روماتیسم مفصلی زانو و درمان بدون جراحی آن

12
علائم، علت و درمان بیماری نقرس با روش‌های غیر جراحی
December 4, 2016
1
درمان ورم پشت زانو (کیست بیکر) بدون جراحی
December 4, 2016
rheumatoid-arthritis

روماتیسم زانو با عارضه‌ی آرتروز زانو که ناشی از فرسایش و سایش مفصلی بر اثر بالا رفتن سن می‌باشد، تفاوت دارد. روماتیسم مفصلی زانو یکی از انواع بیماری‌های خودایمنی است که در آن سیستم ایمنی بدن به اشتباه به بافت‌ها و سلول‌های خود بدن حمله می‌کند. در مورد بیماری روماتیسم، آنتی‌بادی‌های تولید شده توسط سیستم ایمنی بدن به اشتباه به مفاصل بدن حمله می‌کنند که این موضوع موجب درد و التهاب مفصل می‌شود. اما در صورتی که روماتیسم زانو به موقع تشخیص داده شود و برای درمان روماتیسم زانو اقدامات جدی صورت بگیرد، می‌توان با کمک روش‌هایی مانند دارودرمانی، مصرف مکمل و فیزیوتراپی این بیماری را کنترل کرد و درد زانو را برطرف نمود.

روماتیسم یک بیماری التهابی مزمن است که در صورتی که به موقع تشخیص داده نشده و در مراحل اولیه کنترل نشود، می‌تواند مفاصل دیگر بدن به جز زانو را نیز درگیر کند.

ما در کلینیک طب فیزیکی و توانبخشی پیشگام، برای تشخیص دقیق و درست بیماری، سوابق پزشکی بیمار را به طور کامل و با دقت بررسی می‌کنیم. هدف ما در برنامه‌ی درمانی برای روماتیسم این است که فعالیت و پیشروی بیماری تا جای ممکن کاهش یابد و در صورت امکان تاثیرات منفی بیماری جبران شوند، آسیب مفصلی به حداقل میزان ممکن برسد و کارایی فیزیکی و کیفیت زندگی بیمار بهبود یابد. متخصصین ما از روش‌های مختلفی در زمینه طب فیزیکی و حرکات اصلاحی به منظور کاهش درد، التهاب، تورم و خشکی مفصل استفاده می‌کنند، تا بتوانند این بیماری را کنترل کنند.

برای دریافت اطلاعات بیشتر در باره‌ی برنامه‌های درمانی ما و اطلاع از این که کدام یک از این برنامه‌ها برای شما مناسب هستند، می‌توانید از طریق شماره‌های ۰۹۱۲۸۹۴۰۳۳۱ و ۶۶۵۷۶۹۹۱-۰۲۱ با ما تماس گرفته و یک وقت قبلی جهت مشاوره رزرو نوبت تعیین کنید.

علل


روماتیسم زانو زمانی ایجاد می‌شود که سیستم ایمنی بدن شما به مایع سیناویال (مایع درون غشای پوشاننده‌ی مفصل زانو) حمله می‌کند. مواردی که می‌توانند در ابتلای به این بیماری موثر باشند عبارتند از: عوامل ژنتیکی، سن، عفونت باکتریایی یا ویروسی، چاقی مفرط، پاسخ بدن به شرایط پرتنش مانند ضربه‌ی فیزیکی یا روحی شدید و برخی عوامل محیطی دیگر.

علائم روماتیسم مفصلی زانو چیست؟


romatism1

شایع‌ترین علائم ابتلا به روماتیسم در ادامه آورده شده‌اند. این علائم معمولا ۶ ماه یا بیشتر ادامه دارند:

 • درد و تورم زانو و درد زانو بعد از بیدار شدن از خواب
 • تب و علائم مشابه با سرماخوردگی، کم‌خونی و کاهش وزن
 • خستگی مفرط و احساس ضعف و ناپایداری در زانو‌ها
 • تجمع مایع در اطراف مفاصل و خصوصا مچ پا
 • تشکیل ندول‌ها (برآمدگی‌های سفت) در زیر پوست و در نزدیکی مفصل زانو
 • کاهش اشتها
 • در موارد نادر، در قسمت پشتی زانو یک کیست حاوی مایع شکل می‌گیرد که به نام کیست بیکر شناخته می‌شود که حالتی شبیه به غده دارد. این برآمدگی گاهی به سمت پایین (ساق پا) ادامه پیدا می‌کند.

تشخیص روماتیسم زانو


پزشک در ابتدا به شرح حال شما گوش می‌دهد و شما را معاینه فیزیکی می‌کند و سپس در مورد سوابق پزشکی شما و خانواده‌ی شما سوالاتی می‌پرسد و انجام آزمایش خون را تجویز می‌کند. در این تست، موارد زیر بررسی می‌شوند:

 • آنمی: پایین بودن میزان گلبول‌های قرمز خون
 • فاکتور روماتیسم (RF)
 • بالا بودن نرخ رسوب گلبول قرمز (SED) که نشان دهنده‌ی وجود التهاب است.
 • وجود آنتی‌بادی‌هایی برای پپتیدهای سیترولینه حلقوی (CCP)
 • میزان بالای پروتئین واکنشی (CRP)

پزشک همچنین ممکن است انجام رادیوگرافی از مفصل زانو را تجویز کند. از عکس‌برداری MRI نیز برای تعیین میزان آسیب‌دیدگی بافت‌های مفصلی استفاده می‌شود. ممکن است پزشک از مایع مفصلی (مایع سیناویال) نمونه‌ای بگیرد تا آن را بررسی کند. معمولا در افرادی که مبتلا به روماتیسم هستند، مایع مفصلی پر از عناصر التهابی است.

درمان


سرمادرمانی و گرمادرمانی

romatism2

شما می‌توانید برای تسکین درد، روی مفصل دردناک خود کمپرس سرد یا کمپرس گرم قرار دهید. کمپرس گرم موجب شل شدن عضلاتی می‌شود که دچار گرفتگی شده بودند و کمپرس سرد موجب بی‌حس شدن و در نتیجه برطرف شدن درد زانو می‌شود. یک راه آسان برای انجام گرمادرمانی این است که ۱۵ دقیقه دوش آب گرم بگیرید یا در وان آب گرم بمانید ، گذاشتن کمپرس یخ یا قرار دارن مفصل در آب سرد نیز راه ساده‌ای برای انجام سرمادرمانی است. البته در صورتی که گردش خون شما خوب نیست نباید از روش سرمادرمانی استفاده کنید.

داروها

 • داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی (NSAID): این داروها برای کاهش التهاب و رفع درد تجویز می‌شوند. ایبوبروفن، ایندومتاسین و آسپرین از این دسته از داروها هستند.
 • داروهای مسکن: این داروها درد را تسکین می‌دهند اما لزوما اثری بر کاهش التهاب (که از علائم بسیار شایع روماتیسم است) ندارند.
 • گلوکوکورتیکوئیدها یا پردنیزون: این داروها در دوز پایین و به منظور کند شدن روند تخریبی مفصل ناشی از التهاب، تجویز می‌شوند.
 • داروهای اصلاح‌کننده‌ی ضدروماتیسم (DMARDS): این داروها همزمان با داروهای NSAID و یا پردنیزون تجویز می‌شوند تا روند آسیب‌دیدگی مفصل را کنترل کنند.
 • داروهای اصلاح‌کننده پاسخ بیولوژیکی (BRMs): این داروها به طور مستقیم بر سیستم ایمنی بدن اثر می‌گذارند. این داروها موجب مهار پروتئین‌هایی موسوم به سیتوکین می‌شوند که این پروتئن‌ها عامل التهاب در بدن هستند.

مکمل‌ها

 • مکمل‌های تهیه شده از بوتانیکال‌ها (گیاهان)
 • ویتامین و موارد معدنی در دوز بالا
 • سایر مکمل‌های خوراکی از جمله روغن ماهی و گلوکز‌آمین‌هیدروکلراید
 • محصولاتی که به پوست زده می‌شوند مانند کرم‌ها یا ژل‌های ضد درد

فیزیوتراپی و ورزش

یک متخصص فیزیوتراپی می‌تواند با توجه به علائمی که دارید و میزان پیشروی بیماری روماتیسم، یک برنامه‌ی توانبخشی  و درمانی ویژه برای ما طرح‌ریزی کند. در این برنامه‌ی درمانی، ورزش‌های مخصوصی قرار داده می‌شود که با کمک آن‌ها بتوانید مشکلات به خصوصی که به علت بیماری روماتیسم با آن مواجه شد‌ه‌اید، را حل کنید. درمان‌های فیزیوتراپی به بیماران کمک می‌کنند که با درد و برخی ناتوانی‌های خخود به خوبی کنار بیایند و مشکلات خود را برطرف کنند. از آنجایی که هیچ راهی برای درمان قطعی و از بین بردن کامل بیماری روماتیسم وجود ندارد، هدف از برنامه‌ی درمانی، کنترل درد و بهبود کارایی و عملکرد بیمار است. ورزش‌های روزانه‌ای که در برنامه فیزیوتراپی شما قرار دارند، به تقویت استخوان‌ها و عضلات اطراف مفاصل کمک می‌کند که این کار موجب می‌شود روند فرسایشی ناشی از روماتیسم کنترل شود.

در ادامه به برخی از ورزش‌های مفید در درمان رماتیسم زانو اشاره شده است که توصیه می‌شود حتما با مشورت با متخصص طب فیزیکی اقدام به انجام آن‌ها کنید.

 ورزش را با انجام حرکات کششی آغاز کنید

romatism3

ورزش‌های هوازی سبک انجام دهید

romatism4

ورزش‌های مقاومتی را انجام دهید

romatism6

تمرینات همراه با وزنه را انجام دهید

romatism7وسایل کمکی

romatism8

شما می‌توانید برای انجام برخی کارهای روزانه و کاهش فشار بر مفاصل آسیب‌دیده، از بعضی وسایل کمک بگیرید. وسایل مخصوص برداشتن اجسام به شما کمک می‌کنند که وسایل و اشیای مختلف را از روی زمین بردارید. عصا به شما کمک می‌کند که راحت‌تر راه بروید. بریس‌ها و زانوبند‌های مخصوص و همچنین کفش‌ها و کفی‌های طبی مخصوص موجب می‌شوند که از مفصل زانو بیشتر پشتیبانی شود و در نتیجه شما درد کمتری داشته باشید.

جراحی بسته

jarahi1

 • تزریق استروئید: تزریق داروهای کورتیکاستروئید مانند پردنیزون در مفصل، موجب کاهش التهاب در مفصل شده و روند تخریبی مفصل را کند می‌کند.
 • اوزون‌تراپی: از آنجایی که روماتیسم یک بیماری خودایمنی است، تزریق اکسیژن خالص در مفصل زانو، باعث افزایش توان سیستم ایمنی بدن شده و این موضوع موجب کاهش درد، التهاب و ورم مفصل می‌شود.
 • درمان با امواج رادیویی (رادیوفرکوئنسی): در این روش، پزشک یک پروب کوچک را وارد مفصل زانو می‌کند و با کمک تصاویر رادیوگرافی، سر پروب را دقیقا به قسمت آسیب‌دیده در مفصل هدایت می‌کند. سپس این پروب امواج رادیویی قوی را به شاخه‌های عصبی منتقل می‌کند. این امواج موجب گرم شدن بخش‌های کوچکی از عصب‌های آسیب‌دیده می شود و بدین ترتیب انتقال سیگنال‌های درد متوقف خواهد شد.

 طب سوزنی

teb

طب ‌سوزنی به همان شیوه‌ای که به درمان تسکین هر درد دیگری کمک می‌کند، می‌تواند به تسکین درد ناشی از روماتیسم نیز کمک بکند. انجام طب‌ سوزنی موجب آزادسازی اندورفین در بدن می‌شود. طب‌ سوزنی نباید به عنوان یک روش درمانی مستقل برای روماتیسم به کار برده شود، بلکه باید همزمان با سایر روش‌های درمانی مانند مصرف داروهای ضدروماتیسم، انجام شود.

کایروپراکتیک

dasti1

انجام کایروپراکتیک یا درمان دستی زانو بر کاهش گرفتگی و بی‌حرکتی مفاصل که ناشی از حرکت ندادن زانو به خاطر درد زیاد است، و همچنین برطرف کردن گرفتگی عضلات موثر است و عملکرد و کارایی مفصل را به حداکثر خود می‌رساند.

الکتروتراپی

elektero

در این روش با استفاده از یک دستگاه الکتروتراپی، سیگنال‌های الکتریکی ضعیفی به مفصل فرستاده می‌شود. این روش معمولا با روش‌های گرمادرمانی و اعمال بانداژ فشاری ترکیب می‌شود تا تاثیرگذاری بیشتری داشته باشد. بیماران معمولا می‌توانند در حالی که دستگاه کار می‌کند بخوابند. توصیه می‌شود برای رسیدن به بهترین نتایج این روش درمانی بین ۶ تا ۱۲ ماه پیگیری شود. در برخی از موارد انجام الکتروتراپی، موجب بهبود جریان خون، افزایش انعطاف‌پذیری مفصل و آغاز روند بازسازی در بافت‌های عمقی می‌شود.

مگنت‌تراپی

magnet

روش مگنت‌تراپی یک روش جایگزین و مکمل جذاب برای بیماران مبتلا به روماتیسم است. انجام مگنت‌تراپی می‌تواند موجب ایجاد توازن بین میزان مرگ سلولی و تولید سلول‌های جدید در بدن شود. از آنجایی که خون ما حاوی آهن است، می‌تواند به امواج الکترومغناطیس واکنش نشان دهد. مگنت ثابت می‌تواند موجب افزایش جریان خون و در نتیجه افزایش میزان اکسیژن و مواد مغذی لازم در ناحیه آسیب‌دیده شود.

جراحی

زمانی که روماتیسم زانو پیشرفت زیادی کرده باشد و آسیب مفصل زانو بسیار شدید شده باشد. نیاز به انجام جراحی تعویض مفصل زانو برای درمان روماتیسم مفصلی زانو خواهد بود. این عمل جراحی همیشه به عنوان آخرین گزینه‌ی درمانی محسوب می‌شود و هیچگاه به عنوان اولین اقدام درمانی مدنظر قرار نمی گیرد. سیناوکتومی نیز یک عمل دیگر است که برای بهبود روماتیسم انجام می‌شود.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *