nz
درمان نرمی غضروف کشکک زانو (کندرومالاسی)
December 24, 2016
ol
کاربرد التراسوند در تشخیص و درمان مشکلات زانو و کمر
December 25, 2016
rf33

روش رادیوفرکوئنسی، استفاده از جریان الکتریکی و گرم کردن یک منطقه کوچک از بافت عصبی برای متوقف کردن ارسال سیگنال‌های درد است. این روش می‌تواند برای افراد مبتلا به درد پایین کمر و درد گردن و آرتروز مفاصل، تسکین پایدار درد را به ارمغان بیاورد.

یکی از درمان‌هایی که متخصصان ما در کلینیک تخصصی طب فیزیکی و توان‌بخشی پیشگام پس از بررسی دقیق وضعیت شما برای درمان دردهای اسکلتی عضلانی ممکن است پیشنهاد دهند، استفاده از رادیو فرکوئنسی است.

این روش در حدود ۷۰ درصد از بیماران نتیجه مثبتی به همراه دارد و با مسدود کردن اعصاب کنترل کننده درد، به تسکین درد این بیماران کمک می‌کند. گاهی اوقات بعد از مسدود شدن یک عصب، مشخص می‌شود که منشاء درد از مناطق دیگر نیز هست. روش رادیوفرکوئنسی به درمان درد کمر، بیرون زدگی دیسک، ورم مفاصل و دیگر دردهای مزمن کمک می‌کند. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه درمان رادیو فرکوئنسی و یا رزرو نوبت می‌توانید از طریق شماره‌های ۰۹۱۲۸۹۴۰۳۳۱ و ۶۶۵۷۶۹۹۱-۰۲۱ تماس حاصل نمایید.

رادیو فرکوئنسی چیست؟


rf

رادیو فرکوئنسی روشی است که طی آن از امواج رادیویی یا جریان الکتریسیته برای تولید گرما و توقف نیمه‌دائم هدایت عصبی استفاده می‌شود. این اعصاب معمولاً برای ۶-۹ ماه مسدود می‌شوند، اگر چه ممکن است تا مدت کوتاهی (۳ ماه) یا تا زمان طولانی‌تری ( ۱۸ ماه یا بیشتر) نیز طول بکشد.

چه افرادی مناسب برای روش رادیو فرکوئنسی هستند؟


رادیو فرکوئنسی درمانی است که اغلب به بیماران مبتلا به درد کمر یا گردن ناشی مشکلات مفاصل مانند آرتروز زانو و یا آسیب‌دیدگی زانو توصیه می‌شود. در این بیماران رادیو فرکوئنسی برای مسدود کردن اعصابی استفاده می‌شود که به طور مستقیم به مفاصل فاست مربوط هستند. رادیو فرکوئنسی همچنین در بیماران مبتلا به RSD (سندرم درد ناحیه‌ای) شامل دست‌ها و پاها برای انسداد اعصاب سمپاتیک که به بازو یا پای بیمار می‌رود، انجام می‌شود. از این روش همچنین می‌توان برای درمان برخی از عوارض غیرمعمول از جمله درد ناشی از تخریب دژنراتیو دیسک  کمر، نورالژی اکسیپیتال و انواع خاصی از درد شکم استفاده کرد. بیمارانی که به تزریقات تشخیصی یا آزمایشی واکنش مثبتی می‌دهند، می‌توانند فرد مناسبی برای رادیو فرکوئنسی باشند. بسیاری از بیمارانی که تحت رادیو فرکوئنسی قرار می‌گیرند، معمولاً سایر روش‌های محافظه‌کارانه‌تر (کم‌خطرتر) مانند داروهای ضد التهابی، کایروپراکتیک یا درمان دستی و یا درمان فیزیکی  را امتحان کرده‌اند.

مراحل رادیو فرکوئنسی چگونه است؟


رادیو فرکوئنسی بسته به اعصابی که باید مسدود شود، در وضعیت‌های مختلفی انجام می‌شود. وقتی که این روش بر روی مفاصل فاست، اعصاب گردن، اعصاب سمپاتیک کمر و یا بر روی دیسک‌های ستون فقرات انجام می‌شود، بیمار باید بر روی شکم خود دراز بکشد. گاهی رادیو فرکوئنسی در پشت بیمار برای برخی از مهره‌های گردن یا منطقه گردن انجام می‌شود. این روش تحت شرایط استریل انجام می‌شود.

در طی این روش، وضعیت بیماران توسط دستگاه نوار قلب (EKG)، کاف فشار خون و دستگاه اکسیژن‌سنج، کنترل می‌شود. قبل از شروع کار، پوست کمر با محلول ضد عفونی کننده تمیز شده و تحت بی‌حسی موضعی قرار می‌گیرد. سپس با هدایت X-ray یا فلوروسکوپی، محل وارد کردن سوزن مشخص می‌شود. از آنجا که اعصاب در تصاویر اشعه ایکس قابل مشاهده نیستند، جراح با استفاده از نشانه‌های استخوانی مربوط به محل اعصاب، سوزن را در نقطه مورد نظر وارد می‌کند. بنابراین، از اشعه ایکس برای شناسایی این نشانه‌های استخوانی استفاده می‌شود. هنگامی که با کمک اشعه X سوزن در موقعیت مناسب قرار گرفت، نوک سوزن الکتریکی فعال وارد آن نقطه می‌شود. قبل از آنکه هر گونه رادیو فرکوئنسی انجام شود، نقطه مورد نظر با این نوک سوزن مخصوص، تحریک الکتریکی می‌شود. این تحریک الکتریکی ممکن است موجب احساس وزوز و یا گزگز شدن، یا احساس درد عمیق و یا دردی شبیه به درد معمولی در بیمار شود. سپس با استفاده از نوعی تحریک الکتریکی متفاوت، اطمینان حاصل می‌شود که هیچ اعصاب حرکتی در نزدیکی آن نقطه قرار ندارد. هنگامی که این نوع تحریک رخ می‌دهد، شما ممکن است مقداری مورمور یا نبض زدن را احساس کنید، اما پزشک مراقب است تا گروه‌های‌ عضلانی بزرگ شما تحریک نگردد. در طی این بخش از درمان باید به اندازه کافی بیدار باشید تا بتوانید آنچه که احساس می‌کنید، گزارش دهید. اگر همه چیز آماده باشد، بافت اطراف نوک سوزن با بی‌حسی موضعی بی‌حس خواهد شد. زمانی که جریان الکتریکی از طریق سوزن منتقل می‌شود، بافتهای اطراف آن گرم می‌شود. این کار اعصاب را به صورت نیمه‌دائم بی‌حس و یا مسدود می‌کند. پس از اتمام کار، سوزن خارج شده و نوار کوچک زخم بندی روی نقطه مورد نظر گذاشته می‌شود.

مراقبت‌های پس از درمان با رادیو فرکوئنسی

به مدت یک هفته پس از درمان، درد عضلانی را تجربه خواهید کرد. معمولاً می‌توانید این درد و ناراحتی را با بسته‌های یخ کاهش دهید. پس از چند روز اول، درد شما ممکن است کاملاً برطرف شده و یا بسیار کمتر شود. پس از درمان و دریافت بی‌حسی و آرام بخش، فردی همراه باید شما را به خانه ببرد. توصیه می‌کنیم که یک یا دو روز پس از درمان، استراحت کرده و از بسته‌های یخ بر روی آن منطقه استفاده کنید. غیر از این، شما می‌توانید هر گونه فعالیت قابل تحمل را انجام دهید.

خطرات و عوارض جانبی رادیو فرکوئنسی چیست؟


این روش به طور کلی، ایمن و بی‌خطر است. با این حال، برای هر عملی خطراتی نیز وجود دارد. معمولاً مقداری درد و گاهی اوقات کبودی بروز خواهد کرد. دقت و مراقبتی که جراح برای استفاده از این سوزن و تحریک جریان الکتریکی اِعمال می‌کند، عوارض آن را به حداقل می‌رساند. خوشبختانه، عوارض جدی یا عوارض جانبی آن نادر است.

سؤالات متداول


انجام رادیو فرکوئنسی چه مدت طول می‌کشد؟

بسته به مناطقی که باید درمان ‌شود، این روش می‌تواند از بیست دقیقه تا یک ساعت به طول بینجامد.

آیا رادیو فرکوئنسی با درد همراه است؟

لایه‌هایی از ماهیچه و بافت نرم، از اعصاب محافظت می‌کنند. این روش شامل وارد دادن یک سوزن شریانی از طریق پوست و لایه‌های عضلانی و بافت‌های نرم است، بنابراین مقداری درد وجود دارد. با این حال، جراح پوست و بافت‌های عمیق‌تر را با استفاده از یک سوزن بسیار نازک تحت بی‌حسی موضعی قرار می‌دهد.

آیا برای رادیو فرکوئنسی باید تحت بی‌هوشی عمومی قرار بگیرم؟

خیر، این روش تحت بی‌حسی موضعی انجام می‌شود. بسیاری از بیماران تزریق آرام‌بخش داخل وریدی را نیز دریافت می‌کنند که باعث می‌شود تحمل این عملیات برای آنها آسان‌تر شود. میزان تزریق آرام بخش معمولاً به تحمل بیمار بستگی دارد. در طی عمل لازم است که به اندازه کافی هوشیار باشید تا ارتباط شما با پزشک حفظ شود. با این حال، برخی از بیماران آنقدر آرام‌بخش دریافت می‌کنند که نمی‌توانند همه یا بخش‌هایی از عملیات را به خاطر بیاورند.

آیا در روز بعد از رادیوفرکوئنسی می‌توانم به کار و فعالیت‌های خود بازگردم؟

در روز بعد شما باید قادر به بازگشت به محل کار خود باشید. برای بعضی از بیماران، درد در محل تزریق ممکن است باعث شود برای چند روز درخانه بمانند.

دوام نتایج رادیو فرکوئنسی چقدر است؟

در صورت موفقیت، نتایج رادیو فرکوئنسی می‌تواند از ۳ تا ۱۸ماه دوام داشته باشد، مدت ماندگاری معمولی آن ۶-۹ ماه است.

چند جلسه رادیو فرکوئنسی لازم دارم؟

اگر جلسه اول به طور کامل علائم شما را برطرف نسازد، ممکن است به شما توصیه ‌شود که بعد از دو تا سه هفته اول، تکرار درمان و یا پیگیری درمان را انجام دهید. از آنجا که این روش‌ها دائمی نیستند، پس از پایان تاثیرات، ممکن است نیاز به تکرار درمان داشته باشید.

آیا رادیو فرکوئنسی می‌تواند به من کمک کند؟

گاهی اوقات پیش‌بینی اینکه رادیو فرکوئنسی واقعاً به شما کمک خواهد کرد، کاری دشوار است. به طور کلی، بیمارانی که به بلوک‌ آزمایشی عصب به خوبی پاسخ داده‌اند، نسبت به کسانی که به تزریقات تشخیصی یا آزمایشی پاسخ چندان خوبی نشان نداده‌اند، نتایج بهتری از درمان رادیو فرکوئنسی بدست می‌آورند.

رادیو فرکوئنسی برای چه افرادی ممنوع است؟

بیمارانی که تحت درمان با داروهای رقیق کننده خون هستند، بیماران مبتلا به عفونت فعال مداوم و یا بیماران مبتلا به دیابت کنترل نشده یا بیماریهای قلبی نباید از روش رادیوفرکوئنسی استفاده کنند و یا حداقل باید آن را تا زمان بهبودی وضعیت کلی پزشکی خود به تعویق بیندازند. البته، بیمارانی که به بلوک‌ آزمایشی عصب و یا تزریقات تشخیصی پاسخ نداده‌اند، بعید است بتوانند از روش رادیو فرکوئنسی بهره‌مند شوند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *