تاریخچه و درمان طب سوزنی

تاریخچه و درمان طب سوزنی

طب سوزنی تاریخچه ای دو تا سه هزار ساله امتحان خود را در پاسخگویی به بیماران پس داده است. امروزه طب سوزنی هر چند بنیانی قدیمی از طب سنتی چین را در خود دارد اما تحقیقات علمی و تحقیقات دانشگاهی فراوان در دانشگاههای پیشرفته دنیا شیوه نوینی از آن بر اساس مستندات علمی و مطالعات آینده نگر را ارائه کرده که موجب درمان شگرف و بدون عارضه بسیاری از بیماران از جمله بیماران مبتلا به دیسک کمر، سیاتیک، آرتروز زانو و دردهای اندامهای فوقانی می شود.

طب سوزنی سوجوک چیست؟

طب سوجوک در حقیقت روشی برای درمان بیماریها در دوسطح  فیزیکی و متافیزیکی می باشد و در طب کره ای استفاده می شده است که امروزه با مدرنیزه شدن آن و پیدا کردن جنبه آکادمیک، این طب نیز به دانشگاه ها وارد شده است. در حقیقت طب سوجوک تلفیقی است از ماساژ درمانی، نور درمانی، درنگ درمانی، طب سوزنی و … .

طب سوزنی امبدینگ چیست؟

در این طب که شبیه طب سوزنی است، به جای استفاده از سوزن، پزشک طب سوزنی نخهای قابل جذبی را در داخل بدن بیمار فرو می کند و این نخها تقریبا سه هفته در بدن بیمار باقی می مانند و با گذشت زمان و در حین جذب شدنشان، نقاط مربوط به طب سوزنی را تحریک می نمایند.

سوزن های طب سوزنی: سوزن طب سوزنی بسیار باریک بوده و ورودشان به منطقه مورد نظر دردی ایجاد نمیکند. در جلسات درمان طب سوزنی بسته به منطقه آسیب دیده و نوع آسیب از ۵ تا ۲۰ عدد سوزن وارد بدن فرد می شود.

جهت ارتباط با کلینیک دکتر سپهریان با این شماره ها تماس بگیرید: ۶۶۵۷۶۹۹۱- ۰۹۱۲۸۹۴۰۳۳۱

متخصص طب سوزنی

امروزه طب سوزنی توسط متخصصین طب فیزیکی و توانبخشی آموزش دیده شده در این زمینه به شیوه ای مبتنی بر آناتومی ناحیه درگیر و بر اساس مطالعات پاراکلینیکی مانند ام آر آی و نوار عصب و عضله برای بیماران مبتلا به درد انجام می شود که با بهره گیری از طب سوزنی مدرن و طب سوزنی شرقی (طب سنتی چین) موجب درمان مضاعف و شگرف بیماران می شود.

فواید طب سوزنی

سازمان بهداشت جهانی (WHO) تاثیر مثبت و بسزا و بدون عارضه طب سوزنی را در درمان دردهای سیاتیک، درهای دیسک کمر و دیسک گردن، آرتروز زانو، درمان آرنج تنیس بازان و سندرمهای درد و گرفتگی عضلانی تایید کرده است. به عبارتی از مزایای طب سوزنی آن است که در افرادی که خطر استفاده از داروهای مختلف در آنها مانع از مداوایشان می شود، در یک مرکز طب سوزنی معتبر، می توانند درمان طب سوزنی خود را در پیش گیرند. در حقیقت یکی از خواص طب سوزنی، بدون عارضه بودن آن است.

در یک کلینیک طب سوزنی، متخصص طب سوزنی زمانی بهترین بهره را از این طب می برد که با درمانهای ترکیبی آنر همراه نماید. معجزه طب سوزنی همراه با درمانهای ترکیبی بخصوص لیزر درمانی پرتوان موجب استقبال و رضایت مندی عمده بیماران مبتلا به دیسک کمر و دیسک گردن و دردهای سیاتیکی از این مجموعه درمان شده است.

جهت ارتباط با کلینیک دکتر سپهریان با این شماره ها تماس بگیرید: ۶۶۵۷۶۹۹۱- ۰۹۱۲۸۹۴۰۳۳۱

درمان با طب سوزنی

کاربرد طب سوزنی بر روی دیسکها، عضلات و تاندولها و عصبهای درگیر به صورت افزایش میزان اندورفینها و کاهش مواد التهابی، افزایش فاکتورهای ترمیم کننده عصب (نوروتروفیک)، افزایش خونرسانی به منطقه درگیر جهت کاهش التهاب و ایجاد زمینه سازی جهت ترمیم مناطق آسیب دیده می باشد. در درمان دیسک با طب سوزنی، بازکردن عضلات درگیر شامل عضلات پریفورمیس لگن و عضلات فوق خاری و ذوزنقه ای شانه موجب کاهش اسپاسم و دردهای شدید لگنی و شانه ای در این بیماران می شود. همچنین طب سوزنی با برقرای بالانسهای انرژی در بدن موجب تعادل بین انرژیهای مثبت و انرژیهای منفی شده با کاهش استرس، اضطراب و تنش در بیماران موجب تقویت سیستم عصبی شده و اثربخشی این درمان ایمن را چندین برابر می کند.

تاثیرات طب سوزنی در درمان سردرد و خصوصا سردردهای تنشی و میگرنی برای کلیه دست اندرکاران و بیماران این حوزه مسجل می باشد. اینجانب به شخصه بیمارانی داشته ام که بعد از ۲۰ سال مصرف داروهای ضد تشنج و داروهای قوی جهت درمان سردردهایشان با این طب معجزه آسا دردشان برطرف و میزان داروهای مصرفی در آنها کم یا قطع شده است.

درمان دیسک کمر با طب سوزنی

از نظر علمی، ۹۰درصد بیماران مبتلا به دیسک کمر و دیسک گردن نیاز به عمل جراحی ندارند و با هر شدت درد با هر یافته رادیولوژیک مانند ام آر آی ممکن است بتوانند از این روش (طب سوزنی نوین) جهت درمان دیسک کمر خود بهره ببرند.

طب سوزنی

این امر تا بدانجا کشیده شده است که حتی برخی افراد از طب سوزنی و لاغری نیز بهره جسته و درمان چاقی با طب سوزنی داشته اند. همچنین می توان به درمان افسردگی با طب سوزنی اشاره کرد که از جمله معجزاتی است که در انجمن علمی طب سوزنی نیز مورد تایید قرار گرفته است. شایان ذکر است که افراد بیشماری از درمان لاغری با طب سوزنی ابراز رضایت نموده اند.

جهت ارتباط با کلینیک دکتر سپهریان با این شماره ها تماس بگیرید: ۶۶۵۷۶۹۹۱- ۰۹۱۲۸۹۴۰۳۳۱

تاثیرات طب سوزنی در دردهای سیاتیکی

هرچند از نظر اینجانب برای درمان دردهای سیاتیکی نیاز به چندین روش همزمان و همکاری بیمار می باشد اما طب سوزنی در ترکیب با روشهای طب فیزیکی به عنوان بهترین درمان سیاتیک و موثر ترین درمان جهت کاهش دردهای ارجاعی از کمر و لگن به پاها می باشد.

درمان طب سوزنی

با تعیین ریشه های عصب درگیر از کمر که موجب ایجاد دردهای سیاتیکی شده و پیدا کردن نقاطی که عصب در لگن پشت زانو و مچ پا در آنها تحت فشار قرار گرفته و به کمک تکنیکهای خاص طب سوزنی می توان موجب آزادی این عصب و کاهش درد بیماران شد. همچنین طب سوزنی با کاهش التهاب و مواد التهاب زا در منطقه درگیری دیسک زمینه های کاهش تورم در دیسک را فراهم می کند و موجب کاهش اثرات شیمیایی مواد التهاب زا بر روی عصب درگیر در کناره دیسک می شود که موجب کاهش دردهای انتشاری بیمار به پاها می شود. قابل ذکر است که بر اساس کتب علمی چه در دیسک کمر و چه در دیسک گردن مواد التهاب زا هستند که موجب ایجاد درد و فشار بر روی عصب درگیر می شوند نا فشار مکانیکال دیسک.

هرچند درمانهای غیر جراحی در مورد دیسک کمر زیاد است اما طب سوزنی به دلیل سرعت اثر بخشی و بی ضرر بودن آن یکی از درمانهای اولیه در بیشتر کشورهای دنیا جهت کنترل علائم دیسک می باشد. همچنین طب سوزنی با افزایش اندورفینها که به نوعی مواد مخدر طبیعی و درونی بدن می باشند، موجب کاهش نیاز به مصرف داروهای مسکن در مرحله حاد و مزمن دیسک می باشد.

تاثیرات طب سوزنی در گرفتگی پاها

طب سوزنی با بازکردن عضلات و تریگر پوینتها یا نقاط ماشه ای فعال در عضله موجب آزادسازی گرفتگی عضلات پشت پا می شود همچنین با افزایش تعداد فاکتورهای نوروتروفیک یا عصب ساز در پاها دموجب شاخه سازی در اعصاب مشکل دار در پاها شده و موجب تقویت قدرت و راحتی و نرم شدن عضلات پشت پا می شود.

عوارض طب سوزنی

حسن اصلی طب سوزنی انجام شده توسط متخصص طب فیزیکی، این است که با غیر فعال سازی عصب و عضلات درگیر موجب درمان بدون عارضه و با کمترین میزان مصرف دارو برای بیمار می شود.

خطرات طب سوزنی

در صورتی که طب سوزنی توسط متخصص طب سوزنی انجام شود، از جمله کم خطر ترین و بی عارضه ترین انواع درمان می باشد. مضرات طب سوزنی تنها برای افرادی است که داروی رقیق شدن خون استفاده می کنند.

انجمن طب سوزنی ایران نیز همواره با برگزاری مجامع و همایشهای مختلف سعی در بروز رسانی اطلاعات پزشکان طب سوزنی می نماید و متخصصین کلینیک پیشگام نیز همواره در این مجامع علمی شرکت می نمایند تا اطلاعات خود را درباره طب سوزنی افزایش دهند.

در کلینیک تخصصی درد پیشگام، طب سوزنی توسط دکتر سپهریان متخصص طب فیزیکی و توانبخشی انجام می شود و سایر مدالیته ها مانند لیزر و مغناتیس درمانی تحت نظر پزشکان متخصص بر روی بیماران اعمال می گردد.

جهت ارتباط با کلینیک دکتر سپهریان با این شماره ها تماس بگیرید: ۶۶۵۷۶۹۹۱- ۰۹۱۲۸۹۴۰۳۳۱