کاربرد التراسوند در تشخیص و درمان مشکلات زانو و کمر

rf33
کاربرد رادیو فرکوئنسی در طب فیزیکی
December 25, 2016
untitled-1
حرکات ورزشی برای تقویت عضلات چهار سر ران و زانو
December 26, 2016
ol

اولتراسوند تراپی نوعی روش درمانی است که به ‌طور رایج در فیزیوتراپی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این روش برای گرم کردن عمقی بافت‌های نرم در بدن استفاده می‌شود. این بافت‌ها عبارت‌اند از عضلات، تاندون‌ها، مفاصل و رباط‌ها. اولتراسوند تراپی مورد استفاده در فیزیوتراپی نباید با اولتراسوند تشخیصی اشتباه گرفته شود. اولتراسوند تشخیصی برای دیدن درون بدن استفاده ‌شده و کاربردهایی نظیر دیدن جنین در طول حاملگی دارد. اولتراسوند تراپی متمرکز به ‌صورت یک عمل سرپایی انجام شده، نیازی به ایجاد برش نداشته و درد و ناراحتی ناشی از آن حداقل میزان ممکن می‌باشد، این به معنی بهبود هر چه سریع‌تر فرد پس ‌از آنجام این روش درمانی می‌باشد.

متخصصین طب فیزیکی در کلینیک تخصصی طب فیزیکی و توان‌بخشی پیشگام با بهره‌گیری از پیشرفته‌ترین و به‌روزترین دستگاه‌های اولتراسوند به درمان بسیاری از مشکلات اسکلتی و عضلانی از جمله کمر درد، زانو درد و گردن درد می‌پردازند. همچنین از اولتراسوند در تشخیص بعضی از بیماری‌ها نیز استفاده می‌کنند. جهت کسب اطلاعات بیشتر و طرح سوالات خود در زمینه درمان با التراسوند می‌توانید با شماره‌های ۰۹۱۲۸۹۴۰۳۳۱ و ۶۶۵۷۶۹۹۱-۰۲۱ تماس حاصل فرمایید.

اولتراسوند چه کاری می‌کند؟


ol1

آثار گرمایشی عمیق

التراسوند معمولاً با هدف گرم کردن عمقی ساختارهای بدن مورد استفاده قرار می‌گیرد. گرم کردن عمقی تاندون‌ها، عضلات یا رباط‌ها باعث افزایش گردش خون شده که تصور می‌شود این کار بتواند فرایند بهبودی طبیعی بدن را تسریع کند. افزایش دمای بافت‌ها با استفاده از اولتراسوند می‌تواند به ‌منظور تسکین درد نیز مورد استفاده قرار گیرد.

گرم کردن عمقی بافت‌ها را می‌توان برای افزایش خاصیت “کشسانی” عضلات و تاندون‌هایی که سفت شده‌اند مورد استفاده قرار داد. در صورتی ‌که به خشکی زانو مبتلا شده‌اید، متخصص طب فیزیکی شما می‌تواند قبل از انجام ورزش‌های دامنه‌ی حرکتی از اولتراسوند برای کمک به افزایش توسعه ‌پذیری بافت‌های اطراف زانو کمک بگیرد. این کار می‌تواند توانایی زانوی شما برای خم شدن را افزایش دهد.

اثرات غیر گرمایی (کاویتاسیون)

اولتراسوند انرژی را به درون بدن منتقل می‌کند. این انرژی باعث ایجاد حباب‌های میکروسکوپی گاز در اطراف بافت‌های شما شده که می‌توانند به ‌سرعت منقبض و منبسط شوند. به این فرایند کاویتاسیون می‌گویند. تصور می‌شود که انقباض و انبساط این حباب‌ها می‌تواند به تسریع فرایندهای درون‌ سلولی کمک کرده و باعث بهبودی سریع‌تر بافت‌های آسیب‌دیده گردد.

کاویتاسیون در دو نوع پایدار و ناپایدار وجود دارد. زمانی که فیزیوتراپیست شما از اولتراسوند استفاده می‌کند هدف او ایجاد کاویتاسیون پایدار است. کاویتاسیون ناپایدار می‌تواند برای بدن شما خطرناک باشد و فیزیوتراپیست شما تمام دقت خود را به کار می‌گیرد تا در حین انجام اولتراسوند تراپی از ایجاد این نوع کاویتاسیون جلوگیری کند.

آسیب‌هایی که به‌طور رایج با اولتراسوند درمان می‌شوند:


  • بورسیت
  • تاندونیت
  • کشیدگی عضلانی و پارگی مینیسک
  • کمردرد و زانودرد
  • پیچ‌خوردگی و پارگی رباط‌ها
  • انقباض مفاصل یا گرفتگی کمر، گردن و زانو
  • دیسک کمر، گرفتگی کمر، آرتروز کمر
  • ورم زانو، آرتروز زانو، درد جلوی زانو، قفل شدن زانو 

اولتراسوند تراپی چگونه انجام می‌شود؟


ol2

اولتراسوند با استفاده از یک دستگاه که دارای مبدل‌های اولتراسوند است انجام می‌شود. مقدار کمی ژل مخصوص نیز در نقاط خاصی از بدن استفاده می‌شود و پس ‌از آن، درمانگر مبدل دستگاه را به ‌آرامی بر روی بدن به شکل دایره‌های کوچکی حرکت می‌دهد. درمانگر ممکن است تنظیمات متعددی را بر روی دستگاه اولتراسوند تغییر دهد تا عمق نفوذ امواج فراصوت را کنترل کرده و یا شدت آن را تغییر دهد. از تنظیمات متعددی در مراحل مختلف بهبودی استفاده می‌شود.

در صورتی‌ که بدن بیمار استخوانی ناهموار بوده و یا زخم‌های باز در سطح بدن وجود داشته باشند، روش‌های جایگزینی برای استفاده از اولتراسوند وجود دارند. (ژل مخصوص یا مبدل اولتراسوند ممکن است منبع باکتری‌هایی باشند که می‌توانند وارد زخم باز شوند)

درمانگر شما ممکن است ژل اولتراسوند را به همراه داروهای موضعی استفاده کند تا بدین ترتیب از میزان التهاب در بافت‌های نرم درمان شده کاسته شود. به این فرایند، فونوفورز گفته می‌شود. با اینکه برخی از مدارک نشان می‌دهند که امواج اولتراسوند قادرند ژل حاوی دارو را به بافت‌های آسیب‌دیده برسانند، اکثر تحقیقات انجام شده نشان داده‌اند که این روش درمانی بی‌تأثیر می‌باشد.

آیا اولتراسوند تراپی درد دارد؟


در حین انجام اولتراسوند تراپی، احتمالاً هیچ‌ چیزی را احساس نخواهید کرد، به ‌جز اندکی احساس گرما و خارش در محل مورد درمان. در صورتی‌ک ه مبدل اولتراسوند بر روی پوست شما ثابت نگه‌داشته شده و در مسیرهای دایره‌ای حرکت داده نشود، شما احساس درد خواهید کرد. در صورت احساس درد بلافاصله فیزیوتراپیست خود را باخبر کنید.

آیا اولتراسوند تراپی واقعاً کارآمد است؟


در صورتی‌ که به عارضه‌هایی چون بورسیت، تاندونیت یا آرتروز مبتلا هستید ممکن است برای کاهش درد و بهبود عملکرد به فیزیوتراپی نیاز داشته باشید. ممکن است فیزیوتراپیست شما تصمیم بگیرد تا به‌ عنوان بخشی از برنامه‌ی توان‌بخشی شما، از اولتراسوند بر روی بخش‌هایی از بدن شما استفاده کند.

اولتراسوند تراپی روشی است که بالغ‌ بر ۵۰ سال در کلینیک‌های فیزیوتراپی مورد استفاده واقع‌شده است. این روش گرما را به بافت‌های آسیب‌دیده که در عمق بدن قرار داشته و نمی‌توان با استفاده از روش‌های عادی آن‌ها را گرم کرد منتقل می‌کند. همچنین باور بر این است که اولتراسوند با منقبض و منبسط کردن سریع حباب‌های گاز در اطراف بافت آسیب‌دیده می‌تواند عملکرد سلول‌ها را تقویت کند. تصور می‌شود که این انقباض و انبساط سریع می‌تواند روند بهبودی بافت آسیب‌دیده را تسریع کند.

آیا اولتراسوند بهبودی را تسریع می‌کند؟


مطالعات انجام شده بر روی استفاده از اولتراسوند به ‌منظور تسریع در روند بهبودی آن‌ چنان مثبت نیستند. مطالعات زیادی وجود دارند که استفاده از اولتراسوند واقعی و قلابی را مقایسه کرده‌اند. این مطالعات نشان داده‌اند که افرادی که برای درمان از اولتراسوند استفاده می‌کنند، بهبودی سریع‌تر و بهتری نداشته و تغییری درنتیجه‌ی درمان آن‌ها مشاهده نمی‌شود.

برای مثال، در یک تحقیق بر روی استفاده از اولتراسوند برای درمان آرتروز زانو، برخی از داوطلبین تحت درمان با اولتراسوند واقعی و برخی دیگر تحت درمان یا وسیله‌ای شبیه به اولتراسوند (اولتراسوند قلابی) قرار گرفتند. تفاوتی در نتایج درمانی دو گروه مشاهده نشد.

موارد احتیاطی در طول درمان با اولتراسوند


بسیاری از افراد می‌گویند که اولتراسوند با طولانی کردن بی‌دلیل دوره‌ی درمانی، می‌تواند بر روی فیزیوتراپی شما اثر منفی بگذارد. اولتراسوند یک روش درمانی انفعالی است. به ‌عبارت ‌دیگر، شما نمی‌توانید به ‌تنهایی آن را استفاده کنید. درصورتی‌که متخصص طب فیزیکی شما در طول درمان از اولتراسوند استفاده می‌کند، حتماً بدن خود را فعال نگه‌ دارید تا عملکرد و تحرک پذیری آن بهبود یابد.

عوارض جانبی اولتراسوند


اولتراسوند یک روش درمانی کاملاً ایمن و بی‌خطر در فیزیوتراپی می‌باشد. مواردی وجود دارند که در آن‌ها استفاده از اولتراسوند مطلقاً ممنوع است، از جمله مناطقی از بدن که به سرطان مبتلا هستند و بر روی کودکان کم سن. ولی در اکثر موارد می‌توان این روش را بدون محدودیت برای گرم کردن بافت‌های آسیب‌دیده‌ی بدن مورد استفاده قرار داد.

از آنجایی‌که بسیاری از تحقیقات نشان داده‌اند که اولتراسوند برای تسریع روند بهبودی در قسمت‌های آسیب‌دیده‌ی بدن اثر چندانی ندارد، برخی از فیزیوتراپیست ها عقیده دارند که استفاده از این روش مضر است چراکه باعث می‌شود فرد انتظار بهبودی در منطقه‌ی مورد درمان را داشته باشد.

روش‌های درمانی که بیمار را در حد بسیار کمی درگیر می‌کنند باعث می‌شوند بیمار تصور کند که در کنترل آسیب بدن خود توانا نیست. این کار باعث می‌شود تا مسئولیت بهتر شدن آسیب به عهده‌ی فیزیوتراپیست باشد نه خود فرد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *