درمان سیاتیک
علائم و درمان درد عصب سیاتیک کمر (تیر کشیدن پا تا لگن)
February 5, 2016
سیاتیک
سیاتیک
February 5, 2016
علائم دیسک گردن

دیسک گردن چیست

ستون مهره ها در ناحیه گردن از مهره هایی ساخته شده که از سر افراد تا بخش بالایی مهره های سینه کشیده شده اند. دیسک گردن  در میان مهره های گردنی قرار گرفته و این دیسک ها در حقیقت همانند بالشتکهایی می باشند که به مانند مانعی برای فرود ضربه به بخش مربوطه عمل می نماید.

دیسک گردن یک بافت ارتجاعی ، الاستیکی می باشد که فواید زیادی را برای ما به ارمغان می آورد.دیسک گردن موجب می شود که ما بتوانیم سر خود را در محدوده بالایی از ستون فقرات تکان دهیم ، زوایای زیادی برای امکان خم شدن  به جلو و عقب سر داشته باشیم. وزن زیاد سر در حدود ۱۲ کیلوگرم برای به راحتی و به مدت زیاد در طول زندگی بر روی مهره های کوچک گردنی قابل تحمل می شود.

البته باید بدانیم آنچه به جز دیسک گردن از سر حمایت می نماید استخوانها و ماهیچه ها و عضلات گردن و همچنین لیگامنتهای گردنی است و چنانچه اختلالی در عملکرد هر یک از این عوامل ایجاد شود باعث سر درد و درد گردن می شود.اما هیچ کدام از این عناصر به اندازه دیسک گردن مهم نیستند و درد ناشی از مشکل انها هم به اندازه دیسک گردن مهم نیست.

در خصوص دیسک گردن باید گفت که شیوع کمتری نسبت به دیسک کمر دارد و در صورت ابتلا خود را به صورت درد و سفت شدن گردن نشان می دهد. تحلیل دیسک از مراحل دیسک گردن است و  در زمانی که فتق دیسک گردن روی می دهد، بخشی از ماده ژلاتینی وسط دیسک از محل بروز عارضه پارگی بیرون می زند. معمولا این پارگی در بخش خلفی جانبی دیسک روی می دهد چرا که ضعیف ترین قسمت دیسک می باشد. بر اساس میزان بیرون زدگی ممکن است علائم متفاوتی در فرد بروز نماید.

آمارها نشان از آن دارد که بیش از ۷۰% افراد در طول دوره زندگی خود به کمردرد یا گردن درد مبتلا می شوند و این در حالی است که اکثر آنها بدون جراحی و با استفاده از روشهای کم خطر و غیر تهاجمی نظیر درمانهای دستی، طب سوزنی، حرکات ورزشی، فیزیوتراپی و لیزردرمانی قابل درمانند. یکی از عمده ترین علتهای کمردرد و گردن درد پاره شدنن دیسکهای بین مهره ای است و فرد به منظور تشخیص و درمان چنین عارضه ای باید سریعا با پزشک معالج خود موضوع را درمیان بگذارد.ا مروزه روش های نوین طب فیزیکی موجب درمان عمده بیماران دیسک گردن به روش های غیرجراحی شده است. آنچه در کیلنیک پیشگام جهت درمان غیر جراحی دیسک گردن انجام می شود روش های نوین و علمی روز دنیا مستند بر مطالعات آینده نگر می باشد که موجب رضایت عمده بیماران می شود.

علائم دیسک گردن

علائم دیسک گردن

معمولا گردن درد در افراد در دو زمان بیشتر بروز می یابد: یکی در افراد بین ۲۰ تا ۴۰ سال و افرادی که کارمند می باشند و یا به واسطه کاری که انجام می دهند دائما گردن خود را رو به پایین نگاه می دارند و دیگری در افراد بالای ۵۰ سال و آن هم به دلیل کهولت سن.

بیرون زدگی، آسیب و پاره شدن دیسک  گردن در مردان شیوع بیشتری نسبت به زنان دارد. از جمله نشانه های ایجاد مشکل در دیسک افراد مبتلا به التهاب و یا بیرون زدگی دیسک گردن عبارتند از:

گردن درد

کتف درد

فشار به عضلات بالای بازو

شانه درد

شایان ذکر است که گاهی فرد مبتلا به دیسک گردن ممکن است دردی در ناحیه گردن نداشته و صرقا با درد در نواحی نظیر بازو و شانه مراجعه نماید. حتی گاهی فرد مبتلا به دیسک گردن ممکن است از عارضه گزگز انگشتان خود شکایت نماید و وقتی با تکنیک هایی مانند نوار عصب و عضله به بیماران عنوان می کنیم مشکل شما مرتبط با گردن است بیماران سخت قبول می کنند و عنوان می کنند که در حال حاضر درد گردن ندارند.

پیشگیری از دیسک گردن

معمولا دیسک گردن در افرادی ظهور می نماید که دائما سر خود را به واسطه کار و حرفه ای که به آن مشغولند پایین نگه می دارند. افرادی که با کامپیوتر کار می کنند، خیاطها، قالیبافان و .. از جمله افرادی هستند که بیشتر در معرض ابتلا به دیسک گردن قرار دارند.

به این افراد توصیه می شود که هر نیم ساعت به خود استراحت داده و گردن خود را بالا بیاورند و حرکات نرمشی مخصوص تقویت عضلات گردن را انجام دهند تا خطر رویارویی با چنین مشکلی را به حداقل برسانند. پیشگیری از دیسک گردن با رعایت ارگونومی و انجام ورزش های گردن بسیار آسان است ولی درمان دیسک گردن و دردها و گردن دردهای ناشی از التهاب آن بسیار طاقت فرسا.

تشخیص دیسک گردن

در مرحله ابتدایی با توجه به خطر ابتلا به آرتروز در صورت نادیده گرفتن دردهای گردنی، بیمار باید سریعا به پزشک متخصص  طب فیزیکی یا جراح مغز رجوع نماید. پزشک متخصص نیز با بررسی دقیق شرح حال بیمار و معاینه دقیق و پس از آن با استفاده از ابزارهای تشخیصی نظیر عکس ساده، ام آر آی، نوار عصب و عضله نسبت به تشخیص محل آسیب دیدگی و شدت آسیب اظهار نظر کرده و بر آن اساس در مسیر درمان فرد بیمار قدم بر می دارد.

طب سوزنی در درمان دیسک گردن

از جمله ابزارهای بی خطری که پاسخ دهی بسیار خوبی برای افراد مبتلا به دیسک گردن دارد طب سوزنی می باشد. این روش درمانی تایید شده بدون درد و خونریزی نتیجه بسیار خوبی در روند بهبود افراد مبتلا به دیسک گردن دارد.اما باید توسط متخصص آموزش دیده و دانا نسبت به دیسک گردن انجام شود.

لیزر درمانی

استفاده از لیزرهای پر توان خاص در کلینیک طب فیزیکی و توانبخشی دکتر سپهریان تاثیر بسزایی در کاهش درد و درمان بیماران مبتلا به دیسک گردن داشته است.

استفاده از حرکات ورزشی مناسب

انجام حرکات ورزشی مناسب راهی به سوی تقویت عضلات گردنی می باشد که روند بهبودی بیمار مبتلا به دیسک گردن را تسریع می بخشد. انجام ورزشهای کششی صحیح به صورت روزانه در تسکین و درمان دردهای گردنی بسیار موثر است. توصیه اکید متخصصان به بیماران مبتلا به دیسک گردن پرهیز از انجام حرکات ورزشی خود سرانه می باشد علی الخصوص زمانی که حرکت ورزشی مربوطه درد را نیز در فرد بیمار بدتر می نماید.

روش هایی  جدید مانند ازون درمانی ، درمان دستی ستون فقرات هم در درمان و کنترل علایم دیسک گردن بسیار کارا و دارای جواب های دراماتیک بوده است.

توصیه پزشکان متخصص به افراد این است که جهت پیشگیری از ابتلا به دیسک گردن از خم کردن های طولانی گردن خود اجتناب نموده و همواره گردن خود را در راستای ستون فقرات قرار دهند و فرم قرار گیری گردن همواره به صورتی باشد که هیچ زاویه ای با بدن ایجاد ننماید. از طرفی تقویت عضلات شانه و گردن نیز راهی دیگر به سوی کاهش خطر ابتلا به دیسک گردن می باشد.

تلفن های تماس کیلنیک های دکتر سپهریان: ۶۶۵۷۶۹۹۱-  ۰۹۱۲۸۹۴۰۳۳۱

Summary
Review Date
Author Rating
5

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *