قفل شدن زانو: علت، علائم و درمان

untitled-1
قولنج کمر و گردن چیست؟علت،درمان و عوارض شکستن آن
December 11, 2016
1s
علت و درمان خشکی، سفتی و بی حرکتی مفصل زانو
December 13, 2016
%d8%b21

قفل شدن زانو یکی از مشکلات شایع زانو است که می‌تواند بر اثر التهاب غشای سیناویال، آسیب غضروفی، پارگی رباط  یا شکستگی کشکک زانو یا استخوان ساق پایا نرمی غضروف زانو ایجاد شود. قفل کردن زانو به حالتی گفته می‌شود که زانو دچار خشکی و بی‌حرکتی می‌شود و این حالت با دردی شدید همراه است.

قفل شدن زانو یکی از مشکلات دردناک و آزاردهنده‌ی زانو است که نباید نادیده گرفته شود. مهم‌ترین مسئله در درمان قفل شدن زانو این است که در ابتدا به درستی تشخیص داده شود که چه عامل باعث قفل شدن زانو و سایر علائم شده است. بعد از جلسه‌ی معاینه و مشاوره با پزشک متخصص، یک برنامه‌ی فیزیوتراپی اختصاصی شامل درمان‌هایی مانند ورزش، درمان‌های دستی و طبسوزنی برای شما تدوین می‌شود تا مشکل قفل شدن زانو و سایر علائم برطرف شود.
برای دریافت مشاوره و اطلاع از انواع روش‌های درمانی ما در این کلینیک برای درمان مشکلات زانو میتوانید با ما از طریق شماره‌های  ۰۹۱۲۸۹۴۰۳۳۱  و  ۶۶۵۷۶۹۹۱-۰۲۱  تماس حاصل فرمایید.

قفل شدن زانو چیست؟


%d8%b22

قفل شدن زانو زمانی اتفاق می‌افتد که شما می‌خواهید زانوی خود را از حالت خمیده باز کنید اما زانوی شما در یک زاویه خاصی بی‌حرکت می‌شود و شما قادر به باز کردن زانوی خود نیستید. در حالی که سعی می‌کنید زانوی خود را باز کنید، زانوی شما در زاویه‌ای در حدود ۱۰ الی ۳۰ درجه بی‌حرکت شود تا از بروز درد شدیدتر جلوگیری کند و شما قادر نیستید زانوی خود را به طور کامل صاف کنید و اگر سعی کنید زانوی خود بیشتر از زاویه‌ای که در آن زانو قفل می‌شود، باز کنید، درد شدیدی در زانوی خود حس می‌کنید.

چه عاملی باعث قفل شدن زانو می‌شوند


شایع‌ترین علل قفل شدن زانو عبارتند از: پارگی مینیسک زانو، اختلالات مادر زادی در مفصل زانو و آسیب‌ها یا بیماری‌هایی مانند آرتروز زانو . در مواردی نیز ممکن است علت قفل کردن زانو کاملا مکانیکی باشد یا چیزی درون مفصل زانو گیر کرده باشد که جلوی حرکت مفصل را می‌گیرد. برخی از این عوامل عبارتند از:

 • تکه‌های رها شده‌ی غضروف یا استخوان
 • پارگی “دسته‌سطلی” مینیسک ( نوعی پارگی گسترده)
 • برخی عوارض جراحی زانو
 • وجود تکه‌های رها‌شده‌ی بافت نرم در داخل زانو
 • دررفتگی کشکک زانو
 • پارگی پلیکا در جلوی زانو
 • استئوکندریت دیسکان

علائم و نشانه‌های قفل شدن زانو


 • درد شدید زانو در هنگام باز کردن مفصل زانو
 • بی‌حرکت شدن زانو در هنگام تلاش برای حرکت دادن زانو
 • مشکل در ایستادن بر روی پایی که دچار آسیب شده است
 • احساس درد و حسایت در هنگام لمس کردن زانو
 • عدم توانایی صاف کردن کامل مفصل زانو، ممکن است فرد تنها در صورتی بتواند مفصل زانوی خود را کاملا باز کند که با کمک دو دست خود و به آرامی و با احتیاط، زانوی خود را صاف کند.
 • شنیدن صدای تق‌تق یا صدای سایش (مانند صدای قیژقیژ) از مفصل زانو. حرکت دادن مصل زانو با صداهایی همراه است چرا که تکه‌ی رها شده‌ی بافتی در مفصل (مانند تکه‌های غضروف یا زائده‌ی استخوانی) که درون مفصل گیر کرده است، ایجاد شدا می‌کند.
 • در صورتی که رباط صلیبی قدامی زانو پار شده باشد ، علامت “رفلکس گیرافتادگی استامپ” در بیمار مشاهده می‌شود.

آزمایشات و معاینات لازم برای تشخیص علت قفل شدن زانو 


پزشک در ابتدا به شرح حال بیمار گوش می‌دهد، سوابق پزشکی او را بررسی می‌کند و اورا معاینه فیزیکی می‌کند، و سپس بر اساس اطلاعات به دست آمده، وجود آسیب‌ها یا بیماری‌هایی که می‌توانند علت قفل شدن زانو شوند را بررسی می‌کند. بر اساس نتایج به دست آمده از معاینات اولیه، ممکن است پپزشک از یکی یا تعداد بیشتری از آزمایشات و تست‌های تشخیصی زیر بهره ببرد تا به علت اصلی و زمینه‌ای قفل شدن زانو پی ببرد:

 • رادیوگرافی با اشعه ایکس
 • سی.تی. اسکن
 • اسکن ام.آر.آی
 • آرتروسکوپی
 • بیرون کشیدن مایع مفصلی (آسپیراسیون)
 • بیوپسی (گرفتن نمونه از بافت‌ها)

درمان قفل شدن زانو


روش درمان قفل کردن زانو به عوامل زیادی بستگی دارد: نوع آسیب زانو، چگونگی پاسخ بیمار به روش‌های غیرجراحی و سطح فعالیت بیمار.

کمپرس سرد و گرم

%d8%b23

در برخی از موارد شما می‌توانید برای رفع خشکی و بی حرکتی مفصل که ناشی از قفل شدن زانو است، از کمپرس سرد یا گرم استفاده کنید. کمپرس سرد یا گرم را باید بین ۱۰ تا ۲۰ دقیقه روی زانو نگه دارید تا کمی بهبود  پیدا کنید.

دارودرمانی

%d8%b24

 • داروهای NSAID (ضدالتهاب غیراستروئیدی)

برای کاهش درد ، التهاب و حتی تب ناشی از قفل شدن زانو ممکن است پزشک داروهای ضدالتهاب را تجویز کند.

 • شل‌کننده‌ی عضلات

داروهای شل‌کننده‌ی عضلات برای کاهش درد، برطرف کردن خشکی مفصل و گرفتگی عضلات تجویز می‌شوند.

بریس (زانوبند طبی)

%d8%b25

بریس مخصوص کشکک زانو کل زانو را از پایین استخوان ران تا بالای استخوان ساق در بر می‌گیرد اما قسمت قرار گیری کشکک زانو در بریس خالی است. این بریش موجب پشتیبانی از مفصل زانو و حفظ کشکک زانو در محل مناسب، در طی دورهی  درمانی است. این بریس‌ها نه تنها موجب ثبات مفصل زانو یم شوند بلکه زانو را گرم نگه می‌دارند.

تزریق 

%d8%b26

گاهی اوقات پزشک معالج برای تسکین درد و ناراحتی بیمار، کاهش التهاب و یا حرکت دادن جسم گیرافتاده در مفصل از تکنیک‌های تزریق در زانو استفاده می‌کند. برخی از این تکنیک‌ها عبارتند از تزریق کورتیزون ، تزریق PRP و اوزون‌تراپی .

فیزیوتراپی برای قفل شدن زانو

%d8%b27

فیزیوتراپی شامل انجام  حرکات کششی زانو ، انجام ماساژ درمانی و درمان‌های دستی می‌شود. فیزیوتراپیست برای کاهش تورم زانو و درد آن از روش تحریک الکتریکی استفاده می‌کند و در پس از هربار اعمال تحریک الکتریکی، به پا استراحت می‌دهد و پا رادر حالت پشتیبانی شده، بالاتر از سطح زمین قرار می‌دهد. انجام ورزش‌های تجویز شده موجب می‌شود که مفصل و عضلات اطراف آن مجددا توانایی حرکتی خود را بازیابند. به تدریج و با گذشت زمان تمریناتی برای افزایش قدرت و دامنه حرکتی مفصل نیز به تمرینات اولیه اضافه می‌شوند.

ورزش درمانی

ورزش‌های تقویت زانو یکی از اصلی‌ترین اجزای برنامه‌ی درمانی و توانبخشی برای برطرف کردن مشکل قفل شدن زانوها است. در ادامه ورزشهایی به صورت خلاصه آورده شده که توصیه می‌شود قبل از انجام آن حتما با متخصص طب فیزیکی مشورت شود.

 • تمرین خم کردن و باز کردن زانو

%d8%b28

در این تمرین ساده، کافیست زانوی خود را خم و راست کنید. شما باید تا حدی زانوی خود را خم یا رایت کنید که درد زانو و دامنه‌ی حرکتی آن به شما اجازه می‌دهد.

 • چرخش پاشنه‌ی پا

%d8%b29

پاشنه‌ی پای خود را بچرخانید و تا جای ممکن به باسن خود نزدیک کنید. این حرکت را روزانه ۱۰ تا ۲۰ بار تکرار کنید و سعی کنید تا جایی که پایتان درد نگرید، دامنه‌ی حرکتی مفصل خود را افزایش دهید.

 • انقباض ایزومتریک عضلات همسترینگ

%d8%b210

یک نفر در انجام این تمرین به شما کمک می‌کند. او پاشنه‌ی پای شما را می‌گیرد و به طاف پایین فشار می‌آورد. شما با انقباض عضلات همسترینگ باید در برابر این فشار مقاومت کنید. چند ثانیه در این حالت باقی بمانید، سپس عضلات خود را شل کنید و سپس مجددا این حرکت را تکرار کنید. این تمرین را بین ۱۰ تا ۲۰ بار تکرار کنید.

 • انقباض استاتیک عضلات چهارسرران

%d8%b211

عضلات چهارسرران (جلوی ران) را منقبض کنید. این حالت را برای ۱۰ ثانیه نگه دارید سپس عضلات خود را شل کنید و سه ثانیه استراحت کنید. این حرکت را بین ۱۰ تا ۲۰ بار تکرار کنید.

 • بالا آوردن پاشنه‌ی پا

%d8%b212

بایستید و پاها را به اندازه‌ی از عرض شانه باز کنید. نزدیک به جایی بایستید که بتوانید دست خود را به جایی بگیرید و تعادل خود را حفظ کنید. پاشنهی  پای خود را تا جای ممکن بالا ببرید و از زمین دور کنید.

 • بالاآوردن پا از مفصل ران

%d8%b213

روی پایی که آسیب ندیده است بایستید و پای دیگر را از کناره‌ی بدن بلند کنید و تا جای ممکن بالا ببرید. سپس به آرامی پای خود را پایین بیاورید. در حین انجام این حرکت دست خود را به جایی بگیرید تا تعادل خود را کاملا حفظ کنید.

 • اسکات نیمه

%d8%b214

بایستید و پاها را کمی بیشتر از عرض شانه باز کنید ئ کمر خود را کاملا صاف نگه دارید. به آرامی زانوی خود را خم کنید تا جایی که زانوها به اندازه‌ی نصف زاویه‌ی افقی خم شوند (نصف حالتی که ران پا با زمین موازی است) و سپس دوباره به حالت ایستاده باز گردید.

 • لانگز

%d8%b215

زانوی عقبی خود را خم کنید وبه زمین نزدیک کنید اما نگذارید به زمین برسد. کمر خود را صاف نگه دارید و اجازه ندهید که امتداد زانوی جلویی شما از امتداد انگشت شست پای شما جلوتر باشد.

الکتروتراپی

%d8%b216

روش‌های الکتروتراپی از جمله اولتراسوند ، لیزرتراپی و TENS نیز می‌توانند در کاهش تورم و درد همراه با قفل شدن زانو موثر باشند.

طب‌سوزنی 

%d8%b217

جراحی


در مواردی که قفل شدن زانو مکانیکی (و کاملا حقیقی) است و با روش‌های درمان غیرجراحی بهبود پیدا نمی کند، لازم است که عمل جراحی انجام شود تا تکه‌ی رها شده از بافت غضروفی یا استخوان که درون مفصل گیر کرده است، خارج شود. در غیر این صورت، مشکل قفل شدن زانو همچنان ادامه خواهد داشت و ممکن است شدیدتر نیز بشود.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *