های گردن

ترکشن یا کشش مهره‌های گردن در عمل می‌تواند به کاهش فشار وارد شده به ریشه عصب کمک کند. این روش بر روی همه افراد جواب نمی‌دهد، اما استفاده از آن ساده است. به همین خاطر در صورت موثر بودن این درمان، امکان استفاده از ابزارهای خانگی به این منظور وجود خواهد داشت.

درمان دستی

درمان دستی می‌تواند به کاهش مشکلات مفصل و ناراحتی یا درد بیمار کمک کند. در اصطلاح به این روش‌ها حرکت دادن مهره‌ها به صورت آرام نیز گفته می‌شود. در این شرایط لازم است از انجام فعالیت‌های سریع و شدید که باعث تشدید درد یا آسیب‌دیدگی عصبی می‌شود، به‌طور جدی خودداری گردد.

استفاده از بریس

op3

در برخی موارد بیمار می‌تواند از بریس گردن یا سایر ابزارهای حمایتی پیشنهاد شده برای استراحت دادن به مهره‌های این ناحیه از بدن استفاده کند. علاوه بر این برخی از انواع بریس‌ها برای ایجاد ترکشن یا کشش در مهره‌های گردن مورد استفاده قرار می‌گیرند.

طب سوزنی

op4

پارگی و بیرون‌زدگی دیسک می‌تواند سطوح مختلفی از درد و التهاب را برای بیمار به همراه داشته باشد. به هر حال، استفاده از طب سوزنی می‌تواند به کاهش ناراحتی و درد همراه با این مشکل کمک نماید. علاوه بر این، طب سوزنی می‌تواند به بهبود سریع‌تر مشکل کمک کند.

اصلاح نحوه انجام فعالیت

انجام برخی فعالیت‌های خاص می‌تواند درد ناشی از پارگی یا بیرون زدگی دیسک گردن را افزایش دهد. به همین خاطر لازم است از انجام این فعالیت‌ها برای پیشگیری از وارد شدن آسیب به ریشه عصب خودداری شود. این فعالیت‌ها می‌توانند بلند کردن اجسام سنگین (بیش از ۲۵ کیلوگرم)، انجام فعالیت‌هایی که می‌تواند باعث افزایش لرزش و وارد شدن فشار به مهره‌های ستون فقرات شود (قایق‌سواری، راندن جت اسکی، دویدن، یا سایر موارد مانند آن)، و انجام فعالیت‌های خاص که نیازمند ایجاد کشیدگی و یا چرخش طولانی مدت در ناحیه گردن است را شامل شوند.

پیشگیری


ساده‌ترین روش برای اجتناب از پارگی و بیرون‌زدگی دیسک ورزش کردن منظم، نگه داشتن موقعیت بدن در وضعیت صحیح و حفظ وزن بدن در سطح مناسب است. علاوه بر این در صورتی که تصور می‌کنید با این مشکل روبرو هستید، لازم است با پزشک یا متخصص فیزیوتراپی برای بررسی شرایط خود ملاقات کنید. به این ترتیب می‌توان ایجاد مشکل را در مراحل اولیه تشخیص داده و تحت درمان قرار داد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *