پارگی منیسک زانو
درمان پارگی و آسیب منیسک زانو بدون جراحی با روش های طب فیزیکی
June 15, 2016
ta
علت و درمان صدا دادن و تق‌تق زانو
July 16, 2016
علایم کمبود ویتامین دی

علائم کمبود ویتامین دی ، ویتامین d

علائم کمبود ویتامین دی  ۱۰۰ درصد در همه کتب پزشکی دنیا یکسان نیست و این علائم برای کودکان و بزرگسالان متفاوت است.

در واقع  ویتامین دی یک نوع هورمون محسوب می شود و به منظور استحکام بخشی به استخوانها و دندانها استفاده می شود و برای جذب کلسیم در بدن ضروری است.

علائم کمبود ویتامین دی در کودکان خود را به صورت زانوی پرانتزی و یا کلفت بودن مچ دست نشان می دهد. به عبارتی یکی از عوارض کمبود ویتامین دی در کودکان ابتلای آنها به بیماری راشیتیسم است. از سایر علائم کمبود ویتامین دی تحریک پذیری، وقفه افتادن در درآوردن دندان و راه افتادن کودک، و بیشتر در معرض عفونتها قرار گرفتن کودک است. در موارد حاد حتی کمبود ویتامین d می تواند باعث اسپاسم عضلانی و حتی تشنج کودک می شود.

علایم کمبود ویتامین دی

علائم کمبود ویتامین دی در بزرگسالان اما متفاوت است. در بزرگسالان کمبود ویتامین دی می تواند عاملی برای ایجاد استئومالاسی شود. زمانی که فرد با کاهش تراکم استخوانی روبرو می شود دردهای شدیدی را در نواحی کمر و پای خود تجربه می نماید که می تواند حتی از این حد نیز فرا تر رفته و عامل شکستگی سریع استخوانهای فرد شود.

در واقع عوارض کمبود ویتامین دی ۳ به صورت غیر مستقیم می تواند به صورت درد خود را نشان دهد. علاوه بر آن از جمله علائم کمبود ویتامین d می توان به درد مبهم در تمام بدن، احساس ضعف در نواحی مختلف بدن و در هنگام بالا رفتن از پله و همچنین ایستادنهای طولانی مدت اشاره کرد، همچنین می تواند باعث  استخوان درد بخصوص در نواحی دنده، کف پا، ران و مفصل ران، حتی در مواقع حاد کمبود ویتامین دی ممکن است سبب لنگیدن فرد شود.

محققان به تازگی دریافتند که کمبود ویتامین دی در افراد خصوصا در دختران نوجوان باعث ضعف ماهیچه ای آنان می شود. به عبارتی بر اساس آمار اینگونه ذکر می شود که از هر ۱۰۰ نفری که با ضعف عضلانی مواجه هستند، ۷۵ نفر با کمبود ویتامین دی نیز روبرو بوده اند.

آنچه این امر را قابل درک می نماید وجود ارتباط مستقیم بین وجود این ویتامین و جذب کلسیم است. به عبارتی کمبود ویتامین دی جذب کلسیم را نیز مختل می نماید که این امر ضعف عضلانی افراد را در پی دارد.

از سایر عوارض کمبود ویتامین دی سختی عروق می باشد. به عبارتی کمبود ویتامین دی در افراد می تواند خطر ابتلا به بیماریهای قلبی را بسیار افزایش دهد.

علاوه بر آن کمبود ویتامین دی باعث ابتلا به بیماری فشار خون در افراد می شود

درمان کمبود ویتامین دی ، ویتامین D

در زمان کمبود این ویتامین می توان با مصرف این هورمون این کمبود را جبران نمود. ما توصیه می کنیم کمبود ویتامین د را حتما با آزمایش چک شود. چک شدن سطح خونی ویتامین D  کمک می کند تا دقیقا متوجه میزان کمبود ویتامین د شویم و آنرا درمان کنیم .  توجه کنید مصرف دوز بالای ویتامین D  توکسیک می باشد. حتی متاسفانه در سال گذشته یکی از بیماران به دلیل دوز بالای ویتامین دی  در یکی از بیمارستان های تهران فوت کرد.

مصرف ویتامین دی به صورت خوراکی و تزریقی می باشد. قرص های ویتامین د ۳ که در واحد های ۵۰۰۰۰ در بازار ایران وجود دارد می تواند هفته ای یکبار تجویز شود. آمپول ویتامین د ۳ هم در دوز های بسیار بالا قابل تجویز است اما سطح آن باید پایش شود. شایان ذکر است با توجه به خصوصیت  ویتامین D در ذخیره شدن در بدن، تزریق ویتامین دی می تواند نیاز ۶ ماهه بدن را به این ویتامین تامین نماید و تزریق مکرر آن در بیماری که سابقه کمبود ندارد درست نیست.

در کلینیک تخصصی پیشگام در ضمن تعیین دقیق علت دردهای عضلانی و استخوانی ، ما آماده ایم تا کلیه بیماران را از نظر کمبود سطح ویتامین د و درمان لازم پایش کنیم.

Summary
Review Date
Reviewed Item
مطالب مفید در مورد علائم کمبود ویتامین دی
Author Rating
5

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *