تنگی کانال نخاع
تنگی کانال نخاع
February 4, 2016
فتق دیسک
فتق دیسک و درمان دیسک کمر
February 4, 2016
کمر درد

کمر درد و راه های درمان کمردرد

کمر درد بیماری بسیار شایعی است که می تواند در اثر درگیری عضلات، استخوانها و یا غضروفهای بیی مهره ای ایجاد شود. ۴۰ درصد مردم ممکن است دچار شوند.

کمردرد بسته به زمان آن که کمتر از ۶ هفته یا بیشتر از ۱۲ هفته باشد به دو نوع حاد و مزمن تقسیم بندی می شود. اکثر کمردردهایی که بیشتر از یک هفته به طول انجامد نیاز به مداخله پزشکی دارد. یعنی تقریبا تمامی کمردردهای مزمن نیاز به مداخله پزشکی دارد. یک تقسیم بندی دیگر در کمردرد مربوط به کمر درد مکانیکال یا کمردرد التهابی می باشد.

کمر درد

کمردرد التهابی کمتر از ۱۵ درصد کمردردها را شامل می شود و شامل انواع بیماریهای التهابی مانند رماتیسم مفصلی انواع عفونتها مانند تب مالت یا تومورهای اولیه و ثانویه می باشد. این نوع از کمردردهای غیر شایع معمولا با فعالیت بهتر می شوند و با استراحت تشدید می گردند. اما ۸۵ درصد کمردردهای دیگر مربوط به کمردردهای مکانیکال می باشند که با فعالیت تشدید می شوند و با استراحت کم می شوند. البته برخی از انواع کمردردهای مکانیکال در مرحله حاد خود (مانند یا دیسک حاد) ممکن است دچار افزایش درد در فاصله شبانگاه تا صبحگاه بشوند اما وقتی که به مرحله مزمن می رسند درد عمدتا در ساعات کار یا ساعات ابتدایی شب می باشند.

در بسیاری از موارد علت کمردردها درگیری عضله یا کشیدگی مفصل می باشد.توجه نمایید که برخی از کمردردها بسیار مهم می باشند و نیاز به بررسی های تشخیصی  کمر درد و مداخلات پزشکی بیشتر دارند. از جمله این کمر دردها کمردرد ارجاعی از کمر به پاها، کمر درد همراه با کاهش وزن، کمر درد همراه با تب، کمر درد همراه با بیماریهای رماتیسمی یا تومورال می باشد.

همچنین کمردردهایی که به علت صدمه دیسکها می باشند و کمردردهای همراه با تست مثبت ایجاد درد درد هنگام بلند کردن پا می باشند (SLR+) نیاز به بررسی های رادیولوژی یا نوار عصب و عضله پیدا می کنند.

توجه کنید که حتما  درمان کمر درد بعد از یک یا دو هفته را جدی بگیرید زیرا دردهای مزمن موجب تغییراتی در پردازش سیستم های درد می شوند که به دلیل اختلال در عملکرد پردازشگرهای درد علی رغم عدم وجود مشکل جدی کمر درد به انواع درمانها مقاوم می شود.

علائم کمر درد

در بیشتر موارد کمردرد بعد از یک حرکت ناگهانی برداشتن اجسام یا خم شدن یا چرخش ناگهانی ایجاد می شود. درد ممکن است بلافاصله بعد از بلند کردن یک جسم ایجاد شود یا روز بعد پس از برخواستن از خواب خود را نشان دهد.

دردهایی که در این هنگام به پاها، لگن و ساق پا ارجاع پیدا می کنند و تحت عنوان درد سیاتیک شناخته می شود کمر دردهای سختت دردمان تر و سنگین تری می باشند.

کمردرد ممکن است موجب سایر علائم و اختلالات در بدن بشود. مثلا می تواند موجب اختلالات  فراوان در خواب به صورت کاهش میزان خواب، اختلال در رفتن به خواب عمیق و عدم رضایت از خواب بشود. علاوه بر آن تعداد زیادی از کمردردها موجب افسردگی و اضطراب می شود.

علل کمردرد

کمر درد بیش تر از اینکه یک بیماری باشد یک علامت است و خود اغلب ناشی از علل متعدد می باشد. عمده کمردردها به علت کشش و پیچ خوردگی در عضلات و لیگامانای اطراف کمر می باشد و عواملی مانند چاقی، استرس، فعالیت فیزیکی کم و وضعیت ضعیف بدنی موجب ایجاد این نوع کمردردها می شود.

علل شایع دیگر در کمر درد فتق دیسک کمر، سر خردگی مهره کمر، آرتروز مهره های کمر، شکستگی مهره های کمر و در موارد نادر تر عفونت یا تمور ستون فقرات می باشد.

بیماریهای زنان مانند کیست تخمدان و تومورهای رحم علل نادر تری برای کمردرد می باشند.

درمان کمردرد

در درمان کمر درد روشهای بسیاری وجود دارد که فرد بنا به علت کمر درد و همچنین مشخصات فردی و ژنتیکی او به آنها پاسخ می دهد. از جمله روشهای درمانی کمردرد عبارتند از:

 • استراحت کردن: در بسیاری از کمردردها استراحت مطلق به مدت حداکثر سه روز توصیه می گردد. شایان ذکر است استراحت بیش از سه روز باعث ایجاد ضعف در عضلات کمر می شود. البته زمان استراحت بنا به شرایط بیمار و صلاحدید پزشک معالج کم یا زیاد می شود.
 • استفاده از دارو در درمان کمردرد: از جمله داروهایی که در این زمینه تجویز می شود داروهای ضد التهابی، داروهای شل کننده عضلانی، داروهایی که با دردهای نوروپاتیک ارتباط دارند، پمادهای مسکن، داروهای تزریقی. بنا به نظر متخصص طب فیزیکی و توانبخشی هر یک از داروهای بالا برای بیمار مبتلا به کمردرد تجویز می شود.دکتر سپهریان معتقد است دارو باید در یک مقطع کوتاه و با دوز مناسب استفاده شود و بعد در هر حالتی حتی درد شدید دارو قطع گردد.
 • استفاده از روشهای هنر درمان دستی یا مانپولاسیون محیطی: این روش درمانی یکی از روشهای نوین در درمان کمردرد می باشد که در آن تنظیم ستون فقرات با کمک تکنیک درمان دستی توسط متخصص طب فیزیکی و توانبخشی صورت می پذیرد. گفتنی است با توجه به درجه حساسیت و دقت این روش، تنها باید توسط پزشک متخصص طب فیزیکی که در این زمینه تبحر داشته باشد صورت پذیرد.

 

 • استفاده از آکوپانچر یا طب سوزنی: این روش از جمله روشهای بی خطر و بسیار مفید در کنترل درد مخصوصا در درمان کمردرد با منشا سیاتیک می باشد. گفتنی است تاثیر طب سوزنی در درهای کمری و اندامهای تحتانی توسط سازمان غذا و داروی آمریکا یا FDA مورد تایید قرار گرفته است. در کیلنیک طب فیزیکی و توانبخشی پیشگام پیشرفته ترین روش های طب سوزنی با تمرکز بر سبک غربی و به صورت علمی انجام می شود.

 

 

 • استفاده از فیزیوتراپی کمر: در فیزیوتراپی کمر دستگاهی نظیر اولتراسوند می تواند تاثرگذار باشد. فیزیوتراپی بسیار مهم است که به شیوه صحیح انجام شود ، در غیر اینصورت تاثیر چندانی نخواهد داشت .
 • ورزش درمانی در کمردرد: در درمان کمردرد ورزش نقش بسزایی دارد ولی باید گفت ورزش نیز باید در زمان مناسب انجام شود و نوع ورزش در این بیماران بسیار مهم است بنابراین تجویز ورزش مناسب در زمان درست باید زیر نظر متخصص طب فیزیکی صورت گیرد تا هم برای بیمار نتیجه بخش باشد و هم صدمه زننده نباشد. امروزه در کیلنیک با بیماران زیادی مواجه هستیم که به دلیل انجام ورزش نابجا کمردرد انها یا ایجاد شده و یا عود کرده است.
 • روش جراحی: این روش در گذشته جز روشهای اصلی در درمان کمردرد محسوب می شد ولی امروزه با پیشرفت علم و توجه بیشتر به روشهای کم خطر و غیر تهاجمی بیشتر شده است. تا جایی که می توان گفت درمان غیر جراحی می تواند ۹۰ درصد افراد مبتلا به کمردرد را درمان نماید.

روش‌های دیگری مانند شاک ویو تراپی، اوزون درمانی و کشش ستون فقرات هم برای درمان کمردرد وجود دارد. تنها در موارد حادی که بیمار دچار اختلا ل در کارکرد دستگاه دفع ادرار و مدفوع شده باشد، بیمار دچار افتادگی ناگهانی مچ پا شده باشد و یا بیماری که پس از گذشت ۲ ماه درمان گرفتن غیر تهاجمی همچنان هیچ بهبودی مشاهده نکرده باشد، تشویق به جراحی صورت می گیرد.

 

درمان کمردرد بارداری: در دوران بارداری به اقتضای موقعیت خاص مهره ها و وزن اضافه شده، اتخاذ تدابیری خاص به پیشگیری و درمان کمر درد در فرد باردار کمک می نماید. از جمله:

 • جلوگیری از بلند کردن اجسام بالای ۴ کیلو
 • استفاده از روشهای صحیح بلندکردن اجسام
 • نحوه صحیح خوابین به طوری که بالشی در زیر زانو قرار گیرد
 • خوابیدن فرد باردار بر تشک های سفت تر
 • انجام ورزشهای مناسب تحت نظر متخصص
 • استفاده از ماساژ کیسه آب یخ و گرم
 • استفاده از کمربندهای مناسب این دوران
 • شل کردن کش شلوار
 • استفاده از ماساژهای خاص
 • استفاده بیشتر از مواد حاوی کلسیم
 • استفاده ز روشهای کم خطر درمانی نظیر طب سوزنی: با توجه به اینکه این روش به عنوان بی خطر ترین روش درمانی شناخته شده است بنابراین استفاده از آن در دوران بارداری نیز بسیار مثمرثمر است.

تلفن تماس دکتر سپهریان در کیلنیک پیشگام: ۶۶۵۷۶۹۹۱ -۰۹۱۲۸۹۴۰۳۳۱

مطب های طب فیزیکی و توانبخشی دکتر سپهریان غرب تهران :

۱ _ ستارخان بین فلکه اول و دوم صادقیه پلاک ۱۱۶۶ جنب بانک آینده طبقه ۴

۲_ ستارخان بعد از باقرخان ابتدای پاتریس لومومبا پلاک ۱۴

Summary
Review Date
Author Rating
5

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *