مگنت تراپی (مغناطیس درمانی) برای رفع کمر درد و زانو درد

ll2
آرتروز گردن؛ علت، علایم و درمان بدون جراحی
December 3, 2016
12
علائم، علت و درمان بیماری نقرس با روش‌های غیر جراحی
December 4, 2016
untitled-3

مگنت‌تراپی یک روش درمانی مکمل یا جایگزین است که در آن از میدان‌های مغناطیسی برای درمان بیماری‌ها یا مشکلات دیگر بدن استفاده می‌شود. در این روش آهن‌رباهای الکترومغناطیسی یا آهن‌رباهای دائمی نزدیک به بدن قرار داده می‌شوند و موجب ترمیم سریع‌تر استخوان‌ها، کاهش درد و تاثیرات درمانی دیگری می‌شوند. این روش درمانی، بیش از همه توسط متخصصین طب فیزیکی برای درمان مشکلات مفصلی و درد کمر تجویز می‌شود. طی ۱۰ سال گذشته، استفاده از مگنت درمانی به طور گسترده‌ای در سراسر دنیا شناخته شده و مورد استفاده قرار گرفته است و به عنوان تکنولوژی پیشرفته‌ای محسوب می‌شود که همگام با رشد جهان مدرن، توسعه یافته است.

بیماررانی که در کلینیک تخصصی طب فیزیکی و توانبخشی پیشگام با روش مگنت‌تراپی تحت درمان قرارگرفته‌اند، اظهار کرده‌اند که به نتایج خوبی دست یافته‌اند. بر طبق این تجربیات، این روش موجب تسکین درد در موارد ابتلا به کمر درد، آسیب‌های زانو و تسریع دوره‌ی ریکاوری پس از جراحی شده است. متخصصین ما در کلینیک تخصصی طب فیزیکی و توانبخشی پیشگام در ابتدا نوع کمر درد یا زانو درد شما را به دقت بررسی می‌کنند و بعد از این که علت اصلی درد را تشخیص دادند، یک دوره‌ی درمان مگنت‌تراپی به طور اختصاصی و مناسب با شرایط شما تدوین می‌کنند.

به منظور کسب اطلاعات بیشتر درباره این درمان و هماهنگی جلسه ملاقات با متخصصین این کلینیک لطفاً از طریق شماره تلفن های ۰۹۱۲۸۹۴۰۳۳۱ و ۶۶۵۷۶۹۹۱-۰۲۱ با همکاران ما تماس حاصل فرمایید.

مگنت‌تراپی چیست؟


2

مگنت تراپی یک روش ایمن و غیرتهاجمی است که در آن از میدان‌های مغناطیسی به منظور ایجاد تاثیرات درمانی در بدن استفاده می‌شود. این روش موجب تسریع روند طبیعی بهبودی و بازسازی بافت‌ها در بدن شده و به شیوه‌ای طبیعی درد بیمار را کاهش می‌دهد.

مزایای مگنت‌تراپی


 • مگنت‌تراپی موجب تقویت جریان خون در رگ‌ها و مویرگ‌ها شده و موجب بیرون کشیده شدن اسیدلاکتیک و عناصر التهابی از بافت‌ها می‌شود و بنابراین، درد و التهاب بیمار کاهش پیدا می‌کند.
 • مگنت‌تراپی موجب افزایش گردش خون و اکسیژن رسانی و هکچنین افزایش ظرفیت حمل مواد مغذی در خون می‌شود.
 • این روش، روند بهبودی شکستگی‌های استخوانی را تسریع می‌کند.
 • مگنت‌تراپی می‌تواند بر تولید هورمون توسط برخی غدد درون‌ریز به شدت تاثیر بگذارد.
 • موجب تحریک و آغاز فعالیت آنزیم‌ها و دیگر فرآیند‌های فیزیولوژیکی می‌شود.

مگنت‌تراپی چه به بیماری‌هایی را می‌تواند درمان کند؟


 •  آرتروز زانو و آرتروز کمر، آرتروز ستون فقرات و بیماری‌های مفصلی دیگر
 •  اسپاسم و انقباضات عضلانی
 •  شکستگی‌های تروماتیک و یا شکستگی فشاری استخوان‌ها
 •  اختلالات عضلانی
 •  درد مزمن زانو و درد مزمن کمر
 •  دردهای فانتوم اندام و نوریت (التهاب عصب‌ها)
 •  خستگی مفرط

انواع مگنت‌تراپی


untitled-1

برای اعمال میدان مغناطیسی به بدن بیمار، روش‌های مختلفی وجود دارد. برای این کار از دستگاه‌های الکترومغناطیسی یا آهنرباهای دائمی استفاده می‌شود. همچنین محصولات مختلفی مانند دستبند و دیگر وسایل زینتی، پشتی‌های آهن‌ربایی، بازوبند یا نوارهای مگنت، کفی کفش و دیگر محصولات در بازار موجو د هستند که برای انجام مغناطیس تراپی طراحی شده‌اند و می‌توان از آن‌ها استفاده نمود.

مگنت‌تراپی چگونه عمل می‌کند؟


untitled-2

متخصصین ما از مگنت‌های مختلفی با اندازه‌ها و توان‌های متفاوت برای درمان بیماری‌ها و تسکین درد استفاده می‌کنند. ممکن است آهن‌رباهای باریکی به صورت تکی یا گروهی روی بدن چسبانده شوند. دستگاه‌های مگنت‌تراپی ممکن است به صورت دستبند و گردنبند باشند یا به وسیله‌ی برچسب‌هایی به بدن چسبانده شوند و یا درون نوارهایی قرار داده شوند که به دور مچ دست، بازو یا آنج، مچ پا یا کمر بسته می‌شوند. برخی از وسایل مگنت‌تراپی به صورت کفی کفش یا زیرانداز نیز در دسترس هستند. بسته به بیماری یا مشکلی که قرار است درمان شود و همچنین بسته به نظر درمانگر، ممکن است لازم باشد دستگاه مگنت‌تراپی برای تنها چند دقیقه یا برای چند هفته استفاده شود. متخصصین معتقدند که میدان مغناطیسی قطب منفی دارای اثرات درمانی است. تصور می‌شود که میدان مغناطیسی منفی موجب تحریک متابولیسم بدن، افزایش میزان اکسیژن در خون و کاهش میزان اسیدی بودن بدن می‌شود. بعد از آن که میدان مغناطیسی با فرکانس منظم به بدن (که از عناصر یونیزه تشکیل شده است) اعمال شد، نیروی این میدان بر یون‌ها و مولکول‌های دوقطبی اثر می‌گذارد و جهت حرکت آن‌ها را تغییر می‌دهد. حرکت این عناصر و شارژ شدن آن‌ها موجب افزایش متابولیسم در بافت‌ها می‌شود که میدان مغناطیسی بر آن‌ها اعمال شده است. اعمال میدان مغناطیسی به بدن انسان دارای تاثیرات قدرتمند بسیار زیادی می‌باشد:

 • تحریک متابولیسم تولید کلسیم در بافت‌های استخوانی. ایجاد جریان داخلی در استخوان و تاثیرات پیزوالکتریک موجب تحریک استخوان برای ایجاد جوش‌های استخوانی می‌شود و روند بازسازی استخوان سرعت داده می‌شود و پوکی استخوان یا شکستگی استخوان با سرعت بیشتری بهبود می‌یتبد.
 • میدان مغناطیسی به علت ایجاد تعادل در سیستم‌های سمپاتیک و پاراسمپاتیک، تاثیرات آرام‌بخش بر بدن دارد. انجام مگنت‌تراپی موجب رفع اسپاسم عضلانی و گرفتگی می‌شود و از این رو عضلات شل می‌شوند و خون رگ‌ها ی بین‌ماهیچه‌ای جریان پیدا می‌کند که این موضوع طبیعتا موجب رسیدن اکسیژن و مواد مغذی بیشتر به عضلات می‌شودو التهاب موضعی را کاهش می‌دهد.
 • مگنت‌تراپی، تاثیرات خفیف اما بسیار کرآمد بر شاخه‌های عصبی دارد که این تاثیر موجب تسکین درد می‌شود. تاثیرات مگنت بر شاخه‌های عصبی موجب می‌شود که تحریک پذیری عصب‌ها نسبت به درد کاهش یابد و آستانهی تحمل فرد بیشتر شود.

عوارض جانبی خفیف ناشی از مگنت‌تراپی


ممکن است در ناحیه‌ای که آهن رباها با بدن در تماس هستندکمی احساس گرما وجود داشته باشدکه این موضوع کاملا طبیعی است. مگنت‌تراپی موجب افزایش گردش خون می‌شود که این امر نیز معمولا منجر به احساس گرما می‌شود. در اغلب موارد این حالت بعد از چند روز برطرف می‌شود.

 • در برخی موارد گزارش شده است که بیماران با انجام مگنت‌تراپی، احساس گزگز و سوزن‌سوزن شدن دارند. این موضوع نیز به بالا رفتن جریان خون مربوط می‌شود. همچنین ممکن است برخی از افراد کمی احساس سرگیجه داشته باشند. ممکن است کمی طول بکشد که بدن شما به افزایش جریان خون عادت کند.
 • در موارد بسیار نادری، بیماران از وجود حساسیت پوستی یا قرمزی پوست در محل تماس مگنت با بدن، شکایت دارند. از آن جایی که مگنت دارای هیچ ماده‌ی شیمیایی نیست، هیچ دلیلی وجود ندارد که شخص دچار حساسیت پوستی شود. به همین دلیل پزشکان معتقدند که بروز این نشانه‌ها به علت ترس و تنش روانی بیمار از انجام این روش درمانی می‌باشد.
 • برخی از بیماران ممکن است بعد از جلسه‌ی مگنت‌درمانی احساس کنند که دردشان بیشتر شده است. این افزایش درد معمولا به خاطر حساسیت بدن در برابر نیروی مغناطیسی است. البته این اتفاق تنها در صورتی می‌افتد که شخص نسبت به میدان مغناطیسی بسیار حساس باشد. این درد با گذشت مدت زمان کوتاهی، به خودی‌خود برطرف می‌شود.

سوالت متداول


چه زمانی باید از مگنت‌تراپی استفاده شود؟

متخصصین طب فیزیکی معمولا از مگنت‌تراپی زیاد استفاده می‌کنند. می‌توان در موارد وجود آسیب یا التهاب حاد و شدید و همچنین وجود دردهای مزمن و یا در موارد دیر جوش خوردن استخوان‌ها از این روش بهره برد.
البته برای استفاده از مگنت باید عوارض جانبی گفته شده رد بالا را در نظر داشته باشید و همچنین به خاطر داشته باشید که

در موارد زیر نمی توان از این روش استفاده کرد:

 •  داشتن دستگاه دیفیبریلاتور یا ضربان‌ساز در بدن
 •  بارداری
 •  داشتن توده بدخیم در بدن
 •  عفونت یا سل فعال
 •  اختلالات غدد درون‌ریز
 •  خونریزی

همزمان با انجام مگنت‌تراپی، از چه ابزارها یا روش‌های دیگری استفاده می‌شود؟

دستگاه‌های مگنت‌تراپی ممکن است به نحوی طراحی شوند که به تنهایی مورد استفاده قرار گیرند و یا به عنوان بخشی از یک درمان ‌ترکیبی دیگر به کار گرفته شوند. می‌توان مگنت‌تراپی را به نحو ایمنی با روش‌های ویبریشن‌تراپی، لیزردرمانی با لیزر سرد و نوردرمانی ترکیب کرد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *