درمان تنگی کانال نخاعی
درمان تنگی کانال نخاعی
February 4, 2016
دیسک گردن

دیسک گردن و راه های درمان دیسک گردن

دیسک گردن معمولا با افزایش سن افراد بوجود می آید و عمدتا به دلیل شکنندگی و پارگی لیگامنت های  اطراف دیسک و در نتیجه خشک و جمع شدن ناحیه داخلی ژله مانند دیسک ایجاد می شود.

در صورتی که افراد فعالیت فیزیکی شدید انجام دهند در معرض زود هنگام ابتلا به دیسک گردن می شوند. معمولا حدود ۸۰ درد موارد بیرون زدگی دیسک در ناحیه گردن صورت می گیرد.

دیسک گردن

علائم دیسک گردن

فتق دیسک گردن با درد در ناحیه گردن همراه است و معمولا اختلالات دیسک بنا به ناحیه ای که دچار فتق دیسک شده است علائم متفاوتی دارد. اگر دیسک گردن دچار فتق یا جابجایی شود فشار روی عصب و یا نخاع مشکلات متعددی را برای فرد آسیب دیده ایجاد می کند ولی چنانچه فرد تنها با دیسک گردن مواجه باشد فرد با گردن درد و محدودیت حرکتی روبرو می شود.

چنانچه آسیب  دیسک گردن در ریشه عصب C5 صورت گرفته باشد در قسمت بالای بازو ضعف مشاهده می شود و درد در ناحیه شانه نیز بروز می یابد.

چنانچه آسیب دیدگی در ریشه عصب C6 صورت گرفته باشد ضعف در ناحیه دو سر بازویی مشاهده می شود. این آسیب ممکن است منجر به بی حسی و سوزش به همراه درد انتشاری از شست دست به سمت دست شود. این آسیب دیدگی معملا از رایجترین آسیب دیدگیهای دیسک گردن می باشد.

در زمانی که آسیب دیدگی در ریشه عصب C7 صورت گرفته باشد احساس ضعف در ناحیه سه سر ماهیچه ای  پشت و بالای بازو بوجود می آید و این احساس ضعف به طرف ساعد و انگشتان امتداد می یابدو

آسیب دیدگی در ریشه عصب C8 نیز باعث ایجاد ضعف در نگهداری اجسام می شود. در این حالت بی حسی به همراه درد از سمت بازو به سمت انگشت کوچک انتشار می یابد.

تشخیص دیسک گردن

افراد مبتلا به دیسک گردن ممکن است چندین علامت را با هم داشته باشند که با معاینه دقیق توسط متخصص طب فیزیکی و توانبخشی و همچنین برسی دقیق نوار عصب و عضله، ارزیابی عکس رادیولوژی بیمار و منطقه آسیب دیده، ارزیابی سی تی اسکن ناحیه آسیب دیده و ام آر آی فرد در محل آسیب دیدگی به صورت دقیق تعیین می شود.

علت ایجاد دیسک گردن چیست؟

همانطوری که در بالا گفته شد گذشت زمان و نیز انجام فعالیت های سنگین در این ناحیه از عوامل ایجاد دیسک گردن می باشند. علاوه بر آنها حرکات نامناسب و چرخش شدید، حرکات ناگهانی گردن به جلو و عقب و همچنین قرار گیری در وضعیت نامناسب گردن امکان ایجاد دیسک گردن را در افراد افزایش می دهد.

یکی دیگر از علتهای دیسک گردن ابتلای فرد به بیماری آرتروز گردن است. شواهد حاکی از آن است که بیماری آرتروز گردن یک عارضه طبیعی است که با افزایش سن و فرسوده شدن دیسک، فرد را مبتلا می سازد. البته شایان ذکر است که فرسودگی دیسک تنها نمی تواند به علت گذر زمان باشد. چه بسا افرادی که در سنین پایین نیز با فرسایش دیسک روبرو هستند که ممکن است ناشی از عوامل ژنتیکی، ضربه، التهابات ناشی از بیماریهای دیگر، عفونت و … باشد. از سایر عوامل فرسایش دیسک می توان به اختلالات ایجاد شده در ناحیه داخلی دیسک، تنگی فضای داخلی دیسک و … اشاره کرد.

در افراد مبتلا به دیسک گردن، چنانچه فعالیت های متناسب و حرکات صحیح گردنی توسط فرد و زیر نظر فرد متبحر انجام گیرد، آسیب دیدگی می تواند به زودی بهبود یابد. هنگامی که دیسک به حالت اولیه خود باز گردد درد فرد کاهش یافته و فرد می تواند به حرکات طبیعی قبل از ابتلای خود بپردازد گرچه بهبودی بافتهای پاره شده پس از جای گیری دیسک به محل خود معمولا ۶ هفته زمان می برد. شایان ذکر است بهبود افرادی که در چند ناحیه دچار دیسک گردن شده اند یا بیرون زدگی دیسک به علت فرسودگی دیسک بوده است، بهبود بیمار زمان بیشتری می برد.

مواردی که خطر بیرون زدگی دیسک را افزایش می دهند چیست؟

از جمله عواملی که خطر بیرون زدگی دیسک را افزایش می دهند حالات نادرست قرار گیری بدن، ضعف عضلانی، داشتن زندگی بدون تحرک، ضعف و گرفتگی عضلانی، عادات ناصحیح در زندگی افراد اعم از استفاده از روشهای نادرست در بلند کردن اجسام سنگین و طرز قرارگیری نادرست فرد در پشت میز و انجام ناصحیح کارهای روزمره و … می باشند.

درمان دیسک گردن

درمان دیسک گردن با استفاده از روشهای غیرتهاجمی و غیر جراحی میسر می باشد. در مسیر درمان غیرجراحی دیسک گردن روشهای زیر پیش گرفته می شود:

تجویز داروهای ضدالتهابی بدون استروئید

استفاده از بسته درمان دستی یا مانیپولاسیون

ماساژ درمانی بافتهای نرم

درمان توسط دستگاه های الکتریکی نظیر اولتراسوند

استفاده از حرکات کششی

روشهای لیزر درمانی

استفاده از روشهای طب سوزنی

تجویز گردن بندهای طبی

انجام حرکات اصلاحی گردن

استفاده از جلسات فیزیوتراپی

در کلینیک طب فیزیکی  و توانبخشی پیشگام، روشهای درمانی فوق به بهترین شکل برای بیماران مبتلا به دیسک گردن ارائه می شود.

Summary
Review Date
Reviewed Item
مطلب مفید دیسک گردن
Author Rating
4

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *