کاربرد لیزر تراپی (لیزر درمانی) در طب فیزیکی

1070-456
درمان روماتیسم ستون فقرات: درد کمر هنگام نشستن و خم شدن
January 1, 2017
r1
رگ به رگ شدن کمر: علت و درمان
January 4, 2017
laser

لیزرتراپی یک روش نوین برای تسکین درد می‌باشد. در طولانی‌مدت بهترین راه برای کنترل دردهای ارتوپدیک از طریق ورزش یا فعالیت است. با این حال زمان‌هایی می‌باشد که انجام ورزش‌های زانو و کمر دشوار است زیرا امکان تحمل درد ناشی از آن وجود ندارد. هنگامی که چرخه‌ی درد غیرقابل برطرف شدن باشد، باید مداخلات دیگری را مورد استفاده قرار داد. یکی از موثرترین و جالب‌ترین ابزار، لیزر کم توان است. لیزر اغلب تحت عنوان لیزر سرد شناخته می‌شود زیرا موجب گرم شدن بافت‌ها و سوزاندن آنها نمی‌گردد، علاوه بر این سبب تسریع بهبودی نیز می‌شود. لیزر اساساً از طریق دو مکانیزم عمل می‌کند. اولین اقدام لیزر کاهش التهاب با تحریک بخش‌های خاصی از سلول است و دومین عمل لیزر نیز کاهش درد از طریق مسدود کردن سیگنال‌های درد در رشته‌های عصبی می‌باشد.

ما از لیزر برای بسیاری از شرایط و بیماری‌ها در زندگی خود استفاده می‌کنیم. از لحاظ پزشکی، لیزر به خاطر خصوصیت دقت زیاد آن در روش‌های پیشرفته و سطح بالا شناخته می‌شود. با این حال بیشتر مردم شناختی نسبت به قابلیت بهبودی ملایم و البته قدرتمند لیزر در حوزه‌ی درمان توانبخشی ندارند.

متخصصان ما در کلینیک طب فیزیکی و توانبخشی پیشگام با بهره‌گیری از جدیدترین لیزرهای روز به درمان بیماری‌های اسکلتی عضلانی از جمله درد کمر، زانو و گردن، ارتروز و روماتیسم می‌پردازند و بدون هیچ عارضه‌ای به بهبود روزافزون شما کمک خواهند کرد. برای کسب اطلاعات بیشتر و یا رزرو نوبت می‌توانید با شماره‌های ۰۹۱۲۸۹۴۰۳۳۱ و ۶۶۵۷۶۹۹۱-۰۲۱ تماس حاصل نمایید.

لیزرتراپی سرد چیست؟


laser1

لیزر تراپی کم‌توان یک درمان بدون درد است که برای درمان طیف وسیعی از سندرم‌های درد،‌ آسیب‌ها، جراحات، شکستگی‌ها و شرایط و بیماری‌های عصبی استفاده می‌شود. لیزر درمانی را می‌توان در هر زمانی که بیمار درخواست کند یا نیاز به یک روش بدون دارو برای کنترل درد خود داشته باشد، زمانی که درمان‌های مرسوم موثر نباشند و یا زمانی که نیاز به تسریع روند بهبودی پس از آسیب‌دیدگی‌ها باشد، مورد استفاده قرار داد.

لیزرتراپی در سرتا سر جهان به سرعت در حال تبدیل به یک روش پزشکی می‌باشد که می‌تواند جراحات و شکستگی‌ها را تا ۶۰ درصد سریع‌تر انجام دهد و هزینه‌ی درمان را نیز برای بسیاری از بیماری‌ها کاهش دهد.

مزایای لیزرتراپی


 • لیزر درمانی در فیزیوتراپی یک روش غیر تهاجمی است به این معنی که نیازی به برش‌های جراحی نمی‌باشد.
 • دوره‌ی بهبودی طولانی مدت وجود ندارد.
 • در لیزر تراپی همچنین نیازی به مصرف دارو نیست و بطور کلی بسیاری از بیماران ترجیح می‌دهند که از مصرف دارو پرهیز کنند.
 • مطالعات تاکنون نشان داده‌اند که لیزر تراپی سرد در صورتی که بطور صحیح توسط یک متخصص طب فیزیکی انجام شود، دارای عوارض جانبی جدی نمی‌باشد.

ثابت شده است که لیزرتراپی کم توان در تمرینات ورزشکاران نیز می‌تواند موثر باشد. این روش کارایی بالایی در فعال‌سازی انرژي زیستی عضله دارد و تاثیرات آن می‌تواند بر عملکرد مکانیکی بافت در حین ورزش‌های فیزیکی تاثیر بگذارد. هنگامی که تمرینات و جلسات بازتوانی با لیزر تراپی کم‌توان ترکیب شود می‌تواند موجب افزایش استقامت عضلانی ورزشکاران و خستگی کمتر آنها گردد.

مکانیزم التیام‌بخشی لیزرتراپی چگونه است؟


laser2

با توسعه‌ی لیزر و خواص منحصر بفرد آن، استفاده از نور به عنوان درمان محبوبیت زیادی پیدا کرده است. این امر به این علت است که هم‌اکنون می‌توانیم از طول موج‌های خاصی از نور استفاده کنیم و مقدار دقیقی از انرژی را مستقیماً به محل مناسب درمان اعمال نماییم که امکان انجام آن با سایر منابع نوری مهیا نبوده است.

لیزرهای کم توان انرژی را به شکل فوتون‌های غیرحرارتی نور به بدن می‌رسانند. نور از طریق لایه‌های پوستی و با تمام طول موج‌ها در محدوده‌ی قابل رؤیت انتقال می‌یابد. هر چند امواج نور در دامنه‌های نزدیک مادون قرمز از میان تمامی طول موج‌های طیف مرئی بیشترین عمق پیشروی را دارد. هنگامی که امواج نور لیزر کم توان به عمق پوست نفوذ پیدا می‌کنند (۵ سانتی‌متر)، موجب بهینه‌شدن واکنش‌های ایمنی خون می‌گردند. در این روش هیچ گرمایی تولید نمی‌شود بنابراین جهت استفاده در هر نقطه از بدن به استثنای چشم‌ها بی‌خطر است. این درمان دارای تاثیرات ضد التهابی و تحریک کننده می‌باشد. با توجه به یک حقیقت علمی، نور انتقال یافته به خون به این شکل اثرات مثبتی در سرتاسر بدن دارد و اکسیژن و انرژی حیاتی را برای تمام سلول‌ها تامین می‌کند. لیزر موجب بهبود گردش خون، کنترل درد و تورم و نیز التیام زخم‌ها می‌گردد.

چه کسانی می‌توانند از مزایای  لیزردرمانی بهره‌مند شوند؟


تحقیقات بالینی کارایی لیزرتراپی کم توان را در درمان بیماری‌های زیر تایید کرده‌اند:

 • سندرم کانال کارپال
 • گردن درد و آسیب کشیدگی کردن
 • درد مفصل گیجگاهی
 • درد و آسیب‌دیدگی زانو
 • شکستگی، رگ به رگ شدن، بورسیت و التهاب تاندون
 • فتق و تورم دیسک کمر
 • نورالژی، رادیکولوپاتی
 • التهاب فاشیای پلانتار (خار پاشنه پا)
 • تورم
 • سردرد، میگرن

لیزر تراپی اغلب موجب بهبود فوری علائم بیمار در حین آزمایشات بالینی می‌گردد. علاوه بر این، مطالعات متعدد بهبود طولانی مدت در کیفیت زندگی افراد مبتلا به فیبرومیالژیا و درد کمر با استفاده از لیزر درمانی کم توان را نشان داده‌اند.

چه چیزی را باید در طول جلسه لیزردرمانی انتظار داشت؟


laser3

برای بیشتر افراد، لیزرتراپی کاملاً غیر فعال است. هیچ شوک ضربان‌داری در این درمان احساس نمی‌شود چه در حالت تحریک الکترونیکی و چه به شکل گرمایی که در روش اولتراسوند استفاده می‌شود. قابل توجه‌ترین حس، لمس سر پروب لیزر است زیرا با پوست تماس پیدا می‌کند.

برخی بیماران (۳ تا ۵ درصد از افرادی که نور درمانی را انجام می‌دهند) مقداری احساس مور مور شدن یا ضربات آهسته را در یک عصب یا در طول یک مسیر عصبی تجربه می‌کنند. برخی نیز احساس گرمای ناچیزی داشته‌اند. اما در بیشتر موارد این درمان که ممکن است بین ۲ تا ۱۰ دقیقه بطول بیانجامد، اصلاً احساس نمی‌شود. پس از جلسه لیزردرمانی (یا حتی در حین درمان) تقریباً ۷۵ تا ۸۰ درصد از بیماران تحت درمان می‌توانند متوجه بهبود فوری در وضعیت خود شوند. این بستگی به نوع بیماری و مدت زمانی که بیماری وجود داشته است، دارد.

تعداد دفعات درمان

این میزان بستگی به ماهیت بیماری مورد درمان دارد. برای برخی شرایط حاد ممکن است ۲ تا ۶ جلسه درمانی کافی باشد. در شرایط مزمن ممکن است نیاز به ۶ تا ۱۰ جلسه باشد. بیماری‌هایی چون آرتروز شدید گردن یا زانو ممکن است نیاز به مراقبت دوره‌ای مستمر برای کنترل درد داشته باشند.

آیا نتایج ماندگار هستند؟

لیزر درمانی به منظور ایجاد بهبودی مورد استفاده قرار می‌گیرد و موجب پوشاندن یا مخفی کردن یک بیماری نمی‌شود. هنگامی که در اثر این درمان احساس بهتری دارید دلیل آن این است که واقعاً بهبودی حاصل شده است. بنابراین نتایج این درمان کاملاً ماندگار و طولانی مدت هستند.

آیا می‌توان لیزرتراپی را همراه با سایر روش‌های درمانی انجام داد؟


لیزر درمانی زمانی که با انواع دیگر درمان مانند فیزیوتراپی، کایروپراکتیک یا درمان دستی، ماساژ درمانی، حرکت بافت نرم و الکتروتراپی ترکیب شود حتی می‌تواند موثرتر باشد. ما روش لیزرتراپی حرارتی خود را با روش‌های تخصصی ارتوپدی و ماساژدرمانی ترکیب می‌کنیم تا تسکین درد در سریع‌ترین زمان ممکن حاصل شود.

هزینه لیزرتراپی


هزینه لیزرتراپی بستگی به تعداد جلسات مورد نیاز دارد. تعداد جلسات نیز تا حد زیادی وابسته به شدت مشکل هستند. به همین دلیل، در کلینیک ما یک مشاوره‌ی کامل به منظور تعیین آنچه که برای کمک به وضعیت شما نیاز است، انجام می‌گیرد.

خطرات لیزرتراپی


در صورت انجام صحیح، عوارض جانبی خاصی برای روش لیزردرمانی کم‌توان وجود ندارد. با توجه به دستورالعمل‌ها لیزرتراپی سرد نباید بر روی ضایعات سرطانی مشکوک یا توده‌های کارسینوم، تیروئید و بیماران باردار انجام شود، همچنین از تابش مستقیم لیزر بر روی چشم‌ها نیز باید اجتناب شود.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *