علائم و درمان درد عصب سیاتیک کمر (تیر کشیدن پا تا لگن)

فتق دیسک
فتق دیسک و درمان دیسک کمر
February 4, 2016
علائم دیسک گردن
علائم دیسک گردن و درمان
February 5, 2016
درمان سیاتیک

سیاتیک اشاره به کمر درد ناشی از یک مشکل با رشته عصب سیاتیک دارد هر چند بسیاری از بیماران کمردرد هم ندارند. این یک رشته عصبی بزرگی است که از پشت پایین‌ترین قسمت در پشت هر پا شروع می‌شود. هنگامی که به هر دلیلی تحریک می‌شود و یا بر روی عصب سیاتیک فشار وارد می‌شود، می‌تواند منجر به ایجاد درد در پایین تر قسمت کمر که به لگن، باسن و پا گسترش می‌یابد شود. بیش از ۹۰٪ از مردم از سیاتیک بدون عمل جراحی و با روش های طب فیزیکی و توانبخشی بهبود می یابند.

در کلینیک تخصصی طب فیزیکی و توان‌بخشی پیشگام روش‌های متعددی برای تسکین درد ناشی از سیاتیک ارائه می‌شود که می‌توانند به نحو موثری موجب رفع درد سیاتیک شما شوند. برخی از این روش‌ها عبارتند از:

  • کنترل درد با دارودرمانی
  • فیزیوتراپی
  • درمان‌های دستی (کایروپراکتیک)
  • روش‌های درمانی مکمل مانند بریس (زانوبند طبیطب ‌سوزنی و غیره

متخصصان ما در کلینیک پیشگام ابتدا به تشخیص علت درد و گرفتگی عصب سیاتیک می‌پردازند و سپس شرایط خاص شما برنامه درمانی مناسب را انتخاب می‌کنند.یک برنامه درمانی ممکن است شامل یک یا چند مورد از در مان های فوق باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر یا رزرو نوبت می‌توانید با شماره‌های ۰۹۱۲۸۹۴۰۳۳۱ و ۶۶۵۷۶۹۹۱-۰۲۱ تماس حاصل نمایید.

علائم سیاتیک


sia

شایع‌ترین علامت سیاتیک درد کمر است که از طریق ران و باسن و پایین یک پا گسترش می‌یابد. درد معمولا تنها بر یک پا تاثیر می‌گذارد و ممکن است زمانی که شما نشسته‌اید، سرفه یا عطسه کنید بدتر شود. پا نیز ممکن است احساس کرخت‌شدگی، ضعف، یا سوزش در آن زمان کند. علائم و نشانه های سیاتیک تمایل دارند که به طور ناگهانی  ظاهر شوند و می‌تواند برای چند روز یا هفته به طول انجامد.

سیاتیک و یا دیگر دردهای کمر ؟


بیش از ۸۵٪ از مردم در طول زندگی خود تجربه برخی از انواع  کمردرد را داشته اند. اما این همیشه شامل درد عصبی سیاتیک نیست. در بسیاری از موارد، درد پشت ناشی از گسترش (کش آمدن) بیش از حد یا فشار آوردن به عضلات پایین کمر می‌باشد. آنچه که اغلب مجموعه سیاتیک را جدا می‌کند راهی است که درد به پایین ساق پا و به پا انتشار می‌یابد. این ممکن است مانند احساس یک گرفتگی بد عضلات پا باشد که برای روزها طول بکشد.

چه کسانی سیاتیک می‌گیرند؟


بیشتر مردم که سیاتیک می‌گیرند بین سنین ۳۰ و ۵۰ هستند. زنان با احتمال بیشتری ممکن است این مشکل را در طول دوران بارداری به دلیل فشار بر روی عصب سیاتیک از رحم در حال توسعه، گسترش دهند. علل دیگر شامل یک فتق دیسک و آرتریت دژنراتیو ستون فقرات می‌باشد.

دلایل ایجاد سیاتیک


فتق دیسک

شایع‌ترین علت سیاتیک یک فتق دیسک است. دیسک مانند بالشتک بین مهره ‌های ستون فقرات شما عمل می‌کنند. این دیسک‌ها با افزایش سن شما ضعیفتر شده و نسبت به صدمات آسیب‌پذیری بیشتری از خود نشان می‌دهند. گاهی اوقات مرکز ژل مانند یک دیسک پوشش بیرونی آن را هل می‌دهد و بر روی ریشه‌های عصب سیاتیک فشار وارد می‌آورد. در حدود ۱ در هر ۵۰ نفر یک فتق دیسک بین مهره‌ه­ای در چند نقطه از زندگی دچار می‌شوند. بیش از یک چهارم از آنها علائمی خواهند داشت که آخرین آنها بیش از ۶ هفته بودن است.

تنگی کانال نخاع

پوشش طبیعی و پارگی مهره‌ها می تواند به یک تنگی کانال نخاع منجر شود. ممکن است بر روی ریشه‌های عصب سیاتیک فشار وارد کند. تنگی کانال نخاعی در بزرگسالان بالای ۶۰ سال شایع‌تر است.

 تومورهای نخاعی

در موارد نادر، سیاتیک ممکن است از تومورهایی با رشد در داخل و یا در امتداد ستون فقرات و یا عصب سیاتیک منجر شود. زمانی که یک تومور رشد می‌کند، ممکن است روی اعصابی که شاخه‌های نخاعی است فشار وارد کند.

 سندرم Piriformis

piriformis عضله‌ای است که در در داخل عمق باسن یافت می‌شود. آن به پایین ستون فقرات استخوان ران فوقانی متصل شده است و به طور مستقیم روی عصب سیاتیک اجرا می‌شود. اگر این عضلات دچار اسپاسم شوند، می‌تواند بر روی عصب سیاتیک فشار وارد کند، و علائم تحریک کننده سیاتیک. سندرم Piriformis در زنان شایع‌تر است.

یک کیف پول چرمی می تواند تحریک کننده Piriformis باشد. شما ممکن نیست فکر کنید که پول نقد بیش از حد می‌تواند به عنوان یک منبع درد باشد، اما یک کیف پول چرمی می‌تواند سندرم piriformis را آغاز کند. این وضعیت می‌تواند مردانی را که کیف خود را در جیب عقب می‌گذارند تحت تاثیر قرار دهد. این مورد بر عضلات piriformis فشار مزمن وارد می‌کند و می‌تواند عصب سیاتیک در طول زمان بدتر می‌کند. شما می‌توانید از این مشکل با نگه داشتن کیف پول خود در جیب مقابل یا جیب ژاکت خود اجتناب کنند.

ساکروایلیاک

Sacroiliitis یک التهاب در یک یا هر دو مفاصل ساکروایلیاک است، نقطه‌ای که در آن ستون فقرات تحتانی به لگن متصل است. Sacroiliitis می‌تواند منجر به درد در باسن ، کمر شود و حتی ممکن است به یک یا هر دو پا انتشار یابد. درد می‌تواند با ایستادن‌های طولانی یا بالا رفتن از پله ها بدتر شود. Sacroiliitis می‌تواند با ورم مفاصل، آسیب، بارداری و عفونت ایجاد شود.

آسیب یا عفونت

علل دیگر سیاتیک شامل التهاب عضلانی، عفونت، یا آسیب دیدگی، مانند شکستگی است. به طور کلی، هر نوع بیماری که موجب تحریک و یا فشرده شدن عصب سیاتیک شود می‌تواند نشانه آغاز آن باشد. در برخی موارد، هیچ علت خاصی از سیاتیک را نمی توان یافت.

عوارض مربوط به سیاتیک


اگر شما دچار از دست دادن کنترل مثانه یا روده هستید، با دکتر خود بلافاصله تماس بگیرید. این می‌تواند نشانه ای از یک اورژانس پزشکی که نیاز به مداخلات سریع جراحی برای جلوگیری از آسیب دائمی داشته باشد. خوشبختانه، این عارضه نادر است. اغلب موارد سیاتیک در ظرف چند روز یا چند هفته از بین میروند و باعث هیچ عارضه بعدی نمی‌شوند.

تشخیص سیاتیک


 آزمون

برای تعیین اینکه آیا شما از سیاتیک رنج می‌برید، متخصص طب فیزیکی و توانبخشی از شما می‌خواهد که چگونه درد آغاز شده و جایی که دقیقا آن واقع شده کجاست. ممکن است از شما خواسته شود که حرکت اسکات بزنید، روی پاشنه راه بروید و یا انگشتان پای خود را لمس کنید، و یا پای خود را بدون خم شدن زانو بالا ببرید. این آزمایشات عضله­‌ای می‌تواند به دکترشما در تعیین اینکه آیا عصب سیاتیک تحریک شده است کمک کند.

 نوار عصب و عضله و MRI

دقیق‌ترین راه تشخیص سیاتیک تست نوار عصب و عضله است ولی ممکن است دکتر شما آزمایشات تصویربرداری، مانند MRI ، برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد محل و علت عصب تحریک شده تجویز کند. یک MRI می‌تواند  وضعیت و آناتومی دیسک کمر ، رباط‌ها و عضلات را نشان دهد. سی تی اسکن با استفاده از ماده حاجب همچنین می‌تواند یک عکس مفید از نخاع و عصب فراهم کند. تعیین علت سیاتیک می‌تواند به هدایت دوره درمان کمک کند. اشعه X می تواند در شناسایی ناهنجاری‌های استخوانی کمک کند اما نمی‌تواند مشکلات عصبی را تشخیص دهد.

درمان سیاتیک


کمپرس گرم یا سرد

مراحلی وجود دارد که شما می‌توانید در خانه برای کاهش درد سیاتیک به کار بگیرید. یک پد گرمایی و یا بسته یخ ممکن است به صورت ویژه‌ای مفید باشد. گرم یا سرد را به مدت ۲۰ دقیقه در هر دو ساعت اعمال کنید. آزمایش کنید تا اینکه مشاهده کنید کدام یک کمک بیشتری می‌کند، و یا بین این دو سعی متناوب کنید .

درمان دارویی سیاتیک

در استفاده از مسکن‌ها می‌توانید تسکین کوتاه مدتی از سیاتیک را فراهم می‌کند. استامینوفن و داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs) مانند آسپیرین، ایبوپروفن، و ناپروکسن گزینه‌هایی هستند. دکتر شما ممکن است برای کاهش بیشتر التهاب به شما استروئید تزریق کند. ولی داروهایی مانند ویتامین B1 و داروهایی مانند گابا پنتین که در دردهای با منشا درگیری عصب مانند سیاتیک استفاده می‌شود بسیار کمک کننده می‌باشند.

استفاده از دستگاه کشش طب فیزیکی در درمان سیاتیک

در حالی که سیاتیک در حال بهبود است، سعی کنید فعال باقی بمانید. حرکت می‌تواند به صورت واقعی در کاهش التهاب و درد کمک کند. متخصص طب فیزیکی و توانبخشی می‌تواند به شما نشان دهد که چگونه به آرامی همسترینگ و کمر تحتانی خود را بکشید.

علاوه بر آن دستگاه‌های کشش پیشرفته‌ای که در کیلنیک‌های طب فیزیکی و توانبخشی وجود دارد بسیاری در رهایی و آزادسازی عصب سیاتیک نقش دارد. بسته به وضعیت پزشکی شما، برخی ورزش‌ها ممکن است توصیه نشود. دکتر شما ممکن است توصیه پیاده‌روی‌های کوتاه و یا استخر را در مراحل پیشرفته و نه ابتدای درمان در نظر بگیرد.

تزریقات مفصلی جهت کاهش تورم عصب سیاتیک

در موارد درد شدید متخصص طب فیزیکی ممکن است تزریق استروئید را به ناحیه ستون فقرات و  یا مسیر التهاب عصب برای کاهش التهاب تجویز کند. آن دارو را به طور مستقیم به این منطقه در اطراف عصب سیاتیک منتقل می‌کند. در مواردی نیز تزریق پی آر پی و تزریق اوزون انجام می‌گردد.

 جراحی برای درمان سیاتیک

اگر سیاتیک شما با توجه به فتق دیسک بین مهره‌های باشد، و آن پس دو ماه درمان توسط متخصص طب فیزیکی و توانبخشی هنوز هم باعث درد شدید شود، جراحی ممکن است یک گزینه باشد. جراح بخشی از فتق دیسک بین مهره‌های را برای کاهش فشار بر روی عصب سیاتیک حذف خواهد کرد. حدود ۹۰ درصد از بیماران  نیاز به درمان جراحی پیدا نمی‌کنند و با پیشرفت‌های گسترده در علم طب فیزیکی و توانبخشی بدون جراحی بهبود می‌یابند.

توصیه‌های متخصصین طب فیزیکی در توانبخشی سیاتیک

پس از عمل جراحی کمر، به طور کلی شما باید از رانندگی، بلند کردن، و یا خم شدن به جلو برای حدود یک ماه اجتناب کنید. دکتر شما ممکن است توصیه درمان فیزیکی برای کمک به شما در تقویت عضلات کمر را داشته باشد. هنگامی که بهبودی کامل شد، یک فرصت عالی وجود دارد که شما قادر خواهید بود به تمام فعالیت های معمول خود بر گردید.

پیشگیری از ایجاد سیاتیک


اگر شما یک بار تجربه سیاتیک را داشته اید، یک فرصت وجود دارد که آن باز گردد. اما شما می توانید اقداماتی برای کاهش این فرصت انجام دهید:

  • به طور منظم تمرین کنید ( دکتر سپهریان معتقد است ورزش‌های خاص سیاتیک مهمترین راز جلوگیری از عود سیاتیک است.)
  • حفظ وضعیت خوب جسمانی (حتما ورزش را در برنامه زدگی خود قرار دهید.)
  • برای بلند کردن اجسام سنگین از زانو خم شوید.

این مراحل می‌تواند به شما برای جلوگیری از آسیب‌های کمر که ممکن است به سیاتیک منجر شود کمک کند.

Summary
Review Date
Author Rating
5

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *