رگ به رگ شدن کمر: علت و درمان

laser
کاربرد لیزر تراپی (لیزر درمانی) در طب فیزیکی
January 3, 2017
9
گزگز، مورمور، سوزش، بی‌حسی، خواب رفتن و سوزن‌سوزن شدن دست و پا
January 9, 2017
r1

همه‌ی ما روزانه مرتب از کمر خود استفاده می‌کنیم؛ خم می‌شویم، وسایل سنگین را بلند می‌کنیم و سایر امور را انجام می‌دهیم. همین برای ایجاد مشکلات فراوان برای کمر کافی می‌باشد. چهار نفر از هر پنج بزرگسال در دوره‌ای از زندگی خود مبتلا به کمر درد در اثر کشیدگی می‌شوند. طیف وسیعی از آسیب‌های عضلانی و رباط‌ها در قسمت پایین کمر به علت کشیدگی و رگ به رگ شدن رخ می‌دهند. این نوع آسیب‌ها دردناک هستند اما می‌توانند موقتی باشند. بیشتر اشخاص با مراقبت صحیح می‌توانند به سرعت بهبود پیدا کنند.

برخلاف گفته‌های سایرین، استراحت در تخت تاثیری در بهبودی ندارد. این عقیده در بین مردم وجود دارد که بهترین درمان برای کشیدگی کمر دراز کشیدن بر روی کمر تا زمانی است که بهبودی حاصل شود. اما مطالعات نشان داده‌اند که این امر کمکی نمی‌کند و شما باید به دنبال درمان‌های فیزیکی باشید.
متخصصین ما در کلینیک طب فیزیکی و توانبخشی پیشگام بر سلامتی و بهبودی تمرکز دارند و با تشخیص دقیق وضعیت شما و درمان کشیدگی و رگ به رگ شدن کمر به شما کمک می‌کنند تا میزان عملکرد مطلوب بدنتان را حفظ نمایید. این امر از طریق ارائه‌ی یک برنامه‌ی درمانی مشخص برای شما انجام می‌گیرد تا بتوانید به وضعیتی بهتر از حالت عادی خود دست پیدا کنید.
برنامه‌های درمانی ما بطور اختصاصی به منظور کمک به شما جهت حفظ عملکرد مطلوب و دستیابی به شرایط ایده‌آل طراحی شده‌اند.
برای کسب اطلاعات بیشتر و یا رزرو نوبت می‌توانید با شماره‌های ۰۹۱۲۸۹۴۰۳۳۱ ۶۶۵۷۶۹۹۱-۰۲۱ با ما تماس حاصل نمایید.

رگ به رگ شدن و کشیدگی کمر چیست؟


r2

کمر سالم، قوی و انعطاف‌پذیر است و این خصوصیت را تا حد زیادی مدیون عضلاتی نگهدارنده‌ی ستون فقرات و رباط‌های محکم و فیبری است که استخوان‌های مهره را در کنار یکدیگر نگه می‌دارند. متاسفانه این بافت‌ها همیشه نمی‌توانند فشار ناشی از زندگی روزمره را تحمل کنند. فشار بیش از حد بر کمر می‌تواند موجب پارگی رباط‌ها و عضلات شود. به این حالت کشیدگی کمر گفته می‌شود. رباط‌های کشیده شده حتی در شرایطی که واقعاً پاره نشده باشند نیز ممکن است موجب درد شوند. این نوع آسیب تحت عنوان رگ به رگ شدن شناخته می‌شود.

فرقی ندارد که شما دچار کشیدگی یا رگ به رگ شدن کمر شده باشید، بلکه مهم این است که کمر شما درد می‌کند. خوشبختانه، روش‌هایی جهت تسکین و پیشگیری برای هر دو نوع آسیب‌دیدگی بطور یکسانی موفقیت‌آمیز می‌باشند.

دلایل کشیدگی و رگ به رگ شدن


  • آسیب‌هایی که می‌توانند موجب رگ به رگ شدن کمر شوند عبارتند از انقباض ناگهانی یا پیچ خوردن رباط، ضربه‌ی محکم به رباط یا کشیده شدن سریع و شدید رباط.
  • حرکات تکراری و شدید می‌توانند به آسانی به کمر آسیب برسانند. کشیدگی عضلات معمولاً به دلیل انقباض ناگهانی و شدید عضلات مانند آسیب شلاقی ستون فقرات گردن در اثر تصادف رخ می‌دهد. کشیدگی عضلات اغلب در عضلاتی ایجاد می‌شود که در محدوده مفاصل فاست قرار دارند.
  • افرادی که به ندرت ورزش می‌کنند نیز مستعد کشیدگی و رگ به رگ شدن کمر هستند. عضلات و رباط‌ها در صورت عدم استفاده ضعیف می‌شوند. زمانی که یک شخص غیر فعال بطور ناگهانی بخواهد یک مبل را حرکت دهد یا پیاده‌رو را پارو بزند، آسیب‌دیدگی وی تعجب‌آور نخواده بود.
  • کشیدگی و رگ به رگ شدن عضلات از آسیب‌های شایع هم در ورزشکاران حرفه‌ای و هم افرادی که بطور تفریحی در اواخر هفته بازی می‌کنند، می‌باشد. این دو عارضه اغلب همزمان با هم رخ می‌دهند و در نتیجه تفکیک آنها دشوار خواهد بود.

علائم کشیدگی و رگ به رگ شدن کمر


کشیدگی کمر و رگ به رگ آن معمولاً موجب یک درد گسترده در قسمت پایین کمر می‌شود. این درد ممکن است محدود به یک طرف باشد. همچنین احتمال دارد خم کردن کمر یا صاف ایستادن بطور کامل برایتان مشکل باشد. از طرفی ممکن است گهگاهی دچار گرفتگی عضلات کمر شوید بویژه هنگام راه رفتن یا خوابیدن. گرفتگی می‌تواند عضلات موجود در کمر را بسیار سفت و درناک کند.

تشخیص


اول از همه پزشک سعی می‌کند تا منبع درد را مشخص کند.

کشیدگی و رگ به رگ شدن از طریق آزمایش اشعه ایکس یا سایر آزمایش‌ها مشخص نمی‌شود، اما علائم رگ به رگ شدن کمر می‌تواند یک تصویر واضح را نشان دهد. اگر درد برای چند هفته و بدون هیچ بهبودی ادامه پیدا کرد، ممکن است پزشک یک آزمایش تصویربرداری با تکنولوژی بالا یا اشعه ایکس را برای کنترل دیسک کمر یا سایر آسیب‌دیدگی‌ها تجویز کند. چنین آزمایش‌هایی همچنین می‌توانند احتمال وجود عفونت‌های نخاعی و سرطان را نیز بررسی کنند.

درمان


کنترل میزان فعالیت

نکته کلیدی در بهبودی فعال ماندن همراه با محدودیت‌های خاص است. اکثر افرادی که تلاش می‌کنند در سریع‌ترین زمان ممکن زندگی روزمره‌ی خود را از سر بگیرند پی می‌برند که درد آنها به تدریج برطرف می‌شود. اگر شغلتان مستلزم بلند کردن وزنه‌های سنگین یا فعالیت‌های پر فشار است باید کمی به خود استراحت دهید تا کمرتان فرصت بهبودی داشته باشد.

اگر دراز کشیدن احساس خوبی به شما می‌دهد، می‌توانید یک یا دو روز را در تخت استراحت کنید. اما گذراندن زمان بسیار زیاد در تخت می‌تواند عضلات را ضعیف کند و در نتیجه روند بهبودی کند شود.

بریس

r3

در برخی موارد، ممکن است بریس برای ثابت کردن مفاصل توصیه شود. هرچند کشیدگی و رگ به رگ شدن عضله معمولاً نسبت به حرکت محتاطانه واکنش بهتری در مقایسه با محدود شدن حرکت نشان می‌دهد. استفاده از بریس باید به محض برطرف شدن گرفتگی عضلات متوقف شود.

دارو درمانی

r4

در زمانی که منتظر بهبودی کمر خود هستید، می‌توانید درد خود را با داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی بدون نسخه مانند آسپرین یا ایبوپروفن تسکین دهید. هرچند میزان دوز توصیه شده را باید با دقت رعایت کنید و طولانی‌تر از حد نیاز نیز نباید آنها را مصرف کرد. اگر بیشتر از چند روز نیاز به مسکن‌های درد داشتید با پزشک خود مشورت کنید.

تزریق استروئید اپیدورال

r5

تزریق استروئید اپیدورال (ESI) را می‌توان برای تسکین درد کشیدگی و رگ به رگ شدن عضلات و نیز کاهش التهاب و تورم مورد استفاده قرار داد. تزریق‌های استروئید ترکیبی از کورتیزون (یک استروئید ضد التهابی قوی) و ماده‌ی بی‌حس‌کننده‌ی موضعی می‌باشند که از طریق کمر وارد فضای اپیدورال می‌گردند. این تزریق‌ها تنها در صورتی مورد استفاده قرار می‌گیرند که درمان‌های محافظه‌کارانه موفقیت‌آمیز نبوده باشند.

اوزون درمانی

ozon

یکی از درمان‌های موثر و کاملآ بی خطر در درمان مشکلات اسکلتی عضلانی از جمله رگ به رگ شدن و کشیدگی عضلات، اوزون درمانی می‌باشد. در این روش از خون بیمار استفاده و آن را با اوزون غنی می‌کنند که سبب افزایش اکسیزن در گردش خون وبهبود درد و التهاب خواهد شد.

رادیو فرکوئنسی (Rf)

ozon1

رادیو فرکوئنسی (RF) برای بهبود درد نشات گرفته از انتهای عصب استفاده می شود و می‌تواند مشکل رگ به رگ شدن را برطرف کند. قبل از انجام رادیو فرکوئنسی، پزشک معمولا از داروی بی حس کننده به منظور شناسایی محل دقیق درد استفاده می‌کند. اگر بیحسی درد را تسکین داد، رادیو فرکوئنسی در همان نقطه  انجام خواهد شد. بیمار در طول روند کار هوشیار می ماند، در این حالت دکتر الکترود کوچکی را از طریق سوزن وارد و یک جریان رادیو فرکوئنسی کوچک را هدایت می‌کند. این گرم کردن و بی حس کردن اعصاب مشکل درد را از بین می‌برد.

ماساژ درمانی

r6

اگر این اقدامات کافی نبودند، می‌توان ماساژ درمانی را در نظر گرفت. این روش ممکن است نسبت به ورزش‌های کمر برای افرادی که مبتلا به درد مداوم کمر هستند موثرتر باشد. ماساژ درمانی برای بیماران مبتلا به کمر درد تحت حاد (ماندگاری بین ۴ تا ۱۲ هفته) و درد مزمن پایین کمر (طولانی‌تر از ۱۲ هفته) که علائم آن مرتبط با یک بیماری و وضعیت خاص نیست، می‌تواند مفید باشد.

اولتراسوند تراپی

r7

اولتراسوند جریان خون در ناحیه‌ی آسیب‌دیده را افزایش می‌دهد و بطور موقت موجب تسکین درد، کاهش گرفتگی عضلات و تسریع بهبودی می‌گردد. همچنین سبب افزایش انعطاف‌پذیری بافت‌های همبند مانند رباط‌ها و تاندون‌ها و بازیابی دامنه‌ی حرکتی معمول مفاصل می‌شود.

سایر درمان‌های فیزیکی

r8

کشیدگی و رگ به رگ شدن عضلات در ستون فقرات معمولاً بطور محافظه‌کارانه با استفاده از درمان دستی، تحریک الکتریکی و ورزش‌هایی به منظور بهبود حرکت و استقامت درمان می‌شوند. طب سوزنی نیز با توجه به برخی مطالعات موثر است.

جراحی

اگر پزشکتان عمل جراحی را توصیه کرد، برای اطمینان نظر یک پزشک دیگر را نیز بپرسید. عمل جراحی هیچ گاه موجب برطرف شدن درد ناشی از کشیدگی و رگ به رگ شدن کمر نشده است، بنابراین اگر تنها این علائم وجود داشته باشند، احتمال اینکه پزشک جراحی را توصیه کند بسیار کم خواهد بود.

برای درمان کشیدگی و رگ به رگ شدن کمر روش های دیگری ازجمله سرما و گرمادرمانی و بهره گیری از درمان دستی نیز وجود دارد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *