علائم دیسک گردن
علائم دیسک گردن و درمان
February 5, 2016
دیسک کمر
علائم دیسک کمر و درمان های غیر جراحی آن
February 5, 2016
سیاتیک

سیاتیک و علایم آن

عصب سیاتیک یکی از طولانی ترین اعصاب بدن می باشد که از ناحیه پایین کمر و از مجموعه چند ریشه کمر شروع شده و به سمت لگن و باسن امتداد می پابد و در ناحیه ساق پا به دو عصب تقسیم می شود که مسئول حرکت و حس مچ پا، کناره پا، کف پا و پست ساق پا می باشد. درد سیاتیک معمولا به دو شکل تظاهر پیدا می کند. گاهی به صورت ناگهانی و گاهی به صورت تدریجی که دردی از ناحیه کمر شروع شده به سمت پشت و ران و بعد پشت ساق پا یا لبه خارجی ساق پا انتشار پیدا می کند.

اغلب این درد همراه با کمردرد و در موارد زیادی هم بدون کمر درد و فقط با شروع درد از ناحیه باسن خود را نشان می دهد. ولی ۹۰% منشا تحریک این عصب در مشکلات حادث شده در ناحیه کمر می باشد. هرچند که اغلب بیماران اظهار می کنند که ما در حال حاضر مشکل چندانی در ناحیه کمر نداریم. و توجیه آن گاهی برای بیمار سخت به نظر می رسد.

سیاتیک

شروع بیماری سیاتیک اغلب در سنین بین ۳۰ تا ۵۰ سال می باشد. ولی با افزایش شیوع زندگی شهری، پشت میز نشینی و عدم فعالیتهای ورزشی مناسب سن این بیماری کاهش یافته است. به طوری که در ایران در سنین بسیار پایین حتی حدود ۱۷ -۱۸ سال هم این بیماری دیده می شود. علائم این بیماری دارای یک طیف می باشد و آنچه تحت عنوان درد انتشاری از کمر یا از باسن به سمت کف پا عنوان شد حالت لاسیک بیماری می باشد. بیمار ممکن است با علائم درد تنها در ناحیه پشت زانو یا کناره خارجی زانوی خود مراجعه کند یا حتی فقط یک بی حسی در انگشت شست پای خود داشته باشد.

از جمله علائم دیگر احساس سوزن سوزن شدن یا کرختی در ساق پا و احساس ضعف یا گرفتگی در عضلات پشت ساق پا می باشد.

گاهی علائم درد عصب سیاتیک به صورت درد شدید در پشت زانو اتفاق می افتد و بیمار احساس فلجی  و ناتوانی شدید خواهد داشت.

علل درد عصب سیاتیک

  • فتق دیسک کمری: ما در بین ستون فقرات کمری دارای ماده ژلاتینی تحت عنوان دیسک می باشیم که به علل متفاوتی از جمله طولانی نشستن، برداشتن اجسام سنگین، حرکات ورزشی نادرست، می تواند دچار بیرون زدگی شود.
  • آرتروز کمر: استخوانهای کمر ممکن است دچار آرتروز یا سائیدگی شوند و در نتیجه زواعد استخوانی ناشی از آنها عصب سیاتیک تحریک شود.
  • تنگی کانال نخاع: این عارضه می تواند در اثر هر دو مورد فوق یعنی دیسک کمر یا آرتروز مفصل ایجاد شود و یا در موارد کمی ممکن است به صورت مادرزادی وجود داشته باشد و چندین ریشه عصب پایین کمر که عصب سیاتیک را تشکیل می دهد تحت فشار قرار گیرد.
  • سندرم پری فرمیس: این سندرم یکی از اختلالات نه چندان غیر شایعی می باشد که که به علت انقباض و گرفتگی یکی از ماهیچه های وسط باسن ایجاد می شود و عصب سیاتیک درست از وسط این ماهیچه عبور می کند. شایعترین علت این گرفتگی افادن روی زمین، نشستنهای طولانی و انجام غلط ورزشهای اندام تحتانی می باشد.
  • سرخوردگی مهره: سرخوردگی مهره یا شکستگی اتصال بین مهره ها که تحت عنوان اسپندلیودزیس نامیده می شود. یکی از عللی است که می تواند هم درسن بالا هم در نوجوانان موجب ایجاد درد سیاتیک شود.
  • موارد نادر از جمله تومورهای نخاعی، تومورهای عضله، تومورهای داخلی عضله مواردی کمتر از یک درصد علل درهای سیاتیکی را ممکن است تشکیل دهد.

هرچند که علل اصلی درد سیاتیک موارد فوق می باشد ولی افزایش سن، بیماری قند خون یا دیابت، مصرف طولانی مدت مواد مخدر یا سیگار، شکم بزرگ یا جلو آمده می تواند زمینه را تسهیل کند اما مهمترین فاکتور خطر برای ایجاد درد سیاتیک، شغل بیمار و میزان آمادگی جسمانی بدن وی می باشد.

تشخیص سیاتیک

تشخیص اصلی درد عصب سیاتیک با معاینه و نوار عصب و عضله می باشد و  برای  تشخیص علت اصلی درگیری، ام آر آی و عکس ساده کمر ممکن است بنا به نظر پزشک متخصص نیاز باشد یا نباشد.

درمان سیاتیک

درمان اصلی درد عصب سیاتیک آزاد کردن این عصب و کاهش التهاب ناشی از گرفتگی آن می باشد و برای جلوگیری از تکرار آن و برای کمک به درمان آن بیمار ناگزیر است مدتهای طولانی ورزش های خاص کمر و عصب سیاتیک را انجام بدهد.

برنامه های رایج در کلینیک طب فیزیکی و توانبخشی پیشگام شامل درمان دستی مانیپولاسیون (کایروپراکتیک)، طب سوزنی همراه با تحریک الکتریکی، لیزر درمانی و استفاده از برخی از مدالیته های فیزیوتراپی در کنار تکنیک های جدید اوزون درمانی، آزاد سازی عصب، دستگاههای کشش، دارو درمانی و در صورت نیاز تزریقات تخصصی داخل مفصلی یا داخل دیسکی می باشد. آموزش نحوه زندگی بیماران و آموزش ورزشهایی مختص بیماری هر فرد بسته به سن، جنس و علت بیماری بخش دیگری از درمانهای اصلی و لاینفک مورد نظر دکتر سپهریان است.

توجه داشته باشید در صورتی که درد سیاتیک بیشتر از یک هفته طول بکشد و یا همراه با بی اختیاری ادرار یا تند شدن ادرار یا علائم کاهش قدرت عضله به صورت پیش رونده باشد نیاز به درمانهای ارژانس دارد. ۱۰ درصد از بیمااران ممکن است به مجموعه درمانهای فوق پاسخ ندهند که در این موارد برای آنها جراحی تجویز می شود اما ۹۰ درصد بیماران با هر شدت دردی معمولا به ترکیب درمانهای فوق پاسخ خواهند داد.

تلفن تماس با دکتر سپهریان: ۶۶۹۱۳۷۸۸۰۹۱۲۸۹۴۰۳۳۱

آدرس مطب طب فیزیکی و توانبخشی دکتر سپهریان

ستارخان، ابتدای پاتریس، نبش کوچه سعیدی

Summary
Review Date
Author Rating
5

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *