ماساژ درمانی برای درمان زانو درد و کمر درد

1fg
کایروپراکتیک و درمان دستی در درمان کمردرد و زانو درد
December 5, 2016
%d8%b31
علت و درمان گرفتگی،خشکی و اسپاسم عضلات و رگ گردن
December 7, 2016
mas

نیروی بهبودی‌بخش دست‌ها تا حدی آشکار است که تقریباً همه‌ی اقوام و فرهنگ‌ها از ماساژ برای رهایی از درد استفاده می‌کنند. با رسیدن عصر جدید پزشکی، ماساژ کم‌کم نقش پررنگ خود را از دست داد ولی تعداد رو به افزایشی از افراد در حال روی آوردن (بازگشت) به سمت این روش درمانی می‌باشند. این روش به ‌عنوان یک “روش درمانی جایگزین” شناخته می‌شود ولی از ارزش بالایی در جامعه‌ی پزشکی برخوردار است. همان ‌طور که در مطالعات گزارش شده است، بیش از ۷۰ درصد متخصصان طب فیزیکی از ماساژ درمانی برای بیماران خود استفاده می‌کنند.

هدف برنامه‌ی ماساژ درمانی ما، رساندن شما به سطحی از توانایی است که بتوانید کارهای خود را بدون درد و محدودیت انجام دهید. متخصصین ما در کلینیک طب فیزیکی و توانبخشی پیشگام تلاش می‌کنند تا در زمان آسیب و اختلالات عملکردی، بهبودی بیماران را سریع‌تر کنند.

روش‌های درمانی مانند ماساژ زمانی بهترین نتیجه را می‌دهند که بیمار احساس راحتی و آرامش کرده و به دانش و تجربه‌ی متخصصین ما اعتماد داشته باشد. اعتبار نام و تعهد کاری ما نشان می‌دهد که روش‌های ماساژ درمانی ارائه‌ شده در این کلینیک سطح بسیار بالایی دارند. برای کسب اطلاعات بیشتر و رزرو نوبت می‌توانید با شماره‌های ۰۹۱۲۸۹۴۰۳۳۱ و ۶۶۵۷۶۹۹۱-۰۲۱  تماس حاصل نمایید.

مزایای ماساژ درمانی


ماساژ عموماً به‌ عنوان یکی از مؤلفه‌های مکمل و جایگزین درمانی محسوب می‌شود. این روش روز به‌ روز بیشتر مورد توصیه قرار گرفته و همراه با روش‌های درمانی دیگر مورد استفاده قرار می‌گیرد. مطالعه بر روی مزایای ماساژ نشان می‌دهد که این روش برای کاهش استرس، درد و گرفتگی‌های عضلانی مؤثر است.

با اینکه تحقیقات بسیار گسترده‌ای برای تائید مزایای ماساژ مورد نیازند، برخی از مطالعات موارد زیر را به‌ عنوان عارضه‌هایی که ماساژ می‌تواند به درمان آن‌ها کمک کند ذکر کرده‌اند:

 • سندرم درد میوفاشیال
 • پیچ‌خوردگی و آسیب‌های بافت نرم
 • آسیب‌های ورزشی
 • درد در مفصل گیجگاهی فک تحتانی

با وجود فواید آن، ماساژ به ‌عنوان جایگزینی برای مراقبت‌های پزشکی عمومی در نظر گرفته نمی‌شود. پزشک خود را در مورد ماساژ در جریان بگذارید و همچنین همه‌ی برنامه‌های درمانی تجویزشده را با دقت تمام دنبال کنید. ماساژ درمانی زانو برای مجموعه متنوعی از مشکلات زانو مورد استفاده قرار می‌گیرد که برای مثال در این زمینه می‌توان از کاهش درد زانو، توان‌بخشی آسیب‌دیدگی‌های ورزشی، کاهش استرس، ریلکس شدن اعصاب، کاهش تشویش و افسردگی و نیز کمک به سلامت عمومی زانو نام برد. ماساژدرمانی می‌تواند برای موارد زیر مفید باشد:

پارگی تاندون
کیست بیکر
زانوی دوندگان
نقرس
بی‌ثباتی و دررفتگی کشکک

انواع ماساژ


mas1

ماساژ یک واژه‌ی عمومی برای فشار آوردن و حرکت دادن پوست، عضلات، تاندون‌ها و رباط‌هاست. ماساژ می‌تواند به‌ صورت سطحی یا عمقی انجام شود. ماساژ انواع مختلفی دارد که در زیر به برخی از رایج‌ترین انواع آن اشاره می‌کنیم:

 • ماساژ سوئدی: این نوع ماساژ ملایم بوده و در طی آن کشش دست به ‌صورت نرم و طولانی بوده و حرکاتی مثل حرکت دایره‌ای عمیق، لرزش و ضربه زدن در طی این ماساژ می‌توانند به شما در شل شدن عضلات و بازیابی انرژی کمک کنند.
 • ماساژ عمیق: در این نوع ماساژ، حرکات متمرکز، آرام و قوی‌تر بوده و لایه‌های عمیق عضلات و بافت‌های پیوندی را هدف قرار می‌دهد. این ماساژ عموماً برای درمان آسیب‌های عضلانی استفاده می‌شود.
 • ماساژ ورزشی: این نوع از ماساژ شبیه به نوع سوئدی بوده ولی هدف آن بیشتر افرادی است که در فعالیت‌های ورزشی شرکت می‌کنند و می‌توان از این روش برای پیشگیری یا درمان آسیب‌ها استفاده کرد.
 • ماساژ تریگر پوینت یا نقاط ماشه‌ای: این ماساژ بر روی نقاطی با فیبرهای عضلانی سفت متمرکز بوده که ممکن است پس از آسیب یا استفاده‌ی بیش ‌از حد ایجاد شوند.

هیچ مدرک واضحی مبنی بر کارآمدتر بودن نوع خاصی از ماساژ نسبت به انواع دیگر وجود ندارد. مهم‌ترین عامل در زمان انتخاب یک نوع ماساژ، فرد درمانگر است. درمانگران باتجربه نه‌ تنها بی‌خطرند بلکه می‌توانند بر روی بدن شما تأثیر بهتری بگذارند. بهترین نتایج ماساژ درمانی در افرادی ایجاد می‌شود که درمانگر آن‌ها باتجربه و آموزش‌دیده باشد.

ماساژ به رفع کدام انواع درد می‌تواند کمک کند؟


ماساژ می‌تواند هر گونه درد نشئت گرفته از تنش‌های عضلانی را کاهش دهد. برای مثال سردرد، کمردرد، درد گردن و شانه را می‌توان با استفاده از ماساژ درمان کرد. شاخص‌ترین ویژگی یک ماساژ خوب، شل شدن عضلات است. ماساژ همچنین برای از بین بردن درد ناشی از آرتروز گردن و آرتروز زانو، آسیب‌ها و یا حتی انجام عمل جراحی مفید است.

ماساژ همچنین یک روش درمانی رایج است که به میلیون‌ها نفر مبتلا به عارضه‌های ستون فقرات کمک می‌کند تا درد خود را تحمل کنند. از جمله این عارضه‌ها می‌توان موارد زیر را نام برد:

 • گرفتگی عضلانی
 • تنش‌های عضلانی
 • التهاب
 • درد
 • خشکی عضله

ماساژ چگونه درد را کاهش می‌دهد؟


mas2

به نظر می‌رسد که ماساژ از راه‌های مختلفی باعث کاهش درد می‌شود. برای شروع، ماساژ می‌تواند جریان خون در منطقه‌ی دردناک و یا مفاصل و عضلات گرفته را افزایش داده و باعث گرم شدن آن‌ها شود. مطالعات همچنین نشان داده‌اند که ماساژ باعث رها شدن مسکن‌های طبیعی بدن در مغز می‌شود. ماساژ می‌تواند میزان اکسی توسین را نیز افزایش دهد که هورمونی با قابلیت شل کردن عضلات و تحریک حس آرامش و رضایت می‌باشد. ماساژ همچنین می‌تواند نحوه‌ی احساس کردن درد را در مغز تغییر دهد. احساس کوتاه و قدرتمند ماساژ می‌تواند باعث شود تا مغز به‌ صورت موقتی درد را فراموش کند.

متخصصان طب فیزیکی برای درمان بیماران چه می‌کنند؟


درمانگران معمولاً از بیمار سؤالاتی را راجع به علائم، سوابق پزشکی و انتظارات او از درمان می‌پرسند. همچنین ممکن است یک معاینه‌ی فیزیکی برای مشخص کردن موقعیت درد و تعیین میزان فشار مورد نیاز انجام شود.

یک جلسه‌ی ماساژ درمانی برای مشکلات زانو و کمر در کلینیک ما عبارت است از مشاوره، انجام ماساژ و بستن عضو مورد نظر. عموماً بیمار بر روی یک میز خوابیده (با لباس‌های گشاد و یا بدون لباس در زیر یک ملحفه) و متخصص طب فیزیکی ممکن است برای کاهش اصطکاک بر روی پوست از روغن یا لوسیون‌های مخصوص استفاده کند. در برخی از موارد، افراد در حالی‌ که در یک صندلی نشسته‌اند تحت ماساژ درمانی کمر یا زانو قرار می‌گیرند. یک جلسه‌ی ماساژ درمانی ممکن است بسیار کوتاه باشد همچنین ممکن است تا یک ساعت و یا حتی بیشتر نیز زمان ببرد.

ماساژ درمانی هر چند وقت یک بار لازم است؟


برخی از افراد عقیده دارند که یک جلسه‌ی درمانی کافی است. با این‌ حال ماساژ درمانی زمانی برای عارضه‌های حاد بیشترین فایده را دارد که همراه با یک سری روش‌های درمانی دیگر انجام‌ شده و سپس با روش‌های پیشگیرانه همراه شود.

در طول مشاوره، درمانگر می‌تواند به شما کمک کند تا یک برنامه‌ی درمانی متناسب با نیازهای فیزیکی و سبک زندگی خود انتخاب کنید. درمانگر سعی می‌کند شما را هر چه سریع‌تر به سطح سلامتی خوبی بازگرداند. توصیه‌های درمانی بیشتر توسط متخصص طب فیزیکی انجام‌شده و قصد او نیز درمان هر چه سریع‌تر شماست.

مشکلات ماساژ


اکثر افراد می‌توانند از ماساژ درمانی سود ببرند. با این ‌حال، ممکن است در موارد زیر ماساژ برای فرد مناسب نباشد:

 • اختلالات خونریزی یا مصرف داروهای رقیق‌کننده‌ی خون
 • سوختگی یا زخم‌های رو به التیام
 • ترومبوز عمیق سیاهرگی
 • شکستگی استخوانی
 • پوکی استخوان شدید
 • ترومبوسیتوپنی شدید

 در مورد مزایا و معایب ماساژ درمانی با پزشک خود مشورت کنید به ‌خصوص اگر باردار بوده و یا سرطان یا درد غیرقابل توضیح دارید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *