علت درد و التهاب جلوی زانو و زیر کشک (زانوی دوندگان)و درمان آن

40
درمان کمردرد، دیسک کمر و سیاتیک در بارداری
November 21, 2016
op6
دیسک گردن: علت،علائم و درمان بدون جراحی
November 24, 2016
1

نوجوانان و جوانان فعال و ورزشکار گاهی با درد جلو و مرکز زانو، معمولاً زیر کاسه زانو (کشکک) مواجه می‌شوند. این عارضه که از آن با اصطلاح زانوی دوندگان یا درد جلوی زانو یاد می‌شود، شیوع بالایی در میان جوانان ورزشکار، به ویژه دختران دارد.
درد جلو زانو معمولاً پی‌آمد ناهنجاری فیزیکی زانو نیست و از استفاده بیش از حد یا تمرین‌های ورزشی‌ای نشأت می‌گیرد که حرکت‌های تقویتی یا کششی در آن گنجانده نشده است. اقدام‌های ساده‌ای مانند استراحت، مصرف داروهای غیرتجویزی و انجام تمرین‌های تقویتی در اکثر موارد درد جلوی زانو را تسکین می‌دهد و بیمار می‌تواند دوباره فعالیت‌های دلخواه خود را از سربگیرد و در میادین ورزشی شرکت کند.

متخصصین ما در کلینیک تخصصی طب فیزیکی و توانبخشی پیشگام با سالها تجربه در زمینه درمان های طب فیزیکی ماهیچه ها، مفصل ها، رباط ها، اعصاب و غضروف به درمان غیرجراحی درد جلوی زانو می پردازند. آن ها با تجویز دارو و زانوبند یا به وسیله درمان دستی، طب سوزنی، تزریق، فیزیوتراپی و حرکات اصلاحی به بهبود هرچه سریعتر شما کمک خواهند کرد.
شما می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر از طریق شماره های ۰۹۱۲۸۹۴۰۳۳۱ و ۶۶۵۷۶۹۹۱-۰۲۱ با ما تماس حاصل فرمایید.

آناتومی


2

زانو بزرگترین و قوی‌ترین مفصل بدن است که از سر پایینی استخوان ران، سر بالایی استخوان درشت نی و کاسه زانو (کشکک) تشکیل می‌شود. انتهای استخوان‌های ران و درشت نی در محل اتصال با غضروف مفصلی یعنی ماده لغزنده نرمی پوشانده می‌شود که هنگام خم و صاف کردن زانو از استخوان‌ها محافظت می‌کند.

رباط‌ها و تاندون‌ها استخوان ران را به استخوان‌های پایین پا متصل می‌کنند. چهار رباط داخل زانو به استخوان‌ها وصل می‌شوند و مانند نوارهایی قوی استخوان‌ها را کنار هم نگه می‌دارند.
تاندون‌ها عضله‌ها را به استخوان‌ها پیوند می‌دهند. تاندون چهارسر عضله‌های جلوی ران را به کاسه زانو وصل می‌کند. تاندون کشکک نیز از کاسه زانو تا استخوان درشت نی کشیده شده است.

علل درد جلوی زانو


ضعف عضله‌های چهارسر واقع در جلوی ران درد جلوی زانو را به دنبال دارد. عضله‌های چهارسر ضعیف نمی‌توانند کاسه زانو را به خوبی داخل شیار بکشند و در نتیجه فشار مضاعفی به تاندون‌ها تحمیل می‌شود که به نوبه خود التهاب تاندون (تاندونیت) را در پی دارد. همچنین ممکن است پوشش غضروفی زیر کاسه زانو نیز در اثر ضعف این عضله‌ها تحریک شود و عارضه نرمی غضروف کشکک زانو (کندرومالاسی) بروز یابد.

دیگر عامل‌های ابتلا به زانوی دوندگان عبارت است از:

 • عدم تعادل عضله‌های ران (چهار سر و همسترینگ) که مفصل زانو را نگه می‌دارند.
 • سفتی و گرفتگی‌ عضله‌های همسترینگ و چهارسر
 • مشکل هم‌ترازی چاها بین مفصل ران و مچ پا
 • کفش یا زمین ورزش نامناسب
 • زیاده‌روی در انجام فعالیت‌های ورزشی یا تغییر رشته و برنامه ورزشی

علائم


شایع‌ترین علامت زانوی دوندگان دردی سنگین است که به تدریج شروع می‌شود و عموماً با انجام فعالیت‌هایی خاص مرتبط است. دیگر علائم این عارضه به شرح زیر است:

 • صدا دادن یا تق تق کردن زانو هنگام بالا و پایین رفتن از پله‌ها یا ایستادن و راه رفتن بعد از نشستن طولانی مدت
 • درد شبانه
 • بروز درد هنگام انجام فعالیت‌هایی، مانند پریدن، سرپا نشستن، دویدن و وزنه برداری که خم شدن مکرر زانو را ایجاب می‌کند.
 • بروز درد در اثر تغییر سطح یا شدت فعالیت، تعویض زمین یا تجهیزات ورزشی

تشخیص


معاینه

متخصص طب فیزیکی زانو را به منظور تعیین علت درد جلوی زانو و حذف احتمال ابتلا به دیگر عارضه‌ها معاینه می‌کند و از بیمار می‌خواهد تا بایستد، راه برود، بپرد، سر پا بنشیند، بنشیند و دراز بکشد.

متخصص طب فیزیکی موارد زیر را در طول معاینه بررسی می‌کند:

 •  هم‌محوری پایین پا و محل کاسه زانو
 •  پایداری زانو، چرخش مفصل ران (هیپ) و دامنه حرکتی زانو و مفصل ران
 •  وجود نشانه‌های حساسیت به لمس در کاسه زانو
 •  اتصال عضله‌های ران به کاسه زانو
 •  قدرت، انعطاف پذیری، سفتی، تون و اطراف عضله‌های جلو (چهارسر) و پشت (همسترنیگ) ران
 •  کشیدگی تاندون آشیل و انعطاف پذیری کف پا

آزمایش

رادیوگرافی: رادیوگرافی ساده تصاویر دقیقی از ساختارهای متراکم مانند استخوان به دست می‌دهد. اما رادیوگرافی مخصوص به متخصص کمک می‌کند تا مشخص کند که آیا مشکلاتی در شکل یا محل کاسه زانو وجود دارد یا خیر. متخصص طب فیزیکی گاهی دستور انجام رادیوگرافی هر دو پا را می‌دهد

دیدگاههای بسته شده