کمر درد چیست
راه های درمان کمردرد : علت و علائم
June 1, 2016
علایم کمبود ویتامین دی
علائم کمبود ویتامین دی
June 29, 2016
پوکی استخوان

پوکی استخوان چیست ؟

پوکی استخوان که در انگلیسی به آن OSTEOPORSIS هم می گویند یک بیماری است که در آن سرعت برداشته شدن استخوان از سرعت ساخته شدن استخوان بیشتر می شود و لذا استخوان دچار استعداد شکنندگی و یا به اصطلاح همان پوکی می شود. اصولا بافت استخوان یک بافت زنده است و چند ماه یک بار کل استخوان ما برداشته شده و ساخته می شود اما زمانیکه این معادله در اثر فاکتورهای مختلف به نفع برداشته شدن عوض شود به آن پوکی استخوان می گویند. در همین قسمت از تصور غلط عامه پرده برمیداریم که پوکی استخوان با درد همراه است. این یک واژه غلط است و پوکی استخوان را یک بیماری خاموش می گویند و تنها زمانی علامت دار می شود که استخوان می شکند. و لذا درد این بیماری تنها زمانی صادق است که فرد دچار شکستگی شده باشد.

پوکی استخوان

علل بیماری

  • پوکی استخوان در زنان شیوع بیشتری نسبت به مردان دارد.
  • قطعا هرچه سن افزایش پیدا کند پوکی استخوان بیشتر می شود و در واقع به موازات پیر شدن بدن استخوانها هم پیر می شوند و شاید مهمترین عامل پوکی استخوان را می توان همین افزایش سن عنوان کرد. زنان بعد از سن ۵۰ سال و مردان بعد از سن ۶۵ سالگی مستعد این بیماری می شوند.
  • پوکی استخوان در بعضی ژنها هم بیشتر دیده می شود. اگر پدر و مادر شما زودتر دچار پوکی استخوان شده باشند شما هم احتمال بیشتری دارد که به این بیماری مبتلا شوید.
  • پوکی استخوان در افراد لاغر به نسبت افراد چاق بیشتر دیده می شود. شاید تنها حسن چاقی کاهش میزان ابتلا به این بیماری باشد که این به دلیل آن است که فشار و نیروی بیشتری روزانه به استخوان وارد می شود.
  • پوکی استخوان و یائسگی: این بیماری در زمان یائسگی و به موازات به هم خوردن تعادل هورمونی در خانمها بسیار شایعتر می باشد. در واقع کاهش سطح هورمون استروژن در خانمها که در هنگام یائسگی یا بعد از برداشتن یا جراحی های تخمدان زنان ایجاد می شود شایعترین علت پوکی استخوان می باشد. البته در آقایان هم به دلیل افزایش سن که هورمون تستسترون کاهش می یابد احتمال ایجاد بیماری بیشتر می شود.
  • پرکاری تیروئید: افزایش هورمون تیروئید در بدن چه به دلیل پرکاری تیروئید و چه با قرص لوتیروکسین موجب افزایش برداشته شدن استخوانها و پوکی استخوان می شود.
  • به هر دلیلی که شما کمبود کلسیم در بدن داشته باشید زمینه برای ایجاد پوکی استخوان فراهم می شود. مثلا چنانچه از شیر یا انواع لبنیات کمتر استفاده می کنید و یا به دلیل جراحی معده و روده اختلالاتی در جذب کلسیم در بدن شما ایجاد شدهه و دچار کمبود کلسیم هستید احتمال ابتلا به بیماری بیشتر می شود.
  • عدم تحرک و عدم انجام ورزش. در صورتیکه ورزش کم انجام می دهید انتظار پوکی استخوان را داشته باشید. در ورزشهایی که وزن گذاری و ایستادن در آنها وجود دارد مانع از پوکی استخوان می شود و یا آنرا به تاخیر می اندازد. لذا در صورتیکه دائما پشت میز نشین هستید و برنامه ای برای ورزش روزانه خود ندارید انتظار این بیماری را داشته باشید. توجه کنید که شنا و دوچرخه سواری چون با وزن گذاری همراه نمی باشد مانع از ابتلا به آن نمی شود.
  • مصرف زیاد نوشیدنی های الکلی که میزان آن حدود ۲ لیوان در روز تخمین زده می شود زمینه را برای ابتلا به پوکی استخوان فراهم می سازد

علایم این بیماری

پوکی استخوان همانگونه که گفته شد بیماری خاموش است و تا زمانیکه شکستگی ندهد  ایجاد علائم نمی کند اما ممکن است شکستگی مهره کوچکی ایجاد کند که خود را به صورت درد ستون فقرات نشان دهد و گاهی مثلا علائم دیسک کمر یا کمردردهای انتشاری را تعدیل کند اما اگر به دلیل زانودرد و پا درد به دنبال درمان این بیماری هستید سخت در اشتباهید.

آیا کورتون موجب پوکی استخوان می شود؟

داروهای کورتونی، داروهای ضد تشنج همانند بسیاری از داروهای دیگر می تواند موجب پوکی استخوان شوند ولی اینکه یک بیمار مثلا فکر کند با چند تزریق دگزامتازون در سال دچار پوکی استخوان می شود درست نیست و باید دوره داروهای کورتونی از یک حدی بیشتر باشد تا بتواند ایجاد این بیماری کند.

عوارض

همانگونه که گفتیم پوکی استخوان موجب ایجاد شکنندگی در استخوان می شود و زمینه را برای شکستن استخوان بیشتر فراهم می کند و لذا فردی که ضربه می خورد، زمین می خورد و در شرایط آسیب قرار می گیرد استخوانهایش نسبت به افراد دیگر جامعه بیشتر می شکند.

پوکی استخوان ممکن است در جوانی هم ایجاد شود؟ این بیماری اصولا بیماری  سنین کهنسالی و اغلب بعد از ۵۵ ماه ایجاد می شود ولی ممکن است در اثر بعضی بیماریها پوکی استخوان ثانویه داشته باشیم. این بیماری ممکن است خصوصا در خانمهای جوان هم ایجاد شود که به دلیل اختلالات هورمون ایجاد شده می باشد. مثلا خانم دونده ای که دچار اختلال پریود، کوچک شدن پستانها و همراه با آن پوکی استخوان می شود.

آیا پوکی استخوان درمان می شود؟

بله، پوکی استخوان درمانپذیر است و داروهایی وجود دارند که می توانیم به کمک آنها دانسیته استخوان را بالا ببریم و یا از پیشرفت آن جلوگیری کنیم.

پوکی استخوان در زنان چگونه درمان می شود؟  در زنان م مانند مردان درمان می شود ولی چون اختلالات هورمونی یک عامل اساسی در پوکی استخوان زنان می باشد ممکن است در بعضی از انواع پوکی استخوان زنان به سراغ هورمون درمانی یا HRT  برویم.

اصلی ترین داروی پوکی استخوان چیست؟

اصلی ترین داروی پوکی استخوان همان کلسیم و ویتامین د می باشد و برای بیمارانی که در تراکم استخوان آنها منطقه قرمز نشان داده شده داروی OSTEOPHUS   یا استئومد هم هفته ای یک بار تجویز می شود.

تشخیص پوکی استخوان چگونه است؟

تشخیص اصلی پوکی استخوان با کمک تست تراکم استخوان می باشد. توصیه می کنیم حتما خانم های بالای ۵۰ سال و آقایان بالای ۶۰ سال یک تست تراکم استخوان پایه انجام دهند و بعد بر اساس دانسیتی آن تراکم استخوان ۲ یا ۵ ساله را به صورت منظم انجام دهند.

درمان گیاهی پوکی استخوان چیست؟

درمان گیاهی استئوپورز یا پوکی استخوان شامل گیاهانی است که دارای کلسیم بالا هستند مانند اسفناج . این گیاهان می توانند به دلیل میزان کلسیم بالای آنها در درمان پوکی استخوان کمک کند. اصولا تمام سبزیجات و میوه جات عموما می توانند در درمان این بیماری کمک کننده باشند.

توصیه دکتر سپهریان برای جلوگیری از پوکی استخوان: در سنین جوانی و نوجوانی تا می توانید ورزش کنید تا حداکثر توده استخوانی خود را در جوانی به دست آوریدو در سنین کهنسالی از تراکم بالاتری استخوان شما کاهش یابد .

روزانه یک لیوان شیر استفاده کنید و به خوردن میوه جات و سبزیجات تازه مبادرت ورزید و به یاد داشته باشد  پوکی استخوان علی رغم آنکه درد ندارد، بیماری بسیار خطرناکی است چون زمینه شکستگی در بعضی استخوان ها از جمله لگن را فراهم می کند و شکستگی لگن خطر مرگ و میر دارد.

تلفن تماس کیلنیک پیشگام: ۶۶۵۷۶۹۹۱- ۰۹۱۲۸۹۴۰۳۳۱

درمان پوکی استخوان در تهران در کیلنیکهای تخصصی پیشگام

ستارخان – ابتدای پاتریس – پلاک ۱۴- طبقه ۵

صادقیه- بین فلکه اول و دوم – جنب بانک آینده – پلاک ۱۱۶۶- طبقه ۴

Summary
Review Date
Author Rating
5

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *