fizio
فیزیوتراپی و توانبخشی در طب فیزیکی و درمان مشکلات کمر و زانو
January 11, 2017
150
خار پاشنه پا: درمان با شاک ویو و رادیوفرکوانسی
January 26, 2017
gard

درد گردن یکی از مشکلات بسیار شایع در زندگی مدرن امروزی است. بر اساس اطلاعات آماری ۲۰ نفر از هر ۱۰۰ نفر در دنیا به خاطر دلایل مختلفی، از درد گردن رنج می‌برند. گردن شما از کل سر شما پشتیبانی می‌کند و علاوه بر تحمل وزن آن، حرکت دادن آن در جهات مختلف را ممکن می‌کند. امروزه، درد گردن  صرف نظر از کشور یا فرهنگ، یکی از شایع‌ترین مشکلات در سراسر دنیا است. اگر در هنگام تکان دادن سر خود احساس درد در گردن خود می‌کنید و یا هنگام بلند کردن اجسام در گردن خود احساس کشیدگی یا گرفتگی دارید، لازم است به پزشک مراجعه کنید.

اگر درد گردن شما برای چند هفته ادامه داشته است، شدید است و یا با علائم دیگری همراه است، به شما توصیه می‌کنیم که حتما به پزشک مراجعه کنید. فیزیوتراپیست ما در کلینیک طب تخصصی طب فیزیکی و توان‌بخشی پیشگام به نحو موثری با شما تعامل می‌کند و پس از ارزیابی شما و ارائه برنامه درمانی مناسب، به شما کمک می‌کند که درد گردن خود را تسکین دهید یا کاملا برطرف کنید. متخصصین ما طیف وسیعی از درمان‌های مختلف از جمله ماساژ، درمان دستی ، تراکشن (کشش ستون فقرات) و ورزش‌های گردن  و جااندازی مفاصل را برای شما تجویز می‌کنند. آن‌ها مهارت و تجربه‌ی بالایی در بهبود قدرت انعطاف‌پذیری و دامنه‌ی حرکتی گردن دارند و بدین طریق با حذف محدودیت‌های فیزیکی، مشکلی که موجب بروز درد گردن شما شده است را برطرف می‌کنند. برای آگاهی بیشتر از روش‌های درمانی و یا ررزو نوبت می‌توانید با شماره‌های ۰۹۱۲۸۹۴۰۳۳۱ ۶۶۵۷۶۹۹۱-۰۲۱ با ما تماس حاصل نمایید

علل درد گردن


برخی علل شایع درد گردن عبارتند از:

آرتروز گردن (اسپوندیلوزیس)

بیماری اسپوندیلوزیس موجب تحلیل رفتن مفاصل گردن می‌شود. بر اثر فرسایش و تحلیل رفتن عضله، غضروف بین مفصلی از بین می‌رود و ساییدگی استخوان‌ها موجب درد شدید گردن می‌شود. گاهی اوقات این دارد تا پایین کمر منتشر شده و غیرقابل کنترل می‌شود.

آسیب شلاقی

در هنگام بروز تصادفات ماشین و یا زمین خوردن از یک ارتفاع بلند و حوادثی مانند این، ممکن است ضربه‌ی بسیار شدید و ناگهانی به گردن وارد شود و بافت‌های اطراف گردن  دچار دفرمیتی شدید یا پارگی شوند. این آسیب موجب درد شدید گردن می‌شود.

کشیدگی و پارگی تاندون‌ها و رباط‌ها

کشیدگی تاندون‌ها و رباط‌ها یکی از علل شایع درد گردن است. ممکن است در حین انجام بسیاری از فعالیت‌ها، به عضلات، تاندون‌ها و رباط‌های خود آسیب بزنید که این امر موجب بروز درد گردن می‌شود.

تورتیکولی

در این بیماری، سر در یک حالت کج و چرخیده به یک طرف، ثابت باقی می‌ماند. این حالت می‌تواند ناشی از آسیب به عضلات یا وریدهایی باشد که به گردن خونرسانی می‌کنند. بیماری تورتیکولی با نام “کجی گردن” نیز شناخته می‌شود.

پوکی استخوان

این بیماری موجب می‌شود که تشکیل کلسیم در استخوان‌ها کم شود و تراکم استخوان‌ها کاهش پیدا کند. پوکی استخوان موجب تضعیف استخوان‌های ستون فقرات و دیسک‌های بین‌مهره‌ای در گردن می‌شود.  با ساییده شدن استخوان‌ها بر روی یکدیگر، درد مفاصل نیز اغاز شده و شدت می‌یابد.

فیبرومیالژیا

فیبرومیالژیا یکی از سندرم‌های خاص است که موجب درد گسترده در بدن می‌شود و علت آن ناشناخته است. این بیماری موجب می‌شود که مفاصل بدن به طور ناگهانی دردناک شوند و این درد به تدریج زیاد می‌شود.

روماتیسم

روماتیسم یک بیماری خودایمنی است که موجب می‌شود مایع سیناویال در مفاصل بدن ملتهب شود و مقدار زیادی از آن تولید شود. روماتیسم مفصلی می‌تواند باعث ضعیف شدن استخوان‌های گردن و بروز درد شدید گردن و شانه شود.

چه زمان باید به پزشک مراجعه کنید؟


gar1

در صورتی که درد گردن بلافاصله پس از یک حادثه یا آسیب جدی، ایجاد شده است و یا درد گردن با یکی از علائم زیر همراه است، لازم است فورا به پزشک مراجعه کنید:

  • سردرد ، تب و یا کاهش وزن
  • دردی که در شب شدیدتر می‌شود.
  • مشکل در راه رفتن و حفظ تعادل بدن و یا احساس ضعف عضلانی
  • درد، بی‌حسی و یا احساس گزگز و سوزن‌سوزن شدن در بازوها، انگشتان و پاها
  • مشکل در کنترل ادرار و مدفوع و یا عملکرد جنسی
  • احساس درد و یا فشار در قفسه سینه
  • سابقه ابتلا به پوکی استخوان و یا دریافت درمان با کورتیکاستروئید برای مدت زمان طولانی (که خطر شکستگی استخوان را بالا می‌برد)

همچنین درصورتی که درد گردن شما برای مدت بیش از دو هفته ادامه پیدا کرد به پزشک مراجعه کنید. اگر قبل از مراجعه به پزشک، بیش از حد صبر کنید، احتمال برطرف شدن کامل مشکل و رفع درد نیز کمتر می‌شود.

تشخیص علت درد گردن


زمانی که به علت درد گردن به فیزیوتراپیست مراجعه می‌کنید، او درابتدا به شرح حال شما گوش داده و سوالاتی می‌پرسد و سپس شما را معاینه فیزیکی می‌کند و در صورت نیاز انجام عکس‌برداری از گردن را تجویز می‌کند. در حین انجام معاینات فیزیکی، پزشک واکنش‌های گردن،دامنه حرکتی گردن، وجود حس در گردن و اندام‌ها، قدرت عضلانی، کارایی عضلانی و عصبی در گردن، دست‌ها و پاها را ارزیابی می‌کند. عکس‌برداری از گردن ممکن است به روش رادیوگرافی با اشعه ایکس، اسکن ام آرآی و یا سی تی اسکن انجام شود. تست‌های تشخیصی دیگری که ممکن است به کار بروند عبارتند از تست عملکرد عصبی و الکترومیوگرافی (نوار عصب و عضله) که از طریق آن‌ها می‌توان به عملکرد ترکیبی عصب‌ها و عضلات پی برد.

درمان درد گردن


گرمادرمانی

gar2

شما می‌توانید روی گردن و شانه‌ی خود کمپرس گرم قرار دهید. وجود گرما در اطراف گردن موجب افزایش خون در گردن و در نتیجه رفع گرفتگی عضلات می‌شود.

کمپرس سرد

کمپرس سرد در مواردی مفید است که شما دچار آسیب ناگهانی گردن می‌شوید و گردن شما ملتهب می‌شود. هر نیم ساعت یکبار روی گردن خود کمپرس سرد قرار دهید. این کار یکی از کمک‌های اولیه‌ی بسیار موثر در درمان آسیب است.

داروها

داروهای ضدالتهاب غیرتجویزی مانند ایبوبروفن و ناپروکسن و یا مشکن‌هایی مانند استامینوفن و ترامادول می‌توانند برای تشکین موقتی درد مورد استفاده قرار بگیرند.

گردنبند طبی

 gar3

برای برخی از بیماران، بی‌حرکت کردن گردن با یک به گردنبند طبی می‌تواند برای تسکین درد موثر باشد. (گردنبندهای طبی از داروخانه‌ها و فروشگاه‌های لوازم پزشکی قابل تهیه هستند اما توجه داشته باشید که شما نباید کلارگردنی را برای مدت بیش از ۱۰ روز استفاده کنید چرا که این کار موجب ضعیف شدن عضلات گردن می‌شود)

تزریق استروئید در فضای اپیدورال (تزریق بلوک عصبی)

gar4

تزریق استروئید در فضای اپیدورال یک روش غیرجراحی ساده و ایمن است که در آن با استفاده از یک سرنگ، ماده استروئید که مشابه با کورتیزون است در فضای اپیدورال در ستون فقرات تزریق می‌شود تا التهاب را کاهش داده و در نتیجه درد را برطرف کند. تزریق اپیدورال یا بلوک عصبی یکی از روش‌های جراحی بسته محسوب می‌شود. جراحی‌های بسته برای تسکین بسیاری از دردها، از جمله دردهای مزمن در نواحی مختلف ستون فقرات، به کار می‌روند.

اوزون‌تراپی

gar5

برای تسکین دردهای مزمن گردن می‌توان از روش تزریق اوزون استفاده نمود. به طور کلی، تمامی دردهای اسکلتی عضلانی که برای مدت بیش از دو ماه ادامه داشته‌اند، به خوبی به روش تزریق اوزون جواب می‌دهند.

شاک‌ویوتراپی

gar6

انجام شاک‌ویوتراپی با انرژی سطح پایین و متمرکز روش اثبات شده برای تسکین درد گردن است که نقاط تریگر پوینت (نقاط ماشه‌ای یا نقاط متمرکز درد عضلانی) را آزاد می‌کند و با شروع این روش درمانی، بافت‌های آسیب‌دیده به تدریج خودشان را ترمیم می‌کنند.

فیزیوتراپی

gar7

انجام فیزیوتراپی به صورت مستمر و همچنین انجام درمان‌های دستی ستون فقرات نیز برای درمان گردن درد توصیه می‌شود. یکی دیگر از روش‌های درمانی توصیه شده، تراکشن گردن است. در این روش از یک سری وزنه و تسمه‌های کشش برای کشیدن ستون فقرات و گردن و رهاسازی تنش و فشار در مهره‌های گردنی استفاده می‌شود.

ورزش

انجام دادن ورزش‌هایی که موجب افزایش دامنه حرکتی گردن می‌شود (همراه با انجام دادن ماساژ) موجب تسکین درد گردن می‌شود. یک متخصص فیزیوتراپی می‌تواند به شما آموزش دهد که چگونه برای تسکین درد گردن خود، ورزش‌های گردن و شانه را انجام دهید و همچنین از بروز مجدد درد گردن در آینده پیشگیری کنید. فیزیوتراپیست همچنین به شما آموزش می‌دهد که چگونه در هنگام نشستن، ایستادن و یا کار کردن در اداره، بدن خود را به شکل صحیح قرار دهید تا از بروز درد گردن جلوگیری کنید.

ماساژ گردن و شانه

gar8

درد گردن تا حدود زیادی بر اثر فشار، استفاده بیش از حد از گردن و انجام دادن حرکات اشتباه (برای مثال نشستن به حالت قوز کزده در پشت کامپیوتر برای مدت زمان طولانی) است. ماساژ درمانی موجب رفع گرفتگی‌های عضلانی شده و التهاب و درد را از بین می‌برد. شما همچنین می‌توانید به عنوان روشی برای پیشگیری از بروز درد گردن، به طور منظم ماساژ بگیرید.

الکتروتراپی (TENS)

gar9

متخصصان طب فیزیکی بر اساس تجربیات خود گزارش کرده‌اند  که انجام الکتروتراپی می‌تواند در برخی از بیماران موثر باشد. اما میزان تاثیرگذاری این روش به شرایط خاص هر بیمار و نوع آسیب او بستگی دارد. این روش درمانی به طور کلی بسیار ایمن است و به همین جهت ارزش آن را دارد که به عنوان درمان جایگزین یا مکمل برای سایر درمان‌ها به کار برود.

اولتراسوند

gar10

در این روش دستگاه اولتراسوند روی محل آسیب‌دیده قرار می‌گیرد و زمانی که دسته‌ی  دستگاه روی پوست بیمار حرکت  داده می‌شود، امواج صوتی به بافت‌های بدن فرستاده می‌شوند. این امواج موجب ارتعاش بافت‌ها و تولید گرما می‌شوند. این گرما به نوبه‌ی خود موجب اتساع عروق و افزایش خون‌رسانی به بافت‌های مورد نظر می‌شود. افزایش گردش خون موجب می‌شود که اکسیژن و مواد غذایی لازم برای ترمیم بافت فراهم و مواد زائد از ناحیه مورد نظر دفع شود.

طب‌ سوزنی

درمانگران طب ‌سوزنی معتقدند که بدن شما دارای یک نیرو یا جریان انرژی با نام Qi (کی) یا Chi (چی) است. آنها معتقدند که وقتی جریان انرژی Chi مسدود می‌شود، شما به دردهای فیزیکی دچار می‌شوید. انجام طب‌سوزنی موجب بازیابی جریان طبیعی انرژی در بدن و در نتیجه تسکین درد می‌شود.

جراحی

حتی افراد مبتلا به بیرون‌زدگی دیسک یا تنگی کانال نخاعی نیز در صورتی که درد گردن آن‌ها به پایین گردن منتشر نمی شود، باید در ابتدا با روش‌های غیرجراحی درمان شوند. در صورتی که با گذشت چندین هفته از درمان، درد گردن بهبودی پیدا نکند و یا در صورتی که تصاویر رادیوگرافی گردن نشان‌دهنده‌ی مشکلات ساختاری جدی در گردن باشند، ممکن است لازم باشد که با یک جراح ستون فقرات مشورت کنید (جراح سیستم عصبی یا جراح ارتوپد).

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *